banner6

İlaca yüzde 35 zam gelebilir!

banner37

İlaçta 2 aylığına KDV’nin sıfırlanmasıyla fiyatlarda sadece yüzde 5’lik indirime gidilmesi, hayal kırıklığı yarattı. Vatandaş bunun şaşkınlığını atlatamadan, Eczacılar Birliği’nden gelen “ilaçta çifte zam beklentisi” moralleri iyice bozdu

İlaca yüzde 35 zam gelebilir!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

İlaçta 2 aylığına yürürlüğe konulan KDV’nin sıfırlanması uygulaması, ilaç fiyatlarında yüzde 5 gibi çok cüzi bir indirim getirdi. Hatta eczaneler ilaçta etiket fiyatı değiştirme zahmetine katlanmak yerine, vatandaşa, fiyattaki indirimi sözlü olarak beyan etmeyi tercih ediyor.

Dövizdeki aşırı yükselmeyle korkunç oranda artan ilaç fiyatları, KDV’nin sıfırlanmasıyla, kayda değer bir indirim görmedi.

Vatandaş da bunun hayal kırıklığını yaşarken, Eczacılar Birliği’nden gelen “ilaçta okkalı zam” beklentisi, moralleri iyice bozdu.

İlaçlarda ve gıda takviyelerinde 1 Ocak’ta başlayan KDV’nin sıfırlanmasıyla ilaç fiyatlarında yüzde 5 indirime gidildi ancak uygulamanın 28 Şubat’a kadar geçerli olması yeni,  hatta “çifte zam” endişesi yarattı.

Her yıl şubat ayında enflasyon ve dövize bağlı olarak Türk menşei ilaçların fiyatı yükseliyor. Ancak bu yıl ilaçlara her zamankinden fazla olarak en az yüzde 35 zam yapılması öngörülüyor.

İlaç fiyatlarında böylesi bir artışın yaşanması ve KDV indirimlerinin de durdurulması halinde, halk, eczanelerden ilaç alırken, eczacılar ise ilaç getirirken büyük mağduriyetler yaşayacak gibi görünüyor.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner Hassan, her yıl yapılan rutin fiyat artışlarının ve KDV indiriminin durdurulmasıyla oluşacak çifter zammın mağduriyet yaratacağını dile getirerek, KDV indirimi uygulama süresinin uzatılması gerektiğine vurgu yaptı.

“İlaçlarda ve gıda takviyelerinde yüzde 5 indirim yapıldı”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Dicle Tekiner Hassan, ilaçların KDV’lerinin sıfırlanması sonrasında ilaç fiyatlarında ciddi bir farkın olmadığını belirterek, sadece yüzde 5’lik bir KDV indirimi olduğunu kaydetti.

Hassan, ilaçların KDV’lerinin sıfıra çekildiğini anımsatarak, bunu ilaçlarda ve gıda takviyelerinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Depolardan alınan birim fiyatlardan yüzde 5 indirim uygulanmakta olduğunu söyleyen Hassan, şunları kaydetti:

“Fiyat etiketlerini değiştirmedik. Bu, hem maddi, hem manevi anlamda çok ciddi bir yük.

Bu yüzden bunu halka sözlü olarak anlatıyoruz.

Diyelim ki etiket fiyatı 100 TL olan bir ilaç 95 TL’ye geliyor diye açıklama yapıyoruz.

Her hastanın eczanelerde bu indirimi talep etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Gıda, temel ihtiyaç; ilaç ise zorunluluktur”

Hassan, aralık ayı içerisinde temel gıdalarda belirli KDV indirimlerine gidildiğinin söylendiğini anımsatarak, bu temel gıdaların içerisinde bulunan gofret, nar ekşisinin KDV’lerinin düşürülmesinin dikkat çektiğini anlattı.

Gıdanın temel ihtiyaç, ilacın ise zorunluluk olduğuna vurgu yapan Hassan, ilacını almayan hastanın hayati tehlikesinin ortaya çıktığını, bu nedenle ilk olarak ilaçların KDV’sinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Hassan, nar ekşisi, gofret gibi gıdalardan vazgeçilebileceğini ancak ilaçtan vazgeçtiği durumda hayatını kaybedecek olan hastaların söz konusu olduğunu belirterek, bunun mücadelesini verdiklerini kaydetti.

Şubat ayında ilaçlara en az yüzde 35 zam yapılacak

Hassan, KDV sıfırlanması uygulamasının sadece iki aylık bir süreç için geçerli olduğunu dile getirerek, bu sürenin yeterli olmadığını ve uzatılması gerektiğini ifade etti.

Her yıl şubat ayında enflasyon, dövizdeki artış göz önüne alınarak ilaçlarda fiyat artışlarının yapıldığını bildiren Hassan, bu yıl dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle bu artışın normalin üzerinde olacağını vurguladı.

Hassan, şubat ayında Türk menşei ilaçlarda en az yüzde 35 oranında bir artışın öngörüldüğüne işaret ederek, bu zamların ardından KDV indiriminin de kaldırılmasıyla ilaçlara zam üstüne zam yapılmış olacağının altını çizdi.

Bu durumda hem eczacılar ilaç getirirken, hem de vatandaşın ilaç alırken mağduriyet yaşayacağına dikkat çeken Hassan, KDV indirim süresinin uzatılması gerektiğini yineledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104