banner6

İlaca yüzde 20- 30 zam beklentisi var!

banner37

İlaca yüzde 20- 30 zam beklentisi var!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde her alanda olduğu gibi sağlık alanında yaşanan kronik sorunlar yetmezmiş gibi, hastaların ihtiyaç duyduğu ilaca erişiminde uzun süredir var olan sıkıntıların, önümüzde dönemde daha da artmasından endişe duyuluyor.

   Dövizdeki yükselişin olumsuz etkileri hız kesmeden devam ediyor ve bunun sağlığa yansımaları ise insan hayatını yakından ilgilendiriyor.

   İthalata bağımlı ülkemizin iğneden ipliğe ithal ettiği her bir kaleme dövizdeki yükselme nedeniyle gelen zamlar devam ederken, halkın alım gücü de her geçen gün eriyor.

   Sudan, süte, tavuktan, ete, ekmekten, una, sigaradan alkole ve daha akla gelebilecek her türlü mal ve hizmete birçok kez gelen artışlara ek, şubat ayında yüzde 37.43 oranında zamlanan ilaç fiyatlarının, temmuz ayında yeniden artırılması konuşuluyor.

   Türkiye’de ilaç üreten firmaların, hammaddeyi döviz üzerinden alması sebebiyle yükselen girdi maliyetleri karşısında ilaca yüzde 30 ve üzerinde zam talebi var.

   Bu nedenle Türkiye piyasasında ilaç eksikliği şimdiden yaşanırken, bunun KKTC’ye yansımaları da hissediliyor.

   Türkiye’nin bazı ilaçlarda KKTC’ye uyguladığı ihracat yasağının, ilaca artış yapılmadığı takdirde daha çok ilaç çeşidini kapsayacağı ve ülkemizde ilaç tedariki konusunda ciddi sıkıntılara yol açması endişeleri oldukça fazla.

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, temmuz ayında ilaca zam beklentisi olduğunu, bu konuda pazarlıkların sürdüğünü, Türkiye ilaç sanayisinin yüzde 30 ve üzerinde bir artış talebine karşılık devletin yüzde 20 artıştan bahsettiğini kaydetti.

   Türkiye’de ilaç sanayisini tatmin edecek bir zam olmazsa ya da hiç zam yapılmazsa piyasada ilaç sıkıntısı yaşanacağından bahseden Öksüz, böyle bir durumda Türkiye’deki ilaç üreticilerinin döviz üzerinden olan ilaç hammaddesini tedarik edemeyeceğini, piyasada ilaç eksikliğinin ciddi derecede hissedileceğini vurguladı.

   Öksüz, daha önce de benzer sıkıntıların yaşandığını ve 3 ay adaya ilaç gelmediğini hatırlatarak, bu sorunun tekrar yaşanmaması için Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra ile görüşerek, kendisine detaylı bir rapor sunduklarını belirtti.

“Yüzde 20-30 civarında zam gelebilir”

   Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Türkiye’de ilaç üreten firmaların, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (Titck) ile döviz artışını, artan hammadde fiyatlarını ve girdilerin ne kadar yükseldiğini görüştüklerini söyleyerek, ilaç fiyatlarında artış talep ettiklerini vurguladı.

   “Temmuzda bir zam beklentisi var ama kesin bir durum yok” diyen Öksüz, pazarlıkların sürdüğünü, ilaç sanayisinin yüzde 30 ve üzerinde bir artış talebinde bulunurken, devletin yüzde 20 artıştan bahsettiğini kaydetti.

   İlaç sanayisini tatmin edecek bir zam olmazsa ya da hiç zam yapılmazsa piyasada ilaç sıkıntısı yaşanacağından bahseden Öksüz, böyle bir durumda Türkiye’deki ilaç üreticilerinin döviz üzerinden olan ilaç hammaddesini tedarik edemeyeceğini, piyasada ilaç eksikliğinin ciddi derecede hissedileceğini vurguladı.

   Öksüz, bunun sonucunda Türkiye’nin yine ilaçta ülkemize ihracat yasakları uygulayacağına dikkat çekerek, vatandaşın ilaca erişiminin hem özelde, hem devlette eziyet haline geleceğini söyledi.

Bazı ilaçlar ülkemize gelmiyor”

   Öksüz,  Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği olarak kendi düşüncelerinin, Türkiye’nin uyguladığı ilaç zammının senede 1 kez yüklü oranda değil, belirli aralıklara bölünerek uygulanması yönünde olduğunu vurgulayarak, “Örneğin yüzde 40 zammın 1 defada değil, 3 ay aralıkla yüzde 10 olarak yapılması daha doğru olur. Böylelikle hem vatandaşın dün aldığı ilacı ertesi gün yüzde 40 zamlı almamasına fayda sağlar, hem de eczacı için avantaj yaratır” dedi.

   Türkiye’nin ilaçta uyguladığı ihracat yasağına da değinen Öksüz, Türkiye’de temmuz ayında ilaca artış olmaması halinde ihracat yasağının kapsamının genişletileceğini belirtti.

   Öksüz, şu an ülkemize yeşil reçeteli birçok ilacın yanı sıra 2021’den bu yana Pfizer’in ürettiği ilaçların gelmediğine işaret etti.

“Önlem için sağlık bakanı ile görüştük”

   Öksüz, daha önce de benzer sıkıntıların yaşandığını ve 3 ay adaya ilaç gelmediğini hatırlatarak, bu sorunun tekrar yaşanmaması için Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra ile görüşerek, kendisine detaylı bir rapor sunduklarını vurguladı.

   Bakan ile detaylı bir görüşme gerçekleştirdiklerinin altını çizen Öksüz, herhangi bir ihracat yasağı durumda KKTC’yi muaf tutmaları konusunda önceden bir girişim yapılmasını ve Türkiye Sağlık Bakanı ile görüşmelerini talep ettiklerini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104