İmam ‘mesai bitti’ dedi, cenaze 2 saat evde bekletildi

banner37

Bala Kayadelen, vefat eden kardeşinin cenazesinin Lefkoşa Mezarlığı’nda yıkandıktan sonra ikindi namazına kadar klimalı odada tutulması talebinin imam tarafından reddedildiğini iddia ederek “Cenazeyi eve götürmek zorunda kaldık” dedi

banner87
İmam ‘mesai bitti’ dedi, cenaze 2 saat evde bekletildi
banner90
banner8

“ÖLÜMÜN MESAİSİ Mİ OLUR?”… Lefkoşa Mezarlığı’nda yaşandığı iddia edilen olay, herkesi şok edecek türden. Bala Kayadelen, kardeşi Tuba’nın Gaziköy’de defnedilmedne önce Lefkoşa Mezarlığı’nda yıkandığını ancak imamın, “ikindi saatine cenazemiz yok, kapatacağız” dediğini iddia edererek, kardeşinin naaşını eve götürmek zorunda kaldıklarını söyledi. Kayadelen, “Ölümün mesaisi mi olur? Cenazenin hazırlandığı yer dükkân mı ‘mesaimiz bitti cenazenizi alın’ deniliyor?” dedi.

AYBAR: KİMSENİN CENAZESİNİ SOKAĞA ATMIYORUZ… Lefkoşa Mezarlığı Defin İşleri Sorumlusu Hasan Aybar, cenaze aracı şoförünün, ailenin cenazeyi evde bekletmek istediğini söylediğini belirtti. Aybar, “Kimsenin cenazesini sokağa atmıyoruz. Oradaki imamın böyle bir şey söylediğini sanmıyorum. Biz kimseye kapı kapatmadık. ‘Cenazenizi alıp gidin’ denilmedi. İnsanların acıları ile her gün baş başayız” şeklinde konuştu.

Serap ŞAHİN

Lefkoşa Mezarlığı’nda yaşandığı iddia edilen olay, herkesi şaşkına çevirecek türden. İddiaya göre Lefkoşa Mezarlığı’ndaki imam “mesai bitti” diyerek, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek cenazenin, klimalı odada beklentilmesi reddetti.

Aile ise, bunun üzerine cenazeyi eve götürmek zorunda kaldı. Cenazenin toprağa verileceği saate kadar, tabut salonun ortasında kalmış.

Gaziköy sakini Bala Kayadelen, geçtiğimiz hafta kardeşi Tuba Kayadelen’in Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybettiğini söyledi.

Cenazenin salı günü ikindi namazından sonra Gaziköy’e defnedildiğini ifade eden Kayadelen, vefat eden kardeş Tuba Kayadelen’in cenazesinin Lefkoşa Mezarlığı’nda yıkandıktan sonra ikindi namazına kadar klimalı odada tutulması talebinin Lefkoşa Mezarlığı imamı tarafından mesai saatinin sona ermesi nedeniyle reddedildiğini iddia etti.

Gaziköy Camii’nde cenazeyi bekletmek için mevcut ortam bulunmadığını belirten Kayadelen, cenazeyi evine götürmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Evde klima olmasaydı, cenazenin ne olacağını sorgulayan Kayadelen “Böyle bir koordinesizlik olamaz, ölüm hali en aciz olduğumuz, acının en yoğun olduğu bir dönem. İnsanın böyle zamanlarda acısının azaltılması gerekir aksine zorluk çıkarılması değil” dedi.

Lefkoşa Mezarlığı Defin İşleri Sorumlusu Hasan Aybar de, cenaze aracı şoföründen aldıkları bilgi doğrultusunda ailenin cenazeyi eve götürmeyi istediklerini belirtti.

Aybar, “Dünyadaki en zor işlerden birini icra ediyoruz. Defin yoksa saat 14.00’te kapanıyor, varsa cenaze bitene kadar çalışmaya devam edilir. Mesai bitti diye bir durum söz konusu olamaz. Biz 24 saat hizmet ediyoruz. Oradaki imamın da öyle bir şey söylediğini sanmıyorum. Kimseye kapı kapatmadık. Cenazenizi alıp gidin denilmedi. İnsanların acıları ile her gün baş başayız” dedi.

