İlk yağmurda Girne teslim

banner37

Artan nüfusu ve sistemsiz süratli yapılaşmasıyla başta altyapı olmak üzere birçok sıkıntı yaşayan Girne, dün sabah saatlerinde bir anda etkili olan gök gürültülü sağanak yağıştan olumsuz etkilendi.

İlk yağmurda Girne teslim
banner90
banner8

Elmas TOKAY

Girne’de dün sabah saat 09.00 sıralarında başlayıp ardından sağanağa dönüşen yağmur, özellikle Karakum, Lemar, Püsküllü bölgesi ve Ozanköy’de birçok konut ve işyerinin zemin katlarının sular altında kalmasına, trafiğin aksamasına ve elektrik kesintilerine neden oldu. Ozanköy’deki bir evin ve Karakum bölgesinde yapımı devam eden Metropol Süpermarket’in inşaatının çatısına yıldırım düştü. İnşaatın çatısı yıldırım düşmesi nedeniyle çökerken, olayda kimsenin yaralanmamış olması sevindirdi.

Yağmur suyu baskınları ihbarları üzerine harekete geçen Girne Belediyesi, Sivil Savunma ve itfaiyeye bağlı ekipler, sorunları gidermek için yoğun çaba harcadı.

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi ve Girne Kaza Mahkemesi’nin bulunduğu Mustafa Çağatay Caddesi başta olmak üzere Bellapais yolu, Karakum Lemar Süpermarket önü, Uğur Mumcu Caddesi, Mersinlik Caddesi’ndeki trafik yağışlar durdu, yollar ve caddeler sular altında kaldı. Bir anda gelen şiddetli yağışa hazırlıksız yakalanan ve sokakta olan vatandaş, zor anlar yaşadı.

Özellikle kentin batı kısmında Karakum, Püsküllü ve Ozanköy bölgesinde, 10’un üzerinde ev, bina ve işyerlerinde su baskınları yaşandı. Girne İtfaiyesi ve Sivil Savunma ekipleri su baskınına uğrayan tüm yerlere müdahale etti. Püsküllü Bölgesi’nde, Ay Sokak’ta, sağanak yağıştan yola biriken sular nedeniyle çökme yaşandı ve bir kamyonet, oluşan çukura düştü.

Bir ev ve inşaata yıldırım düştü

Karakum Bölgesi’nde, Metropol Süpermarket’e ait inşaata ve Ozanköy’de bir evin çatısına yıldırım düştü.

Metropol Süpermarket inşaatının çatısının bir bölümü yıldırım düşmesi nedeniyle yıkıldı. Olay anında inşaatta kimsenin bulunmaması bir facia yaşanmasını da önledi.

Erişmen: Olumsuzluklara hemen müdahale edildi

Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, Karakum, Lemar Süpermarket Bölgesi, Püsküllü ve Ozanköy’de şiddetli yağıştan dolayı olumsuzluklar yaşandığını kaydetti. Bu bölgelere ulaşan Sivil Savunma, itfaiye ve Girne Belediyesi ekiplerinin olaya müdahale ederek, su basan zemin katlardaki bazı konut ve işyerlerinde vatandaşın yardımına koştuğunu söyledi.

Sivil Savunma ve itfaiyeye toplam 10 ihbar geldiğini aktaran Erişmen, ekiplerin yapılan tüm ihbarlara baktığını belirtti.

Erişmen, olayda yaralanma gibi ciddi bir olayın yaşanmadığını ifade etti. Geçmişte Girne’de yaşanan taşkınlara karşı İçişleri Bakanlığı, Kaymakamlık ve belediye işbirliğinde gerekli önlemlerin alındığını da vurgulayan Erişmen, bu kapsamda Karaoğlanoğlu S Bölgesi’nde 3 gölette çalışmaların tamamlandığı, 4. gölette ise çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

banner134
“Pazar günü yer yer yoğun yağış olabilir”

Meteoroloji Dairesi, pazar günü yer yer yoğun yağış olabileceğini bildirdi ve yaşanabilecek olumsuzluklara karşın uyarıda bulundu. Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan açıklamada, yetkililer ile vatandaşların tedbirli olması istendi.

Meteoroloji Dairesi, salı gününe kadar yer yer sağanak yağmur beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nin 4-10 Kasım tarihleri arasını kapsayan hava tahmin raporuna göre, bölgemiz alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

En yüksek hava sıcaklığı genellikle iç kesimler ve sahillerde 22-25 derce dolaylarında olacak.

Hava, salı gününden sonra ise zamanla parçalı bulutlu olacak.

Rüzgar, periyodun ilk yarısı Güney ve Batı, ikinci yarısında ise Kuzey ve Batı yönlerden orta kuvvette, yağışlı günlerde zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

Sivil Savunma da su baskınlarına müdahale etti

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Girne’de dün sabah şiddetli sağanak nedeniyle oluşan birçok su baskınına müdahale edildiğini açıkladı.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 su baskını ihbarı üzerine, olay bölgelerine intikal eden Sivil Savunma ve itfaiye acil müdahale ekipleri birçok bölgede su baskını riski taşıyan bodrum katları önüne kum torbaları yerleştirip, su tahliyesi yaptı.

Aşırı yağıştan en çok etkilenen bölgeler Karakum ve Ozanköy’de yolda kalan yaklaşık 10 araca vinçlerle müdahale edildi. Söz konusu bölgelerde geçici olarak bazı yollar trafiğe kapatıldı ve vatandaşlara uyarı yapıldı.

Sivil Savunma Acil Müdahale ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra, Girne Kaymakamlığı ve belediye ekipleri, 3 saat boyunca Mahkemeler, Girne Akçiçek Hastanesi, Gelir ve Vergi Dairesi ile Sammy’s Hotel bölgelerinde yaşanan su baskınlarına müdahalede bulundu.

Açıklamada, Meteoroloji Dairesi’nden alınan bilgiler doğrultusunda; sağanak yağışların bugün ve pazar günü de devam etme olasılığına karşı Girne Belediyesi, itfaiye ve Sivil Savunma Girne Bölge Müdürlüğü’nün gerekli hazırlıkları yaptıkları, ekiplerin hazır bekletildiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75