banner6

İlişkilerde büyük ilerleme kaydedildi

banner37

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Mısır Devlet Başkanı Abdel Fatah Al Sisi bu sabah Güney Kıbrıs’ta görüştüler

İlişkilerde büyük ilerleme kaydedildi
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Mısır Devlet Başkanı Abdel Fatah Al Sisi, Güney Kıbrıs’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Mısır Devlet Başkanı Abdel Fatah Al Sisi, Kıbrıs-Mısır ilişkilerinde büyük ilerleme gördüklerini vurguladılar.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda uzun süren görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamalarda Rum Başkan Anastasiadis, planlanan şeylerin uygulanmasını izlemek ve daha geniş bölgelerin menfaati için yeni ortak eylemler başlatmak amacıyla,  hükümetlerin yılda iki kez görüşmeleri için bir mekanizma kurma kararını bildirdi.

Rum Başkan Anastasiadis, beşincisi düzenlenecek olan Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü zirvesi toplantısının, ilişkilerini daha da ileri götürme konusundaki kararlılıklarının somut kanıtı olduğunu söyledi.

Mısır Başkanı Sisi tarafından yapılan açıklamada ise, bu ziyaretin ilişkileri ve ortak işbirliğini daha ileriye götürdüğünü ve bölgede istikrarın devam edeceğine olan inancını dile getirdi.

Sisi, halkların ülke ilişkilerinin meyvelerini toplaması zamanının geldiğini ifade etti. Ayrıca Sisi, Rum Başkan Anastasiadis ile görüş alışverişinde bulunduklarını ve Rum başkanın, ikili ilişkileri ve kültürel bağların güçlendirilmesiyle ilgili görüştüklerini belirtti.

İki taraf, polis yetkililerinin işbirliği konularıyla ilgili yönetici programı, ilaç-ilaç sanayisi alanında ve ekonomi-girişimcilik alanında üç işbirliği imzaladılar.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 15:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104