İmha merkezi olmaması nedeniyle tarihi geçmiş ilaçlar istiflendi

banner37

Cumhuriyet Meclisi’nde, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposunda bulunan ve daha sonra yeni ilaçlara yer açmak için farklı bir yere taşınan tarihi geçmiş tonlarca ilacın akıbetini araştırmak üzere kurulan özel komite çalışmalarına başladı ve yapılan ilk toplantılarla birlikte bazı tespitler de ortaya çıktı

İmha merkezi olmaması nedeniyle tarihi geçmiş ilaçlar istiflendi
banner90
banner8

İLK TESPİTLER… İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposunda bulunan ve daha sonra yeni ilaçlara yer açmak için farklı bir yere taşınan tarihi geçmiş tonlarca ilacın akıbeti araştırılıyor. Bu doğrultuda, Cumhuriyet Meclisi’nde oluşturulan özel komite ilk yaptığı toplantılar ve aldığı bilgiler ışığında, tarihi geçmiş bu ilaçların Çevre Yasası’nda 2012 yılında yapılan değişikliğin ardından vahşi gömme yöntemi ile imha edilemediğini ve imha merkezi de olmaması nedeniyle bir yerde istiflendiğini tespit etti.

“KOMİTE YERİNDE İNCELEME YAPACAK”… Cumhuriyet Meclisi, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin Deposunda Tarihi Geçmiş Tonlarca İlacın İmha Edilecek Olmasının Ana Nedenlerinin Ne Olduğu ve Bu Konuda İhmalin Olup Olmadığı İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, komitenin çalışmalarını 3 ya da 4 toplantının ardından tamamlamayı hedeflediğini belirtti. Berova, komite üyelerinin önümüzdeki hafta içinde tarihi geçmiş ilaçların depolandığı yere gidip incelemelerde bulunacağını açıkladı.

“1 MİLYON TL’LİK VERGİ BOŞA GİTTİ”… Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz ise, tarihi geçmiş ilaçların imhası konusunda yurt dışında nasıl bir yöntem izlendiği konusunda araştırma başlattıklarını ve elde edecekleri bilgiler doğrultusunda da yetkililere öneri sunacaklarını açıkladı. Öksüz ayrıca, bu ilaçların yaklaşık 1 milyon TL değerinde olup, vatandaşın vergisi ile alındığına dikkat çekerek, “Vatandaşın 1 milyon TL’lik vergisi ile alınan bu ilaçlar atıl duruyor. Önemli olan nedenini tespit etmek değil, bir daha yaşanmamasını sağlamak” dedi.

Ceren ÖZBİL


Cumhuriyet Meclisi’nde, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin deposunda bulunan ve daha sonra yeni ilaçlara yer açmak için farklı bir yere taşınan tarihi geçmiş tonlarca ilacın akıbetini araştırmak üzere kurulan özel komite çalışmalarına başladı.


Komite üyelerinin önümüzdeki hafta içinde tarihi geçmiş bu ilaçların taşındığı depoyu yerinde ziyaret ederek incelemesi bekleniyor.


Yapılan çalışmalar doğrultusunda ortaya çıkan ilk tespitlere göre bu ilaçlar, Çevre Yasası’nda 2012 yılında yapılan değişikliğin ardından vahşi gömme yöntemi ile imha edilemedi ve imha merkezi de olmaması nedeniyle bir yerde istiflendi.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Cumhuriyet Meclisi, İlaç ve Eczacılık Dairesinin Deposunda Tarihi Geçmiş Tonlarca İlacın İmha Edilecek Olmasının Ana Nedenlerinin Ne Olduğu ve Bu Konuda İhmalin Olup Olmadığı İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, komitenin çalışmalarını 3 ya da 4 toplantının ardından tamamlamayı hedeflediğini belirtti.


Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz ise tarihi geçmiş ilaçların imhası konusunda yurt dışında nasıl bir yöntem izlendiği konusunda araştırma başlattıklarını ve elde edecekleri bilgiler doğrultusunda da yetkililere öneri sunacaklarını açıkladı.


Öksüz, “önemli olan neden bu kadar tarihi geçmiş ilaç biriktiğini bulmak değil, bir daha yaşanmamasını sağlamak” dedi.

Berova: Neden bu kadar imha edilecek ilaç olduğu araştırılacak


Cumhuriyet Meclisi, İlaç ve Eczacılık Dairesinin Deposunda Tarihi Geçmiş Tonlarca İlacın İmha Edilecek Olmasının Ana Nedenlerinin Ne Olduğu ve Bu Konuda İhmalin Olup Olmadığı İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, bu komitenin YDP milletvekili Erhan Arıklı ve DP milletvekili Fikri Ataoğlu’nun tarihi geçmiş ilaçlar üzerine araştırma yapılmasını istemesi üzerine bu komitenin kurulduğunu söyledi.


