banner6

İmalatçıların süt faturalarını ödeme vadesi kısaltıldı

banner37

İmalatçıların süt faturalarını ödeme vadesi kısaltıldı
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK), hayvancıyı ödeyemedikleri için iç ve dış piyasa süt imalatçılarının ödemedeki vade süresini 8’er gün azalttı.

   Buna tepki gösteren Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği, belirlenen yeni vade ile faturasını ödeyemeyecek birçok imalatçı olduğunu belirtti.

   SÜTEK, geçtiğimiz günlerde dış piyasa imalatçıları için verilen 60 günlük vade süresinde değişiklik yapmayı planladıklarını söylemişti.

   Hayvancıyı ödemekte zorluk yaşayan SÜTEK dün almış olduğu yeni bir kararla ihracatçı firmaların ödemedeki vade süresini kısmakla kalmadı, iç piyasa imalatçılarını da bu karara dahil etti.

   SÜTEK, iç piyasa için 30, dış piyasa için 60 gün olan vade süresinde 8’er gün kısma kararı alarak, iç piyasa imalatçısına 22, dış piyasa imalatçısına 52 gün vade tanımış olacak.

   KIBRIS’a konuşan SÜTEK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özdeğirmenci, hayvancıyı zamanında ödeyebilmek için 8 günlük vade kısıtlamasına gidildiğini ifade ederek, bu kısıtlamanın yetersiz gelmesi halinde sürenin 15 güne çıkarılacağını açıkladı.

   SÜİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar, dış piyasa için yapılması planlanan vade kısıtlamasının iç piyasa imalatçısı için de uygulanacağını öğrendiklerini söyleyerek, yeni vade ile faturasını ödeyemeyecek birçok imalatçı olduğuna dikkat çekti.

Özdeğirmenci: İç ve dış piyasa imalatçılarında 8’er gün kısıtlamaya gittik

   SÜTEK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özdeğirmenci, iç ve dış piyasa imalatçılarının ödeme vadelerinde 8’er gün kısıtlamaya gidildiğini açıklayarak, bu kararın Tarım Bakanı tarafından onaylandığını ifade etti.

   Alınan yeni kararla iç piyasa imalatçılarının 30 gün olan vadesinin 22’ye, dış piyasa imalatçılarının 60 gün olan vadesinin de 52 güne düştüğünü belirten Özdeğirmenci, imalatçılara kesilen faturaların artık bu sürelerde çıkmış olacağını kaydetti.

   Özdeğirmenci, “Hayvancıyı zamanında ve bir tamam ödeyebilmemiz için bu kısıtlamaya gidildi” diyerek, 8 günlük kısıtlamanın yetersiz gelmesi halinde bu sürenin 15 güne çıkarılacağını ifade etti.

   İlk etapta sadece dış piyasa imalatçılarının vade süresinde bir değişiklik yapılmasını amaçladıklarını kaydeden Özdeğirmenci, iç piyasa imalatçıları arasında rekabet olduğunu ve bu nedenle iç piyasacıyı da buna dahil etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

İmalatçı ödemesini geç alınca, hayvancıyı zamanında ödeyemiyoruz”

   Özdeğirmenci, bazı imalatçıların ürün verdiği işletmelere vade süresini çok uzun tuttuğunu vurgulayarak, iç piyasa imalatçıları arasındaki rekabet yarışından dolayı imalatçıların uzun sürede parasını alamadığına dikkat çekti.

   Uzun vadede ödenmeyen imalatçıların süt parasını ödemede zorlandığını ifade eden Özdeğirmenci, bu nedenle SÜTEK’in de hayvancıyı zamanında ödeyemediğinin altını çizdi.

   Özdeğirmenci, imalatçıların kendi aralarında anlaşıp ürün verdiği işletmelerde vade kısaltılmasına gitmesi gerektiğine işaret ederek, “Gidip de 3-4 ay vade ile ödeme almasınlar” dedi.

Başlar: “Hiç kimse sözünde durmuyor”

   SÜİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Başlar da dış piyasa için yapılması planlanan vade kısıtlamasının iç piyasa imalatçısı için de uygulanacağını öğrendiklerini söyleyerek, “Maalesef hiç kimse sözünde durmuyor” dedi.

   Tarım Bakanı’nın başka bir imkânı olmadığı için bu yolu seçmiş olabileceğini söyleyen Başlar, bu kararı ‘başarısızlık’ olarak nitelendirdi.

   Başlar, son çare olarak yükü imalatçının üstüne attıklarını vurgulayarak, belirlenen yeni vade ile faturasını ödeyemeyecek birçok imalatçı olduğunu belirtti.

   Her imalatçının aldığı süt miktarının farklı olduğunu anlatan Başlar, 5 ton süt işleyen fabrika ile 15 ton süt işleyen fabrikanın fatura bedellerinin farklı olduğunu kaydetti.

“Birçok işletme 1 aylık ürün alıp 3-4 aylık çek veriyor”

   Başlar, faturasını ödeyemeyen imalatçıya faiz uygulanacağını vurgulayarak, “İmalatçının üstüne yıkıp sıkıntıları çözdüklerini zannederek hata yapıyorlar. Elektrik gibi girdiler bu denli artmışken bize destek olacaklarına daha da zorlaştırıyorlar, kaos yaratacaklar” dedi.

   Her marketin kendine göre ödeme şekli ve zamanı belirlediğine dikkat çeken Başlar, birçok işletmenin 1 aylık ürün alıp 3-4 aylık çek verdiğini söyledi.

   Başlar, iç piyasa imalatçıları için 30 gün olan vade süresinin 22 güne düşürülmesinden sonra bu kadar uzun vadede çek alamayacaklarına dikkat çekerek, “Biz de onları sıkıştırmak zorunda kalacağız ama bir işletmenin ne kadar finans sağlama imkânı olabilir? Yine de 2 aydan aşağı inmeyecek bu süre” şeklinde konuştu.

  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104