banner6

İngiliz askerleri köylülerin kuşatması altında

banner37

İngiltere'nin Dikelya Egemen Üssü'nde bulunan Ksilofagu (Xylofagou) köyü sakinleri, köyün yakınlarındaki akasya ağaçlarını budayan 300 kadar İngiliz askerini "kapana kıstı".

İngiliz askerleri köylülerin kuşatması altında
banner151

800 kadar köylü, budama yapan askerlerin bölgeden ayrılmasına izin vermiyor. Olayın, yasa dışı Pulya avı için ağaçların arasına gerilen ağların da budama ile birlikte bozulmasına gösterilen bir tepki olduğu düşünülüyor.  

Sigma Live'ın haberine göre günün erken saatlerinde gerçekleşen protesto sonrası açıklama yapan Egemen Üs Bölgeleri Sözcüsü Kristian Grey, akasya ağaçlarının kesiminin "askeri operasyon" olduğunu ve askerlerin atış talimi sırasında görüş kabiliyetini kısıtladığı için yapıldığını söyledi.   

Grey, köylülerin barışçıl bir protesto düzenlediğini ve kimsenin tutuklanmadığını söyleyerek "olayın sona ereceği ve herhangi bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz" dedi.  

Ksilofagulu sakinleri, kuşatma sırasında askerlerin su ve yemek ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti.

Akasya ağaçları, avlanması yasak olan pulyaların tercih ettiği tür olması nedeniyle kaçak avcılar tarafından Kıbrıs'ın dört bir yanına söz konusu kuşları yakalamak için ekildi.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2016, 10:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110