Berova, konunun da İlaç Eczacılık Dairesi’nde bulunup, tarihi geçmiş olan ilaçların imhası ve neden bu kadar imha edilecek ilaç olması olduğunu anlattı.


Yaklaşık 3 toplantı yapıldığını ifade eden Berova, “bunun nedenlerini araştırıyoruz. Birkaç toplantı sonucunda çalışmalarımızı tamamlamış olmayı hedefliyoruz” dedi.

banner134

“Yerinde inceleme yapacağız”


Berova, komite üyeleriyle birlikte önümüzdeki hafta İlaç ve Eczacılık Dairesi’ni ziyaret edeceklerini ve orada da bu ilaçların saklandığı depo kısmını göreceklerini ifade etti.


Özdemir Berova, eğer başka bir yerde de saklanan süresi geçmiş ilaç varsa onları da görüp, ne kadar olduklarını ve nasıl muhafaza edildiklerini göreceklerini belirtti.

“Tarihi geçmiş ilaçların imha edileceği merkez yok”


Özdemir Berova, komitenin bir araştırma komitesi olup, imha edilmesi gereken ilaçların neden bu kadar fazla olduğunu araştıracağını kaydetti ve şu şekilde konuştu:


“İlk aldığımız bilgilere göre 2012 yılında Çevre Yasası’nda bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklik doğrultusunda ilaçların vahşi gömme yöntemi dediğimiz çöplüklerde çukurlar açılarak gömme yönetimi ile imha edilmesi yasaklandı. Bunun ardından imha edilecek merkez oluşturulmadı. Bu nedenle de istiflendi. Önümüzdeki süreç içerisinde Avrupa’da ya da Türkiye’de nasıl bir yöntem izleniyor, onlar araştırılacak. Bu doğrultuda da bir merkez kurulacak ve tarihi geçmiş ilaçlar orada imha edilecek.”

“Dünyadaki imha yöntemleri

konusunda araştırma yapıyoruz”


Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, tarihi geçmiş ilaçlarla ilgili ülkede her belediyenin uyguladığı farklı prosedürler olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:


“Eczacı, eczanesinde tarihi geçmiş ilaçları imha eder. Bu imha da bugüne kadar belediye, Vergi Dairesi ve İlaç Eczacılık Dairesi’nin yetkilileri ile birlikte karşılıklı imzalar doğrultusunda yapılır. Örneğin bu ilaçlar Lefkoşa’da Güngör Çöplüğü’ne giderdi. Artık bu da kalktı. İmha edilecek ilaçlar artık özel bir şirkete gidiyor. Sorumluluk tamamen eczacıdadır. Eczacı, İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne bildirimini yapar, tutanakları tutulur ve yeni açılan firmaya kilo bazında belli ücret karşılığında imhaya verilir. Bu konu ne Türkiye’de ne de Güney Kıbrıs’ta net bir çözüme ulaşmadı. Çünkü söz edilen şey kimyasal bir atıktır. Çevreye, doğaya ciddi bir zarardır. Biz Eczacılar Birliği olarak bütün belediyeleri teker teker dolaşmaya başladık. Onlardan veriler almaya başladık. Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Eczacılık Platformu’ndan da görüşler talep etmeye başladık. Yurt dışında bu işlemin hangi imkanlar doğrultusunda yapıldığına dair bilgi alıyoruz. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili bir sunum yapmaya hazırlanıyoruz. Çok farklı türde ilaçlar var, kremler, haplar, şuruplar var ve bunların ayrı ayrı imhaları var. Bunlarla ilgili şu anda dünyadaki örnekleri alıyoruz ve araştırma yapıyoruz. Tüm belediyelere bunları rapor olarak sunacağız.”

“Vatandaşın 1 milyon TL’lik vergisi atıl durumda”


Eczacılar olarak bu konuda kendilerine düşen görevin imha konusunda öneri sunmak olduğunu ifade eden Umut Öksüz, ne yazık ki şu anda imha edilmesi gereken ilaçlarla ilgili nasıl imha edileceği konusunda bilgi olmadığını belirtti.


Öksüz, söz konusu ilaçların değerinin 1 milyon TL’nin üzerinde olduğunu kaydetti ve bunların neden oluştuğundan ziyade bunların tekrar yaşanmaması için gerekli çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.


Kısa sürece kendi ısrarlarıyla Meclis Genel Kurulu’na katıldıklarını kaydeden Öksüz, bu toplantıda da yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiklerini söyledi.


Öksüz, “bu ilaçlar halkın vergileri ile alınıyor. Vatandaşın 1 milyon TL’lik vergisi neredeyse atıl vaziyette…” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75