İlkokulumuzu tamir edin

banner37

Adı “Angolem Hava Yolları” fıkrasıyla özdeşleşen Taşpınar’ın 130 nüfusundan sorumlu muhtarı İzzet Erçağıl’ın köyü gibi küçük bir isteği var:

İlkokulumuzu tamir edin
banner90
banner99

Güren TİLKİ

“KÖY KADIN KURSU” İSTİYORLAR… Muhtar Erçağıl, köyün en büyük sorununun eski ilkokulun tamiri olduğunu söyledi. Muhtar ayrıca, köydeki kadınlar için köy kadın kursu açılmasını istedi

Lefke ilçesine bağlı küçük ve şirin bir köy olan Taşpınar’ın muhtarı İzzet Erçağıl’ın, 130 nüfuslu köyü için yetkililerden küçük bir isteği var. Erçağıl, Taşpınar’daki ilkokulun tamir edilmesini istiyor.

Taşpınar’da geçimini hayvancılıkla sürdüren köylülerin bir kısmı ise memur.

Köye “Taşpınar” adı, diğer pek çok köy gibi 1958’de köy adlarının Türkçeleştirilmesi sırasında verildi.

Taşpınar veya halk arasında bilinen adıyla Angolem, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Lefke ilçesine bağlı bir köyü. Taşpınar, Lefke’nin güney batısında yer alıyor.

Taşpınar Muhtarı İzzet Erçağıl, Angolemlilerin soyunun Osmanlı’ya ve Anadolu’ya dayandığını, fakat köylerinin Lüzinyan köyü olduğunu belirtti.

Muhtar Erçağıl, köyün en büyük sorununun eski ilkokulun tamiri olduğunu söyledi.

banner134
Muhtar ayrıca, köydeki kadınlar için köy kadın kursu açılmasını istedi.

Meşhur fıkra

Özellikle Güzelyurt ve çevresindeki bölgelerde yaşayan insanlar arasında popüler olan ve senelerdir anlatılan bir fıkra var.

Anlatılanlara göre, bir zamanlar Angolemli muzip bir mucit, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman savaş uçaklarının şöhretinden etkilenip, köy halkına, kendisinin de bu uçaklardan yapacağı iddiasında bulunmuş. Adam, karısının da yardımıyla kendince bir uçak yapmış ve evinin çatısından bu uçakla havalanmaya çalışmış, tahmin edileceği gibi başarılı olamamış.

O zamandan beri de "Angolem Hava Yolları" Kıbrıslılar’ın geleneksel şakaları arasında yerini almış ve köyün ismi çoğu kez Angolem Hava Yolları’yla anılmaya başlamış.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75