İlkokullarda uyuz salgını!

banner37

Gazimağusa’da bazı ilkokullarda kısa süre arayla onlarca çocukta uyuz hastalığı görülmesi paniğe neden oldu.

İlkokullarda  uyuz salgını!

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da yaklaşık 2 haftadan bu yana bazı ilkokullarda öğrenim gören çocuklarda uyuz hastalığı görüldü.

Son olarak dün Gazimağusa’nın kalabalık bir ilkokulunda görülen uyuz vakaları, Sağlık Bakanlığı’nın harekete geçmesine neden oldu. Sağlık Bakanlığı, konuyla ilgili uzman hekimleri araştırma yapması için görevlendirirken, yarın uzman doktorlar ve Sıhhiye Müfettişleri tarafından uyuz hastalığı ile ilgili olarak hem öğrenci hem velilere bilgilendirme yapılacağı açıklandı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ise, dün yaptığı yazılı açıklamada 13 öğrencide uyuz hastalığının görüldüğünü bildirdi.

 

Kara: Henüz kesinleşmiş sayı yok

Sağlık Bakanlığı Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, uyuz vakalarıyla ilgili henüz kesinleşmiş bir sayının söz konusu olmadığını söyledi. Kara, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki bölge hekimlerinin gerekli araştırmayı yapmaları için görevlendirildiklerini kaydetti.

20 Aralık Perşembe günü 3 doktorun Alasya İlkokulu’nu uyuz hastalığı ile ilgili öğrenci ve velilerini bilgilendirmek için ziyaret edeceklerini anlatan Kara, Sıhhiye Müfettişleri’nin de ne şekilde önlem alınacağını anlatacaklarını ifade etti.

 

Birkaç okulda uyuz vakası olduğu belirtiliyor

Konuyla ilgili gazetemiz muhabirinin ulaştığı bir ilkokulun idarecisi ise, okullarında birkaç haftadan bu yana uyuzla ilgili şikâyetlerin bulunduğunu söyledi. Söz konusu idareci, dün bir sınıfta 10 öğrencinin bu şikâyette bulunduğunu, kendilerinin de bu öğrencilerin ailelerine haber verdiklerini kaydetti.

Hastaneye başvuran öğrencilerin 7’sine bu yönde teşhis konduğunu anlatan idareci, başka okullarda da bu yönde şikâyetler olduğunu duyduğunu dile getirdi.

 

Tulay: Acil servise 5 kişi geldi

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hakkı Serhat Tulay, dün 5 kişinin Gazimağusa Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne uyuz şikayetiyle başvurduğunu söyledi.

Tulay, bu 5 kişiye ilaçla tedavi yapıldıktan sonra taburcu edildiklerini bildirdi. Sağlık Bakanlığı’nın uzman ekipler vasıtasıyla gerekli çalışmayı başlattığını ifade eden Tulay, korkulacak bir durum olmadığını ifade etti.

 

Elcil: 13 çocukta uyuz görüldü

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, Gazimağusa bölgesindeki bir okulda 13 çocukta uyuz hastalığı görüldüğünü kaydetti. Elcil, salgın hastalıklar sınıfında olan uyuzla ilgili, Temel Sağlık Dairesi’nin bölgedeki diğer okulların da kontrol edilmesi için acil önlem alması ve salgının kökeninin tespit edilerek yayılmadan ortadan kaldırılmasının zaruri olduğunu belirtti.

Elcil, “Bu çağda bu tür salgın hastalıkların ülkemizde görülmesi nüfus politikalarının yanlışlığı ile açıklanabilir” görüşünü ifade etti.

 

Uyuz hastalığı nedir? Nasıl bulaşır?

Uyuzun en yaygın belirtisi, kaşıntı ve deride kızarıklıktır. Bunun nedeni uyuza neden olan parazitinin dışkısı nedeniyle ciltte oluşan alerjik reaksiyondur. Özellikle geceleri görülen şiddetli kaşıntı, uyuzun ilk görülen en yaygın belirtisidir. Bir sivilceye benzeyen kaşıntılı kabarcıklar yaygın görülür.

Halk arasında uyuzun pislikten ve kişisel temizliğe önem vermemekten dolayı oluştuğuna dair yaygın ve yanlış bir kanı vardır. Oysaki uyuz mikrobu temiz ve hijyenik vücutlarda da yaşayıp üreyebilir. Uyuz, insan ya da hayvanların “uyuz böceği” adı verilen mite türüyle direkt temas edilmesi sonucunda bulaşır. Bu parazitler başıboş sokak hayvanlarında sıkça görülür. Deriyle temas eden uyuz böceği, kendini derinin altına gömerek buraya yumurtalar bırakır.

Eğer fark edilmemişse, vücuda girdikten 15 gün sonra vücudun neredeyse tamamına yayılır. Vücutta beliren kırmızı şişlikler ve kaşıntılı kabarıklıklar kaşınırsa iltihaplanabilir. Özellikle askeri kışlalar, yatakhaneler gibi insanların toplu şekilde barındığı yerlerde, kendini gizlemekte başarılı bir parazit olan uyuz daha sık görülür ve hızla yayılır.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER