İncirli'ye yatırım istiyorlar

banner37

İncirli sakinleri, köye gençler için aktivite alanları yapılmasını, Türkiye’den gelen suyun bölgeye verilerek tarımın canlandırılmasını ve işsizliğin önüne geçilmesini talep etti

banner87
İncirli'ye yatırım istiyorlar
banner99

Vedat MAROTLU

Beyarmudu Belediyesi’ne bağlı 5 köyden biri olan İncirli’de yaşayan halk, devletten köye yatırım yapmasını istiyor.

İncirli Köyü sakinleri “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur” diyerek, köylerine yıllardır hiçbir yardım veya yatırım yapılmamasını eleştirdi.

Köy sakinleri, isteklerinin fazla maddi tutarı olmadığını ifade ederek köye yeni bir park, aktivite alanları yapılmasını istedi.

Yetersiz su nedeniyle köydeki tarımın azaldığına dikkat çeken köy sakinleri, Türkiye’den gelen suyun köylerine ulaştırılmasını, tarımın canlandırılmasını ve işsizliğin önüne geçilmesini talep etti.

İncirli Köyü Muhtarı Mustafa Yeşilleme, bağlı oldukları Beyarmudu Belediyesi’nin maddi imkansızlıkları olduğundan köye yatırım yapamadığını söyledi.

Yeşilleme, köyde hiçbir aktivite merkezinin bulunmamasının gençleri olumsuz etkilediğinin altını çizerek köye halı saha, basketbol sahası, voleybol sahası, parklara spor aletleri ve kafeterya yapılması için proje sunduklarını belirtti.

Yeşilleme, köyde işsizlik sorunu olduğunu ifade ederek su kaynaklarının azalması nedeniyle de tarımın artık daha az yapıldığını belirtti. Türkiye’den gelen suyun köylerine gelmesini beklediklerini söyleyen Yeşilleme, devletten ilgi beklediklerini kaydetti.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek İncirli Çocuk ve Halk Şenliği’nden de bahseden Yeşilleme, 29-30 Eylül tarihleri arasında yapmayı planladıkları şenlikte konser için Yasin Aydın ve Murat Kekilli’yle görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.

Kızılokgil: Bu bölgeye devlet yeteri kadar yatırım yapmıyor

Lefkoşa bandabulya bölgesinde 8 yaşından beri pazarcılıkla uğraşan Zeki Fahri Kızılokgil, şimdi İncirli Köyü yakınlarında kendi yerini açarak pazarcılığa devam ediyor.

Lefkoşa’da işlerinin kötü gitmesiyle İncirli Köyü’ne yerleşen Kızılokgil, manavlığı severek yaptığını söyledi.

İncirli Köyü’nün sorunlarından söz eden Kızılokgil, köyün bir parka ihtiyacı olduğunu ve bu bölgeye devletin yeteri kadar yatırım yapmadığını belirtti. Belediyeden memnun olduğunu dile getiren Kızılokgil, çevredeki arazilerin değerlendirilmesi gerektiğini ve gençler için iş sahası oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Kızılokgil, Türkiye’den gelen suyun iyi kullanılması durumunda çiftçilerin de, daha çok iş üretebileceğini vurguladı.

Yetkiner: Köyde her şey sorun

Emekli polis memuru Arif Yetkiner de, köyde, köylüleri mutlu edebilecek bir etkinliğin olmadığını, sadece bir kahve bulunduğunu söyleyerek bu iş sorumlularının devlet ve belediye olduğunu belirtti.

Belediyeden memnun olmadığını dile getiren Yetkiner, temizliğin neredeyse hiç olmadığını ifade etti.

Yetkiner, köyde döküntü evlerin yıkılıp temizlenmesi gerektiğini ve park, kültür derneği, kulüp binası ve bir aktivite alanının yapılması gerektiğini söyledi.

Oduncuoğlu: Devletten hiçbir yardım almadım

30 senedir kahvecilik yapan Ali Oduncuoğlu ise, bu işi çok zorluklarla yaptığını, devlet ve belediyeden kalkınmak için hiçbir yardım almadığını belirtti.

Oduncuoğlu, kahveden çok bir kazanç elde etmediğini, kazandığını da devlete vergi olarak verdiğini belirtti. Oduncuoğlu, köydeki bazı evlerde su sayaçlarının bozuk olduğunu, sürekli şikayet ettiğini ancak sorunla ilgilenilmediğini söyledi.

Kambur: Köyümüz çok kirli

İncirli Köyü gençlerinden Mehmet Kambur, köyün çok kirli olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini söyledi. Kambur, köyde güzel bir parkın olması ve gençlerin gidebileceği bir aktivite alanının yapılması istedi. Kambur, belediyenin de köylere ulaşım aracı sağlamasını talep etti.

Güçveren: Temizlik sıfır

Emekli öğretmen Kemal Güçveren, köyde yaşayan insanların sorunlarına çözüm bulunması için belediye ve muhtarın ortak çalışma yapması gerektiğini belirtti.

Güçveren, köydeki çocuk ve gençlerin bir arada aktiviteler yapabilecekleri mekân ve etkinlikler oluşturulmasını istediklerini ifade etti. Çevre köylerin ekonomik sorunlarını bir nebze olsun kolaylaştırabilecek kooperatifleşmenin bir an önce oluşturulması gerektiğini ifade eden Güçveren, üreticilerin planlı bir üretim yapmalarını sağlamak gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96