banner6

İngiliz vatandaşından insanlık örneği

banner37

Karşıyaka’da oturan İngiliz vatandaşı Susan Mehdyoun, Yeşilköy’de, Pitbull cinsi köpeğin, ayağını parçaladığı Sibirya Kurdu Husky cinsi sokak köpeğine sahip çıktı

İngiliz vatandaşından insanlık örneği
banner151

Ali CANSU

Karşıyaka’da yaşayan İngiliz vatandaşı Susan Mehdyoun, Pitpull cinsi köpeğin ayağını parçaladığı Sibirya Kurdu’na (Haski, Husky) sahip çıktı.

Köpeğe “Frenky” ismini veren Susan Mehdyoun, köpeklerin de bir canı olduğunu ve yardıma muhtaç olduklarını ifade ederek, “Onlar konuşamasalar bile onları anlayıp yardım edelim. Su ve yemek verelim. Unutmayalım ki onların da atan bir kalpleri var” dedi.

Frenky’i ayağı parçanmış bırakamazdım

8 yıldır Karşıyaka’da yaşayan Mehdyoun, köpeği nasıl bulduğunu ve ona sahip çıktığını KIBRIS’a anlattı.

Mehdyoun, komşusunun Haski cinsi köpeğinin kaybolduğunu ve ona köpeğini bulmakta yardım etmek istediğini söylediğini ifade ederek, oturduğu bölgede aramalara başladığını söyledi.

Birçok yerden haberler gelmeye başladığını, en az 10 tane Haski köpek gördüğünü ancak hiçbirinin komşusunun köpeği olmadığını belirten Mehdyoun, şöyle devam etti:

“Bir gün Yeşilköy’den biri aradı ve orada bir Haski olduğunu söyledi. Gidip köpeği gördüm. Sahiplendiğim köpeği orada gördüm. Sokak köpeği olan Haksi, bir Pitbull cinsi köpek tarafından saldırıya uğramış ve sol ön ayağı parçalanmıştı. Kemik dışarıda sallanıyordu. O köpeği orada bırakamazdım. İçim parçalandı. Bu bir insan olabilirdi. Ben de ‘bu benim komşunun köpeğidir’ diyerek onu oradan aldım.”

Köpeğin ayağının ameliyat edilmesi için kendisini bir yere gönderdiklerinde, ona, köpeğin sahibi olmadığı, “ağır şekilde yaralı bir sokak köpeği olduğu için de uyutulması gerekir” dediklerini ifade eden Mehdyoun, bunu kabul etmeyerek, tedavi masraflarını karşılayıp köpeği orada sahiplendiğini belirtti.

Köpeği sahiplenerek ona “Frenky” ismini takıp Lefkoşa’da Anka Vet Animal Hospital’a götürerek gerekli tüm bakımını yaptırdığını, bu yüzden veterinerlere ve klinik personeline de teşekkür eden Mehdyoun, böbrek yetmezliği gibi bazı sorunları da olduğu için köpeğe zaman zaman serum verildiğini de anlattı.

Sibirya kurdu olan Haski (Husky) cinsi köpekler, yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2017, 08:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110