İngiliz döneminden beri Bandabuliya’da kasaplık yapıyor

banner37

Ahmet Hüseyin Mağusalı… Bandabuliya’nın en eski esnaflarından biri…

İngiliz döneminden beri Bandabuliya’da kasaplık yapıyor
banner8

ESKİ GÜNLERİ ÖZLÜYOR…Bandabuliya’nın en eski esnaflarından olan Ahmet Hüseyin Mağusalı, dükkanındaki fotoğraf ve eşyalarla belediye pazarının tarihini yaşatıyor. Mağusalı’nın dükkanında yer alan fotoğraflar ve eski tartılar, görenleri adeta Bandabuliya’nın o eski günlerine götürüyor. Ahmet Hüseyin Mağusalı ise o eski günleri özlemle anıyor

Ceren ÖZBİL


Ülkede 1939’dan, yani İngiliz döneminden beri hizmette olan Lefkoşa Belediye Pazarı (Bandabuliya) birçok noktasında geçmişin izlerini taşımaya devam ederken, oranın en eski esnaflarından Ahmet Hüseyin Mağusalı da dükkanındaki birçok eşya ve fotoğrafla o günlere sahip çıkıyor.

Mağusalı’nın dükkanında yer alan fotoğraflar ve eski tartılar, görenleri adeta Bandabuliya’nın o eski günlerine götürüyor.

Mağusalı, yaklaşık 74 yıldır Bandabuliya’da esnaf olduğunu ve buranın, İngiliz Yönetimi dönemindeki halini bile gördüğünü anlattı.

“Türk ve Rum esnaf vardı”

Bandabuliya’da 1940’lı yıllardan beridir çalışan Ahmet Hüseyin Mağusalı, 1974 öncesinde burada, hem Rum, ve hem de Türk esnaf olduğunu söyledi.


Kendisinin de o dönemde babasıyla birlikte Bandabuliya’da çalıştığını kaydeden Mağusalı, şöyle konuştu:


“Babam kasaptı. Ben de ilkokulu bile bitirmeden onun yanına yardıma gelip çalışmaya başladım.


 Yaklaşık 74 yıldır burada kasaplık yapıyorum.


banner134
Buradaki İngiliz devrini de, Rum devrini de, Türk devrini de görenlerdenim. Eskiden burası daha güzeldi. Daha çok müşteri vardı”.

“Eskiden siyasiler de buraya geliyordu”


Ahmet Hüseyin Mağusalı, geçmiş yıllarda siyasilerin de Bandabuliya’ya gidip alışveriş yaptığını ve oradaki esnafla sohbet ettiğini söyledi ve onlarla çekilmiş bazı fotoğraflarını gösterdi.


En sevdiği siyasilerden birinin Dr. Fazıl Küçük olduğunu kaydeden Mağusalı, “Eskiden siyasiler dükkanıma gelir alışveriş yapardı. Artık buraya uğrayan siyasi kalmadı neredeyse… Seçimden seçime geliyorlar. Dr. Fazıl Küçük buraya gelirdi. Ben doktor Fazıl Küçük’ü çok seviyorum. Bizim yaşadığımız dönem çok farklıydı…” dedi.

“İşler düştü”

Bandabuliya’nın eski günlerini aradığını kaydeden Mağusalı, şöyle devam etti:


“Eskiden herkes alışverişini buradan yapardı. Ancak artık müşteri kalmadı. Satış yapamaz olduk.


Bence bunun en büyük etkisi her köşe başına kasap açılmasıdır. Ben yıllardır kasaplık yapıyorum. Bandabuliya’nın eski günlerini özlüyoruz. Artık eskisi gibi müşteri kalmadı”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75