İlaçlı gıdalar kansere kadar götürebilir!

banner37

Uzmanlar, yüksek oranda kimyasal madde ve tarım ilacı ihtiva eden gıda ürünlerinin vatandaşın sağlığını riske attığını belirterek, önemli tehlikelere dikkat çekti:

İlaçlı gıdalar kansere kadar götürebilir!
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

DENETİM ŞART… Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sıdıka Can, üretim sırasında pestisit ve tarım ilaçlarının kontrollü bir şekilde kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Can, üreticilerin, Tarım Dairesi personeli tarafından denetlenmesiyle ürünlerde limit fazlası kalıntının en aza indirilebileceğini vurguladı

DÜZEYİ ÖNEMLİ… Gıda Güvenliği ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Değirmenci, tarım ilaçlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün onayıyla kullanıldığını ancak önemli olanın, bu ilaçların miktarı ve zamanı olduğunu ifade etti. Değirmenci, üzerinde tarım ilacı bulunan gıdaların kanser, alerjik reaksiyon ve zehirlenme gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğini kaydetti

Yeterli denetimlerin yapılmadığı ülkemizde, yüksek düzeyde kimyasal madde ve tarım ilacı içeren gıda ürünleri, vatandaşın sağlığını riske atıyor.

Uzmanlar, ilaçlı gıdaların, insanı kanser yaptığı gerçeğine de vurgu yaptı.

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sıdıka Can, kimyasal ve diğer tarım ilaçlarının üretim sırasında kontrollü bir şekilde kullanılması gerektiğini belirterek, “iyi tarım” uygulamalarıyla üretimin denetlenmesi, üreticilerin de teşvik ve destek görmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Gıda Güvenliği ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Değirmenci da tarım ilaçlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün onayıyla kullanıldığını ancak önemli olanın, bu ilaçların miktarı ve zamanı olduğuna dikkat çekerek, üzerinde tarım ilacı bulunan gıdaların kanser, alerjik reaksiyon ve zehirlenme gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğini kaydetti.

Can: Gereken denetlemeler yapılmalı ve eğitim verilmeli

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sıdıka Can, pestisitin (kimyasal ilaçlar), üretimde kullanılmaya devam edilmesi ancak bu uygulamaların kontrol altında tutulması gerektiğini kaydetti.

Can, Hal Yasası ile birlikte yerel üretim olan meyve ve sebzelerin devlet kontrolü altında halka sunulacağını dile getirerek, kontrolün artırılacağını, böylece pestisitin daha aza indirileceğini ifade etti.

Gıdalardaki kimyasal ilaçların en aza indirilmesi için atılması gereken adımlardan birinin de “iyi tarım” uygulamasına geçilmesi olduğuna işaret eden Can, iyi tarım uygulamalarıyla, ürünlerdeki kalıntıların, sağlığa etki edecek maddelerinin, toprak kalitesinin ve çevreye zararının tespit edilerek kontrol altına alınabildiğini anlattı.

Can, ülkemizde gereken denetimlerin yapılmaması nedeniyle ürünlerde kalıntıların tespit edildiğini ifade ederek, “Her köy, her bahçe, her arsaya yetişilemiyor. Bu nedenle ürünler kontrolden kaçabiliyor, üreticiler ürünlerini hiçbir kontrolden geçirmeden doğrudan tüketiciye sunabiliyor” şeklinde konuştu.

banner134
Gıda ürünlerinde kalıntı oluşmasının ve ürünlerin doğrudan tüketiciye sunulmasının önüne geçilebilmesi için atılması gereken adımlar üzerinde de duran Can, sahada denetleme yapacak ekiplerin aktif olması gerektiğinin önemi olduğuna vurgu yaptı.

Tarım Dairesi’nde uzman ekip bağlamında personel sıkıntısının yaşandığını belirten Can, bu eksikliğin giderilmesi, usulsüz istihdamlar yerine gerekli istihdamların yapılması gerektiğini kaydetti.

Can, denetimin yanı sıra atılması gereken bir diğer adımın ise “iyi tarım”ın içerisinde eğitimin önemli olduğunu, üreticilerin eğitimden geçirilmesi ve destek görerek teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Değirmenci: Belli miktar ve zamanda kullanılmalı

Gıda Güvenliği ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Değirmenci, tarım ilaçlarının,  bitki gelişim düzenleyicilerin ve pestisitlerin Dünya Sağlık Örgütü’nün onayı alındıktan sonra kullanıldığını belirterek, dikkat edilmesi gereken noktanın ise kimyasalların doğru oranda ve zamanda kullanılması gerektiği olduğunu kaydetti.

Değirmenci, söz konusu ilaçların doğru oranda kullanılması ve hasadın da buna göre yapılmasının önemini dile getirerek, üzerinde kalıntı taşıyan gıda ürünlerinin astım, alerjik reaksiyonlar, zehirlenme ve kanser gibi birçok hastalıklara yol açabileceğini ifade etti.

Tarımda kullanılan tüm ilaçların Tarım Bakanlığı’nın onay verdiği yerlerden ve onay almış kimyasallar olduğuna işaret eden Değirmenci, tarım ilaçlarını üreticiye satan kişilerin alanında uzman kişiler olması gerektiğini ve üreticiye bu ilaçları ne düzeyde ve sürede kullanmaları gerektiğini açık bir şekilde anlatmaları gerektiğini söyledi.

Değirmenci, Tarım Bakanlığı’nın son yıllarda ciddi atılımlar gerçekleştirdiğini belirterek, her hafta yüzlerce gıdanın denetlendiğini ve kalıntı bulunan gıdaların az miktarda olduğunu, bu sayının geçmişte çok daha yüksek olduğunu kaydetti.

Tarım Bakanlığı’nın rutin analizler gerçekleştirdiğini, akademik hayattan gelen uzmanlarının bulunduğunu dile getiren Değirmenci, son yıllarda arpa, çavdar gibi ada şartlarına uygun, verimi yüksek, hastalıklara dirençli yeni tip ürünler üretildiğini ve pek çok alanda girişimde bulunulduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75