banner6

İlk günden esnafın yüzü güldü

banner37

Kuzey ile Güney Kıbrıs sınır kapıları arasında tam aşılı kişilerin testsiz geçmesine olanak sağlanır sağlanmaz, yaklaşık 2 yıldır sinek avlayan Arasta çarşısına hareketlilik geldi

İlk günden esnafın yüzü güldü
banner99

Ahmet UÇAR

Kuzey ile Güney Kıbrıs sınır kapıları arasında tam aşılı kişilerin testsiz geçmesine olanak sağlanır sağlanmaz, yaklaşık 2 yıldır sinek avlayan Arasta çarşısına hareketlilik geldi ve esnafın yüzü gülmeye başladı.

İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi, hem Güney Kıbrıs’ta, hem de Kuzey Kıbrıs’ta, turuncu seviye uygulamasına geçilmesine yönelik karar almış, Sağlık Bakanlığı da sınır geçişlerinde tam aşılı kişilerden PCR ve antijen testi şartını kaldırmıştı. Uygulama ise dün başladı.

Arasta esnafı, pandemi sürecinin yarattığı ekonomik yıkım, dövizin fırlaması, zamlar, sınır kapılarının kapanması ve sınır kapılarının test zorunluluğuyla açılması gibi nedenlerle zor günlerden geçtiklerini belirterek, test kuralının kaldırılmasının yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Esnaf, dün başlayan uygulama nedeniyle Arasta bölgesinde belli bir hareketliliğin yaşanmaya başlandığını, gün geçtikçe işlerin düzeleceğine inandıklarını kaydetti ve umutlu olduklarını vurguladı.

Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi? Esnaf ne dedi?

Ertan Ercantan:

“Arasta esnafı, pandemiden çok kötü etkilendi, bölge de turist görmez oldu. Kapıların açılmasının ardından herkesten PCR veya antijen istemeleri, turistlerin bu tarafa geçmesini engelliyordu. Gelen müşteriler de bunu söyledi. Çift aşısı olan kişilerden PCR testi şartını kaldırmaları bizi çok rahatlatacak. Bu kararın kalkmasıyla arasta çarşısında hareketlilik yaşanmaya başlandı. Zamanla daha iyi olacak. Gelecek haftalarda esnafın yüzü gülecek diye düşünüyorum. Dövizin yüksek olması, Güney Kıbrıs’ta yaşayan kişilerin bu tarafa geçme isteğini de artırıyor. Onların Kuzey Kıbrıs’a gelip alışveriş yapması, hem onların, hem de bizim işimize gelir. Kısacası bu gelişmeden umutluyuz, umarız her şey daha güzel olur”.

Salih Doktoroğlu:

“Aşılı kişilerden PCR ve antijen testi istememeleri bizim için çok iyi oldu. Arasta’da daha ilk günden hareketlilik yaşandı. Geçen haftalarda 10- 15 kişi gelirken, bugün çarşıda 100- 150 kişi dolaşıyor. Ay sonu olduğu için çok alışveriş yok ama yine bir hareketliliğin olması bizleri sevindirdi. Gelecek hafta, yani aybaşından sonra alışverişlerin de artacağını sanıyorum. Arasta çarşısı bence gelecek haftadan sonra daha canlı olacak”.

Derviş Yağcıoğlu:

“Esnaf olarak umutluyuz. Güney’den Kuzey’e geçen aşılı kişilerden test talep edilmemesi çok iyi oldu. Bugün ufak bir hareketlilik oldu. Daha ilk gün, bekliyoruz ve umutluyuz. Sınır geçişlerindeki görevli sayısının artması da geçişleri hızlandıracak, bu konuda da sorun yaşanıyor. Önümüzdeki günlerde her şeyi daha net göreceğiz”.

banner134

Mehmet Ali Falhan:

“Sınır geçişlerinde test şartının kalkması bizi rahatlatmayacak. Bizim yetkililer bugün test isterler, yarın çip

isterler, onların istekleri bitmez. Esnafı rahatlatmak istiyorlarsa temel gıda ürünlerine sürekli zam yapmamaları

gerekiyor, bu zam işini artık bırakmalılar. Zaten kötü zamanlardan geçiyoruz! Diğer ülkeler bu dönemde halkına

yardım eli uzatırken, bizimkiler zam yapıp duruyor, vatandaşına zulmediyor. Bir de borcu olanları düşündüğümüzde durum daha da kötü hale geliyor. Bu nedenle sınır kapılarından geçecek olan turistlerden test

istenmemesi Arasta esnafını tam olarak rahatlatamayacak”.

Ekram Tayfur:

“Bu kararın verilmesine sevindik. Pandemi sürecinden bu yana özellikle küçük esnaf çok zorluklar yaşadı. Sınır kapıları kapandı, kendi içimize kapalı kaldık. Kapılar açıldıktan sonra da test talep edilmesi insanların bu tarafa geçmesini engelledi. Şimdi, bu kuralın kalkması bizi rahatlatacak. İşlerin güzel hale geleceğini düşünüyorum”.

Sedat Reis:

“Güney Kıbrıs’ta yaşlı nüfusun çoğu aşılı, gençler aşısız. Buraya da gençlerden çok yaşlı kesimden turistler geliyor. Bu nedenle bence çok farklılık olmayacak. Ancak test kuralının kaldırılması bir açıdan da iyi oldu, en azından bir hareketlilik oldu”.

Ömer Cabacaba:

“Bu karar çok büyük fayda sağlayacak. O taraftan bu tarafa (Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a) geçen kişilerin en büyük problemi bu test sorunuydu. Şimdi bu problem ortadan kalktı, bugünden itibaren işler yüzde 80 artacak. Onlar aşılı, biz zaten aşımızı olduk, ortada korkulacak bir şey yok, her şey güzel olacak”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104