Kayadelen: İki saat evin

banner134
içinde naaşla oturduk

Gaziköy sakini Bala Kayadelen, 27 gün boyunca Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veren kardeşinin vefatından sonra yaşadıklarını KIBRIS’a anlattı.

Kayadelen, kardeşinin cenazesinin Gaziköy’e defnedildiğini belirterek cenazenin bu sürede Lefkoşa Mezarlığı’nda bekletilmesini istediklerini ifade etti. Kayadelen, “Lefkoşa Mezarlığı imamı ‘Bizim ikindin defnedilecek cenazemiz yok. Mesaimiz bitti cenazenizi alın’ dedi. Şoka uğradık. Ne yapacağımızı bilemedik” dedi.

Kayadelen sözlerine şöyle devam etti:

“Bir çare bulacaklar diye düşünüp eve geldim. Hava sıcak olduğu için Gaziköy Camii’nin imamı da camide cenazenin beklememesini söyledi. İki saat evin içinde naaşla oturduk. Ölüm hali en aciz olduğumuz zamandır. Acının en yoğun olduğu bir dönem. İnsanın böyle zamanlarda acısının azaltılması gerekiyor. Zorluk çıkarılması değil. Her cenaze öğlen namazına defnedilecek diye bir durum yok. Ertesi güne kaldığında cenaze morgda bekletiliyor zaten. Cenazenin hazırlandığı yer dükkân mı mesaimiz bitti cenazenizi alın deniliyor? Biz bu çirkinliği ve saygısızlığı yaşadık. Bizden sonraki insanlar da bunu yaşamasın.

Evde klima olmasaydı cenazemiz ne olacaktı? Bu çok çirkin birşey. Cenazeyi ‘alıp gidin’ olmaz. 2.5 saat cenazeyle evde oturduk. Annem yaşanan bu olayda kalp krizi geçirseydi sorumlusu kim olacaktı?

Tekrar morga götürme seçeneği de sunmadılar. Soru sorma halimiz da yoktu. Travmatik bir olay yaşadık. Başka insanlar bunu yaşamasın. Yaşanan ciddi bir rezillik. Ülkede insanlara kıymet verilmez ama dünyanın en ilkel kabilesinde bile cenazeye saygı vardır ama bizim ülkede maalesef yok.”

Aybar: Aile, cenazenin

evde bekletilmesini istedi

Lefkoşa Mezarlığı Defin İşleri Sorumlusu Hasan Aybar da, ikindi namazına defin yoksa, mezarlığın saat 14.00’te kapandığını, eğer defin varsa cenaze bitene kadar beklendiğini ifade etti.

Mezarlık saat 14.00’te kapansa dahi, olası durumlarda cenazenin klimalı ortamda bekletildiğini, görevlinin daha sonra gelerek cenazeyi teslim ettiğini anlatan Aybar, söz konusu olayla ilgili edindiği bilgileri paylaştı:

“Dünyadaki en zor işlerden birini icra ediyoruz. İkindin defin yoksa saat 14.00’de kapanıyor varsa bitene kadar devam ediliyor. Ama bu demek değildir ki orada yaşam bitiyor. Eğer bir cenaze ikindin gömülecekse cenaze klimalı ortamda bekletilir. Ayrıca telefonumuz 7/24 açıktır. Günün 24 saati hizmet veriyoruz.

Doğal ölümler olursa naklini sağlıyoruz. Acılı insanlara göstermemiz gereken ilgi ve saygıyı gösteriyoruz. Bu olayda cenaze aracı şoförü ki, o da Değirmenlik Belediye’sine bağlı. Ailenin cenazeyi eve götürmek istediklerini bildirerek cenazeyi götürdü. Eğer götürülecek camide klimalı ortam yoksa arabanın arkasına koyup buzluğunu çalıştırıp bekletebilirlerdi çözüm olarak.

Cenazeyi biz göndermedik. Bu konuda sadece Lefkoşa Türk Belediyesi sorgulanıyor. Kimsenin cenazesini sokağa atmıyoruz. Oradaki imamın böyle bir şey söylediğini sanmıyorum. Ortada gerçekten fırtına koparılacak bir durum yok. Biz kimseye kapı kapatmadık. Cenazenizi alıp gidin denilmedi. İnsanların acıları ile her gün baş başayız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75