banner6

İmar planı için işbirliği yapılacak

banner37

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Belediyeleri ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, 2016 yılı sonunda Şehir Planlama Dairesi önderliğinde başlatılan Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgelerini kapsayan imar planı çalışmalarının süratle sonuçlandırılması için işbirliği kararı aldı.

İmar planı için işbirliği yapılacak
banner90
banner99

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği aracılığıyla, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Katip Demir ve  Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer konuya ilişkin  ortak açıklama yaptı.

Ortak açıklamada, ülkede plansız, programsız uygulamaların  büyük bir sorun olduğu vurgulanarak, bu plansızlığın ülkenin cazibesini ve varlık değerini düşürdüğü kaydedildi.

Ortak açıklamada, ülkenin sosyo-ekonomik planlarının ve imar planlarının ileriki  20-25 yılı kapsayacak hedefler içerecek ve Kıbrıs Türk toplumunun varlığı ile kültürel değerlerini yaşatacak şekilde, bütünlüklü olarak hazırlanmasının elzem ve son derece önemli olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugün yaşadığımız sorunların çok büyük bir kısmının plansız yaşamdan kaynaklandığının bilinci ile kendimize planlı yaşama geçmeyi öncelikli hedef olarak koymaktayız.

Bu amaçla, Gazimağusa Belediyesi, İskele Belediyesi, Yeniboğaziçi Belediyesi ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği olarak, 2016 yılının Kasım ayında Şehir Planlama Dairesi önderliğinde başlatılan Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgelerini kapsayan İmar Planı çalışmalarının süratle sonuçlandırılması için işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürme kararı almış bulunmaktayız.”

Açıklamada, plansızlık neticesinde diğer şehirlerin başına gelen olumsuzlukların doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle öne çıkan Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgelerinin de başına gelmemesi için, tüm sektörlerin, sivil toplum örgütlerinin,  üniversitelerin ve halkın katılımının sağlanarak bir vizyon oluşturulmasının  büyük önem arz ettiği ifade edildi.

Ortak açıklamada, hazırlanacak planlarda, üniversitelerin kentlere entegrasyonu, yatırımlar, limanların geleceği, askeri bölgelerin konumu, atıl durumdaki kültür mirasları, sahiller, orman arazileri ve bölgenin turizm potansiyelini bütünlüklü olarak ele almayı ve bölgeyi en iyiye ulaştırmayı hedefledikleri belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104