banner6

İlaçta çifte kabus!

banner37

KKTC’de hastanelerin yanı sıra piyasada da ya ilaç yok, ya da çok pahalı. Vatandaş ise bir yandan ilaç bulamamaktan, diğer yandan da bulduğu ilacı parasızlıktan dolayı alamamaktan çok dertli…

İlaçta çifte kabus!
banner8

Ahmet UÇAR

Pandemi kabusuyla birlikte pahalılık girdabında geçim derdine düşen vatandaşların sağlığı da pamuk ipliğine bağlı.

Dövizin aşırı yükselmesiyle ilaç fiyatlarının da tavan yaptığı ülkemizde, vatandaşlar, bir yandan ilaç alacak para bulamazken, diğer yandan parası olsa da ilaç bulamamaktan dertli.

Yani vatandaş, bir yandan ne hastanede, ne de piyasada ilaç bulamamanın sıkıntısını yaşarken, diğer yandan da fahiş fiyatlarından dolayı ilaç alamamanın çaresizliğini yaşıyor.

Yurtdışından gelen ilaçlar döviz üzerinden alındığı için fiyatları da yükselen kurlar yüzünden sürekli artıyor. Türkiye menşeli ilaçlarda ise üretim azlığından dolayı KKTC’ye yeterli ilaç gelmiyor.

Vatandaşlar, pandemiyle birlikte döviz yangınının acı sonuçlarını, yaşamının her alanında iliklerine kadar hissediyor.

banner134

Döviz, ilaç sektörünü de vurdu

Döviz kurlarında yaşanan büyük artış, ilaç sektörünü de olumsuz etkiliyor.

 Ülkemizin ilaç konusunda Türkiye’ye bağlı olması nedeniyle Türkiye’nin yaşadığı sorunları, Kuzey Kıbrıs da yaşıyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK), ilaç piyasasındaki Euro kurunu 4.57 TL’ye sabitlemesi, güncel Euro kuru üzerinden getirilen ilaç ve hammaddelerin, maliyetinin altında piyasaya sürülmesine yol açarken, üretimi de baltalıyor.

 Türkiye’de azalan ilaç üretimi, Kuzey Kıbrıs’ın da ilaç eksikliği yaşamasına sebep oluyor.

Öte yandan yurt dışından (Türkiye dışındaki ülkeler) ülkemize getirilen ilaçların güncel Euro kuru üzerinden gelmesi de bu ilaçların pahalıya satılmasına neden oluyor.

Ülkemizde ilaç politikası oluşturulmalı

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) ilaç piyasasındaki Euro kurunu 4.57 TL olarak sabitlediğini belirterek, yurt dışından Türkiye’ye getirilen ilaç ve ilaç hammaddelerinin ise güncel kur üzerinden 12 TL civarlarında olduğunu, ancak piyasaya 4.57 TL’ye satıldığını vurguladı.

  Öksüz, bu nedenle Türkiye’deki ilaç firmalarının yurt dışından hammadde alımını azalttığını, bunun sonucunda ilaç üretiminin de azaldığını kaydetti.

Hammaddenin yurt dışından alındığı fiyatla, piyasadaki fiyatı arasında yaklaşık 6 – 8 TL arasında bir farkın bulunduğuna işaret eden Öksüz, Türkiye’de yaşanan bu sorunların KKTC’yi de etkilediğini anlattı.

 Öksüz, Türkiye’den gelen ilaçlarda eksiklik yaşanabildiğini söyleyerek, yurt dışından gelen ilaçların ise Türkiye’den farklı olarak güncel Euro kuru üzerinden getirildiğini bildirdi.

Kuzey Kıbrıs’ın ilaç konusunda bu sorunlardan kurtulması için bir ilaç politikası yaratılması gerektiğini belirten Öksüz, ilaç üretiminin ülkemizde yapılabilmesinin, ilaç sanayisinin gelişmesinin ve ilaç konusunda Türkiye’ye bağımlı olmaktan kurtulmanın önem arz ettiğini kaydetti.

Öksüz, ilaç konusunda yaşanan sorunlara çözüm üretebilmek için atılması gereken bir diğer adımın ise devletin ecza depolarından almakta olduğu KDV stopajı ve gümrük vergisinde iyileştirmeye gitmesi olduğunu vurguladı.

Türkiye’den gelen ilaçlara zam yapılmadığını dile getiren Öksüz, yurt dışından gelen ilaç fiyatlarının ise güncel kur üzerinden hesaplanması nedeniyle yükseldiğini ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104