İlk hükümet krizi

banner37

UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün’le ilgili meclise gönderilen üç yolsuzluk dosyası hakkında Meclis Danışma Kurulu toplandı. Ancak UBP, soruşturmanın yaz tatilinden sonra yapılmasını isterken; HP “Hemen başlasın” talebini ortaya koydu. İddiaya göre Özersay, “Bu durum hükümeti bile bozar” dedi

banner87
İlk hükümet krizi
banner90
banner99

ÖZGÜRGÜN’ÜN YOLSUZLUK DOSYALARI UBP İLE HP’Yİ GERDİ… UBP’nin, Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili özel komite kurulması görüşmelerinin meclis tatilinin sonrasına bırakılması istediği iddia edildi. Halkın Partisi ise meclis yaz tatiline girmeden önce özel komitenin kurulup, meclis tatildeyken de araştırmalara devam edilmesini talep ediyor. HP kanadı, soruşturmanın hemen başlaması konusunda savcılığın da talebi olduğunu belirtiyor. KIBRIS’ın güvenilir bir kaynaktan elde ettiği bilgiye göre de Başbakan Yardımcısı Özersay, Özgürgün dosyaları hakkında çok kararlı. Özersay’ın “Soruşturma hemen başlamazsa, bu hükümeti bile bozar” dediği iddia edildi.

DANIŞMA KURULU BUGÜN YENİDEN TOPLANACAK… Cumhuriyet Meclisi Başkanı TeberrükenUluçay, Ulusal Birlik Partisi milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılıp, kaldırılmayacağı konusunu görüşmek için dün Danışma Kurulu’nu toplantıya çağırdığını açıkladı. Ancak hükümet yetkililerinin değerlendirme için süre istediğini kaydeden Uluçay, bu nedenle bugün konuyla ilgili grup başkanları nezdinde toplantı yapmaya karar aldıklarını anlattı.

Ceren ÖZBİL

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Hüseyin Özgürgün ile ilgili biri ‘yolsuzluk’, ikisi ‘mal beyanı’ olmak üzere Başsavcılık tarafından hazırlanan üç dosya Cumhuriyet Meclisi’ne gönderildi.

   Dosyaların meclise ulaşmasının ardından dün Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili özel komite kurulması için Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu toplandı.

   Ancak bazı UBP’li vekillerin toplantıyla ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söyleyip, süre istemeleri üzerine toplantı bugün saat 11.00’e ertelendi.

   Konuyla ilgili hükümetin büyük ortağı olan UBP’nin, Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili özel komite kurulması konusunun değerlendirilmesinin meclis tatilinin sonrasına bırakılması istendiği iddia ediliyor.

   Halkın Partisi’nin ise meclis yaz tatiline girmeden önce özel komitenin kurulup, meclis tatildeyken de araştırmalara ve çalışmalara devam edilmesini istediği biliniyor.

   KIBRIS’ın güvenilir bir kaynaktan elde ettiği bilgiye göre de Başbakan Yardımcısı Özersay, Özgürgün dosyaları hakkında çok kararlı. Özersay’ın “Soruşturma hemen başlamazsa, bu hükümeti bile bozar” dediği iddia edildi.

   Toplantının gerçekleşip, özel komite kurulması kararı alınması durumunda konu Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı’na iletilecek.

   Başkanlık Divanı’ndan da komite kurulması yönünde karar çıkması halinde komite meclisin yaz tatilinde olduğu süre zarfında da araştırmalarına ve incelemelerine devam edebilecek. 

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, hükümetteki partilerin konuyu değerlendirmek için süre istemesi nedeniyle toplantının ertelendiğini açıkladı.

   Ayrıca KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu Üyesi, HP milletvekili Mesut Genç ise söz konusu komitenin bir an önce kurulmasını ve meclis tatildeyken de çalışmalarına devam etmesinden yana olduklarını anlattı. 

Uluçay: Grup başkanları nezdinde toplantı yapılacak

   Uluçay, Ulusal Birlik Partisi milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılıp, kaldırılmayacağı konusunu görüşmek için dün Danışma Kurulu’nu toplantıya çağırdığını açıkladı.

   Ancak hükümet yetkililerinin değerlendirme için süre istediğini kaydeden Uluçay, bu nedenle bugün konuyla ilgili grup başkanları nezdinde toplantı yapmaya karar aldıklarını anlattı.

Genç: Toplantı bugün yapılacak

   Halkın Partisi Grup Başkan Vekili Mesut Genç, Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili özel komite kurulması hakkında yapılacak Danışma Kurulu toplantısının dün bazı UBP’li vekillerin bilgisi olmaması nedeniyle yapılamadığını söyledi.

   Konuyla ilgili UBP ile HP arasında bir kriz olmadığını ifade eden Genç, toplantının da zaten bugün saat 11.00 sıralarında yapılmasının planladığını anlattı. 

“Biz bir an önce komitenin oluşturulması taraftarıyız”

Genç, Halkın Partisi olarak bu konuda daha önce attıkları adımlar olduğunu hatırlattı ve komitenin meclis tatile girmeden önce kurulmasını istediklerini belirtti.

   Bu konuda savcılığında talebi olduğunu belirten Genç, ayrıca komitelerin meclis tatile girse bile çalışmaya devam edebileceğini söyledi.

   Genç bu nedenle komitenin bir an önce kurulmasının çok önemli olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75