banner6

Ilık: Her kooperatif limted şirkettir

banner37

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık, KIBRIS TV ekranlarında Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ programının konuğu oldu.

Ilık: Her kooperatif limted şirkettir
banner90
banner99

Özel Haber

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık, KIBRIS TV ekranlarında Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ programının konuğu oldu.

Kooperatiflerin uzun bir süre iş ve siyaset için ciddi bir  örgütlenme modeli olduğunu aktaran Ilık, çağa uygun değişimler yapılması ve bunların biran önce gerçekleşmesi gerektiğini savundu.

Ülkemizin kooperatifler açısından ciddi anlamda kaynağa sahip olduğunu ve bunların vakit kaybetmeden ele alınması gerektiğinin altını .çizen Ilık, "
Kooperatiflere ait bu ülkede atıl vaziyette yüzlerce iş yeri, tarla, ambar gibi mal varlıkları var" dedi.

“Kendi aralarında konuşmayan müfettişler vardı”

Kooperatifte verimli bir ortam ve sistem hayat geçirdiklerini aktaran Ilık, “Kooperatiflerde insanların işine gelirken mutlu olacak bir ortam yarattım. Bu oradaki verimliliği artırma adına atılan ilk adımdı. Kendi aralarında konuşmayan müfettişler vardı, ilgisizlik vardı, devlet tarafından itilmişlik vardı. Kurulduğu günden bugüne Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, bakanın iki dudağı arasında sıkışmış bir ortama sahipti. Bunun böyle gitmeyeceğini fark ettik. Kullandığımız yasa mukayyide yetki verir, bakana değil” şeklinde konuştu.

“Her kooperatif limted şirkettir”

Kooperatiflerin kendilerine ait yönetim ve yetkileri olduğunu vurgulayan Ilık, “Her kooperatif bir limited şirkettir ve kendi tüzüğü vardır. O tüzük görev alanını, yönetimin yetkilerini, yurt içi ve yurt dışı faaliyet alanlarını belirler. Bu kooperatiflerin kendi ana sözleşmesidir. Bir de fasıl 114 yasası vardı Kooperatif kurumları hem kendi tüzüklerini hem fasıl 114 ü bilmek zorundadır” ifadelerine yer verdi.

“60’a yakın kooperatif bitirdik”

Personelle iç içe sıkı bir çalışma planı uyguladıklarını anlatan Ilık, “Ocak ve Şubat aylarında belki de tarihte en fazla denetimi yaparak 60’a yakın kooperatifi bitirdik. Hedefimiz 2023’te Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a 2022 hesaplarının bitmesidir. Bugün gelinen başarı benim değil yüzde 80 çalışanın başarısıdır. Ben sadece onların önünü açarak motive ettim. Bir gün gidecek olsam bile kurulması gereken düzeni onlara anlattım” dedi.

“Bütün kooperatiflerin ön raporunu tüm müfettişlerin masasına getirmeyi amaçlıyoruz”

Etkili bir sistem kurduklarını ve kendilerini hedefler koyduklarını belirten Ilık, “2023’te bu sistem devam ederse bütün kooperatiflerin ön raporunu tüm müfettişlerin masasına getirmeyi amaçlıyoruz. Bu ön raporlar müfettişler arası çapraz bir denetim getirecek ve otokontrol sağlayacak. Ayrıca bir sonraki değişiklik yapıldığında önünde bir önceki denetim raporu kendisinde olacak ve arşivde koşturmayacak” şeklinde konuştu.

“Bizi yönetenler 300 bin doları bulmak zorundadır”

İzleme ve Risk Merkezi kurmak istediklerinin altını çizen Ilık, “Başka bir hedefimiz; İzleme ve Risk Merkezi. Bu konuda yazı yazmadığım hiçbir makam kalmadı.  Yaklaşık 300 bin Dolar civarında maliyeti var ama bu olmazsa olmazdır.  Yerinde denetimi yapmak ve risk merkezini oluşturmak için kooperatifler arasında bu paraya ihtiyacımız var. Bizi yönetenler de bu parayı bulma zorundadır” sözlerini kaydetti.

“İki temel sorunumuz var; enflasyon ve yüksek borç faizleri”

Ekonomik şartların ciddi bir sorun olarak iş insanlarının karşısına çıktığını vurgulayan Ilık, “Kıbrıs Gazetesi’nin süt fiyatlarıyla ilgili ortaya koyduğu haber önemlidir. Bizim iki temel sorunumuz var. Bunlar; enflasyon ve yüksek borç faizleridir. İş adamlarımız yükse borç faizleri altından inim inim inliyor. Bu iki belayı Merkez Bankası ile Bankalar Birliği ve üreterek, yerli milli mallarımıza sahip çıkarak aşabiliriz” şeklinde konuştu.

“Ortak akıla ihtiyacımız var”

Bir değişimin gerekli ve söz konusu olduğunu aktaran Ilık, “Kooperatifler iş ve siyasetin uzun zaman örgütlenme modeli oldu ama artık değişim söz konusu. Modern çağda kooperatiflere yönetici konumunda gençlerin girmesi gerektiğini düşünmüyorum. Çağımıza uygun güncel yasalara ihtiyacımız var. Başbakan Ünal Üstel ise kötü niyetli bir başbakan değil. Her konuda deneyimi var. Bence Sayın Başbakanı bir şans olarak görmeliyiz. 2023 yılında hazırlanan bütçe şaşmıştır. Başbakan ve ekibinin bu konuda işi zor. Bu durumu meclisteki tüm milletvekillerinin ortak akıllıyla aşabiliriz. Ortak akıla ihtiyacımız var” sözlerini kaydetti.

 Ilık sözlerine şöyle devam etti:

Yeşilyurt’ta kadın kooperatifleri ile ilgili bir temel atma töreni gerçekleşecek. Bir kadının değdi ürün çok özel ve bambaşka oluyor. Kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri Başbakan Yardımcılığına bağlı olarak turizmde satmak için girişimde bulunduk. Kooperatiflere ait bu ülkede atıl vaziyette yüzlerce iş yeri, tarla, ambar gibi mal varlıkları var.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2023, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104