banner6

İlk 140 ev bu cuma yola çıkacak

banner37

Türkiye’deki depremzedelerin barınması için İskenderun’da kurulacak bin konutluk “Şampiyon Melekler Köyü”nün konteynır evlerinin tamamlananları Gazimağusa Limanı’na taşınmaya başlandı

İlk 140 ev bu cuma yola çıkacak
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Ali ÇATAL

“TIR’LA 70 SEFER YAPILACAK”…

KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, deprem bölgesine gönderilecek yaşam evlerinin ilk 140 adedinin, bu cuma, Kıbrıs saati ile 23.00’te limandan yola çıkacağını kaydetti. Tulga, biten evlerin, zaman kaybetmeksizin Lefkoşa’dan limana sevk edildiğini belirtti. ‘Çift ev’ olarak dizayn edilen yaşam evlerinin her birinden ancak bir tanesinin TIR’a sığdığını da ifade eden Tulga, “Buna göre, 140 evin sevki için bir TIR’la 70 sefer yapılması gerekiyor. Her gemi de zaten ancak 140 ev taşıyabiliyor” dedi.

   Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremine Adıyaman’da yakalanan ve kaldıkları İsias Otel’in enkazının altında kalarak hayatını kaybeden 35 kişilik Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımı sporcuları, öğretmenleri ile velilerinin adını yaşatmak ve Türkiye’deki depremzedelerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Mersin’in İskenderun ilçesine kurulacak bin konutluk “Şampiyon Melekler Köyü”nün konteynır evlerinin ilk 140 adedi bu Cuma günü gönderiliyor.

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, Türkiye’nin Adıyaman ilinde depremzedeler için yapılacak ‘Şampiyon Melekler Köyü’ çalışmalarının, 43 örgütten oluşan Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu önderliğinde son aşamaya geldiği bilgisini verdi.

   Tulga, dayanışma ruhuna çok büyük ihtiyaç olduğunu belirterek, “Herkes, deprem felaketinin ilk gününden beri ‘Ne yapayım, nasıl yapayım’ diye düşünüyor ama şunu kimse unutmasın; bağışın küçüğü, büyüğü olmaz. Şimdi, el ele verme ve toplum olarak birlik olma zamanı ” şeklinde konuştu.

   Bölgeye gönderilecek yaşam evlerinin ilk 140 adedinin, bu cuma, Kıbrıs saati ile 23.00’te limandan yola çıkacağını kaydeden Tulga, biten evlerin, zaman kaybetmeksizin Lefkoşa’dan TIR vasıtasıyla limana sevk edildiğini belirtti.

   ‘Çift ev’ olarak dizayn edilen yaşam evlerinin her birinden ancak bir tanesinin TIR’a sığdığını da ifade eden Tulga, “Buna göre, 140 evin sevki için bir TIR’la 70 sefer yapılması gerekiyor, ki bu da kolay bir iş değil. Her gemi de zaten ancak 140 ev taşıyabiliyor” şeklinde konuştu.

   Deprem felaketinin hemen akabinde alınan inisiyatifle çok kısa bir sürede hazırlan evler, kabaca 40 metrekare, iki yatak odası, açık plan mutfak ve oturma odasından oluşuyor.

   Tulga, ayrıca, deprem bölgesine yaşam evi sevkiyatlarının ‘hız kesmeden’ süreceğini de vurguladı.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104