banner6

İngiliz Yüksek Komiseri Kidd: KKTC'nin tanınması tehlikeli  

banner37

İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd, KKTC’nin tanınmasının, çalkantılı bir bölgede savunmasız, bu nedenle yaşaması olanaksız derecede küçük bir ülke yaratacağı nedeniyle “tehlikeli” olduğunu söyledi.

İngiliz Yüksek Komiseri Kidd: KKTC'nin tanınması tehlikeli  
banner99

Kidd, geçtiğimiz hafta KKTC’de yaşayan İngilizlerle Girne’de, birçok konunun konuşulduğu ve zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı toplantıda bir araya geldi.

Cyprus Today'de yer alan habere göre, toplantı sırasında söz alan İngilizler, Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için yapılan müzakerelerin başarısızlığa uğraması nedeniyle “en basit çözüm İngiltere’nin KKTC’yi tanıması olacaktır” önerisi yaptı. Bu öneriye yanıt veren Kidd, meselenin o kadar kolay olması halinde bunu gerçekleştirebileceklerini söyleyerek, katılımcıların dikkatini, genelde göz ardı edildiğini söylediği bir konuya, çekti:

“250 bin nüfuslu bir devlet savunmasız olur”

“Dünya’nın bu bölgesinde 250 bin nüfuslu bir devlet savunmasız olur. Bir AB ülkesi olsaydı en küçük AB üye ülkesi olurdu. Ekonomisi, AB üyesi olmayan üçüncü bir ülkeye ciddi ölçüde bağlı. İstikrarlı ve güvenli olmayan bir bölgede kendi güvenliğini sağlama olanağı oldukça kısıtlı olur. Bu, hem bu farazi devletin nüfusu hem de etrafındakiler için çok tehlikeli bir durum olur. Dünya olarak biz, tehlikeli bölgelerde daha fazla kırılgan devlet istemiyoruz.”

banner134

Bunun üzerinde salonda “KKTC vardır!” şeklinde bağıranlara Kidd, “Siz var olduğunu söylüyorsunuz, ben bunu tanımıyorum” şeklinde cevap verdi.

KKTC’de yaşayan İngilizlerin olaylara tek yanlı baktığını ve büyük resmi görmediğini ifade eden Matthew Kidd, “Gördüğümüz kısmın resmin tümü olduğuna inanma konusunda dikkatli olmalıyız” uyarısını yaptı.

“Müzakerelerin yeniden başlamasını umut ediyorum”

İngiliz Yüksek Komiseri, güneydeki başkanlık seçimlerinin ardından Şubat 2018’de müzakerelerin yeniden başlamasını umut ettiğini, tarafların derinlemesine değerlendirme süreci devam ederken masada halihazırda üzerinde anlaşmaya varılan unsurların “kaybedilmediğini” kaydetti.

Bunun üzerine katılımcıların, KKTC ve Türkiye’deki bakanların “müzakereler öldü ve gömüldü” şeklindeki açıklamalarını ve KKTC içerisinde, İngiltere ile Cebelitarık arasındaki ilişki gibi kendi kendini yöneten bir modelin tartışıldığını hatırlatması üzerine Kidd, “Bizim görüşümüze göre Kıbrıs ve Kıbrıslı Türkler için en iyi çözüm güzel bir çözüm anlaşmasına varılmasıdır. Sürecin öldüğünü düşünmüyorum. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de sürecin öldüğünü düşünmüyor. Masada anlaşma aşamasına gelinse bile, oy verecek olanlar beğenmeyebilir. Ancak herhangi bir aktörün müzakerelerin durumuyla ilgili kişisel görüşünü alıp bunu mutlak gerçek olarak kabul etmenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

“KKTC’yi tanımamız garantörlük rolümüzle kesinlikle bağdaşmazdı”

İngiltere’nin garantör ülke olarak Kıbrıslı Türklerin ve KKTC’de yaşayan İngilizlerin haklarını savunmadığı yorumlarına karşın Kidd, “Buraya geleceğinizde siyasi olarak karmaşık bir yere geleceğinizi biliyordunuz. KKITC ilan edildiğinde, Türk hükümeti dışında diğer tüm hükümetlerle

birlikte İngiltere hükümetinin bunu tanımadığını biliyordunuz. Bunda bir değişiklik yok. KKTC’yi tanımamız garantörlük rolümüzle kesinlikle bağdaşmazdı çünkü garanti ettiğimiz şey, 1960 Anayasası ile oluşturulan düzendi” dedi.

“Blair’in direk uöuş sözü verme yetkisi yoktu”

Toplantı öncesi Cyprus Today’den Kerem Hasan’a konuşan Kidd, İngiltere tarafından 2004 referandumu sonrası direk uçuşlar konusunda Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin hatırlatılması üzerine “(İngiltere eski Başbakanı) Tony Blair’in Kuzey Kıbrıs’a direk uçuk konusunda söz vermeye yetkisi yoktu. Direk uçuşlara engel olan şey Chicago Konvansiyonu ve Uluslararası Havacılık Otoritesi’dir” dedi.

Bu arada Matthew Kidd, bugün saat 17.30’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2017, 08:15
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104