“İngilizce bilmek, hem akademik hem de iş hayatında çok gerekli”

banner37

İngilizce Öğretmeni ve Uluslararası İngilizce Sınavları Uzmanı Mert Ataner, İngilizce dilinin her alanda ihtiyaç olduğunu ve çocukların İngilizce öğrenmeye en erken yaşta başlaması gerektiğine dikkat çekti

“İngilizce bilmek, hem akademik hem de iş hayatında çok gerekli”
banner99

“AİLELER, İNGİLİZCE ÖĞRETMENİNİ İYİ SEÇMELİ”… İngilizce Öğretmeni ve Uluslararası İngilizce Sınavları Uzmanı Mert Ataner, ailelerin, çocuklarının iyi eğitim alabilmesi için İngilizce öğretmenini özenle seçmeleri gerektiğini söyledi. İngilizce öğretmeninin, direkt olarak pedagojisi dâhil olan İngilizce öğretmenliği bölümünü yurtdışında bitirmiş olması özelliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ataner, öğretmenin İngilizcenin anadil olduğu İngiltere’den eğitim almış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

“İNGİLİZCE BİLMEK, İŞ HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYOR”… Yurtdışı eğitim imkânı bulamamış kişilerin dahi diğerleriyle arasındaki en büyük farkın İngilizce dili olduğunu belirten Ataner, “bir kişi, kendi ülkesinde eğitime devam etmiş ve iş hayatında diğerine fark atmışsa bu yine İngilizce eğitimi almış olmasına bağlı oluşmaktadır” dedi. Ataner, İngilizce dilindeki hâkimiyetin, diğer tüm dersleri ilkokuldan başlayarak hayat boyu doğru orantılı olarak olumlu desteklediğini söyledi.

Erol KANLIADA

Dünyada artan nüfusla birlikte öğrenci sayısında da artış görülüyor. Bu sebeple tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de üniversitelerin sayıları hızla artıyor.


Ülkemiz de dâhil olmak üzere milyonlarca üniversite mezunu arasında fark yaratanlar, genellikle İngilizce dilini oldukça iyi kullananlar oluyor.


Uluslararası İngilizce sınavlarında eğitim ve sertifikalı programlarla eğitim alan ve şu anda İngilizce öğretmeni ve Uluslararası İngilizce Sınavları Uzmanlığı görevi yapan Mert Ataner, İngilizce dil eğitiminin önemini KIBRIS Gazetesi’ne aktardı.


İngilizce eğitimine 3 yaş ve üzeri başlanması gerektiğine dikkat çeken Ataner, “Erken yaşta başlayan eğitim, İngilizce dilinin öğreniminde kalıcı, akıcı ve aksanı/şivesi müthiş İngilizceye sahip öğrenciler yaratıyor” dedi.


Ataner, İngilizce dilini öğrenmenin, İngilizce konuşabilmenin, hem akademik hem iş hayatında çok gerekli olduğunu vurguladı.


KIBRIS: Dünyada eğitim seçenekleri hızla artarken İngilizce dil eğitiminin önemi nedir?


ATANER: Üniversiteler, Dünya’da artan bir trendle hem büyüyor hem de yenileri kuruluyor. Milyonlarca mezun arasında kişisel fark yaratanların ortak özelliği, İngilizce dilini ne kadar iyi kullandıklarıyla ilgili oluyor. Aynı zamanda hangi ülkede, hangi üniversite, hangi bölüm ve en çok ihtiyaç olan mesleği doğru zamanda seçebilmek de çok dikkat edilmesi gereken bir nokta.

İngilizce dilinde en üst seviyeye gelen gençler bir sonraki nesilden bayrağı devralan ve rahat bir şekilde yaşayan bireyler oluyor. İngilizce dilini öğrenmek, İngilizce konuşabilmek, hem akademik hem iş hayatında çok gereklidir. İngilizce sayesinde üst noktalara çıkabilmek için herkes İngilizce öğrenmeye en erken yaşta başlama eğiliminde.

 


KIBRIS: Veliler ve aileler çocuklarının İngilizce eğitimine ne kadar önem vermeli?


ATANER: Tabii ki tüm ülkelerde veliler, çocuklarının eğitim alacağı İngilizce öğretmenini özenle seçmek istiyor. Ebeveynler en iyi İngilizce öğretmenlerinin çocuklarına İngilizce öğretmesini istiyorlar. K12 eğitimi (kreşten lise son sınıfa kadar olan eğitim) boyunca İngilizce fevkalade öneme sahip.


Gerek İngilizce dilini öğrenimde, gerekse tüm yabancı dilleri öğrenimde kanıtlanmış gerçek şu ki; yabancı dili ne kadar erken yaşta öğrenir, ne kadar küçük yaşta bu dilin kullanıldığı ortamlara maruz kalır ve temiz, akıcı bir aksanın öğretildiği eğitime sahip olursa bir çocuk o kadar daha üst İngilizce dil seviyesine gelebilmektedir.


Üstelik erken yaşta İngilizce dil eğitimine başlamak kalıcı olarak, adeta İngiliz gibi İngilizce konuşabilmeyi de sağlayabiliyor.
 


KIBRIS: İngilizce eğitimine erken yaşta başlayan çocuklar hangi kriterlerdeki İngilizce öğretmenlerinden nasıl bir eğitim almalı?


ATANER: İngilizce eğitimine 3 yaş ve üzeri başlanması kesinlikle İngilizce dilinin öğreniminde kalıcı, akıcı ve aksanı/şivesi müthiş İngilizceye sahip öğrenciler yaratıyor. Pek tabii velilerin İngilizce öğretmeni seçimleri ve/veya İngilizce eğitim alacakları kurumlardaki sistemi incelemeleri de çok hassas bir nokta.


İngilizce öğretmeninin direkt olarak “İngilizce öğretmenliği” isimli bölümü okuması çok önemlidir. İngilizce öğretmenliği bölümünü bu konuda en uzman eğitimin var olduğu ve İngilizcenin anadil olduğu İngiltere’de okumuş olması kesin aranması gereken kriter.KIBRIS: İngilizce dil eğitimi veren merkezlerin veya öğretmenlerin özgeçmişi ve eğitimindeki en önemli kriterler nelerdir?


ATANER: İngilizce öğretmeni eğer İngiltere’den ve İngilizce öğretmenliği bölümü mezunuysa, o zaman o kişi İngilizce eğitimine hâkimdir. Eğer İngilizce öğretmenliği değil de başka bölümden mezun olmuşsa ve sonradan pedagoji alıp ya da başka bölümden mezun olup da İngilizce öğretiyorsa, dünyada birçok ülkede bu kişiler İngilizce öğretmeni olarak tercih edilmiyor.


Ailelerin İngilizce öğretmeni seçerken en çok dikkat edeceği konulardan biri, çocuklarına ders verecek İngilizce öğretmeninin, direkt olarak pedagojisi dâhil olan İngilizce öğretmenliği bölümünü yurt dışında bitirmiş olması. Özellikle de öğretmenin İngilizcenin anadil olduğu İngiltere’den ‘teaching English as a foreign language/tefl’ (İngilizce dilini yabancı dil olan ülkede öğretmek) ya da ELT bölümünden pedagoji dahil mezun olması.
 


KIBRIS: İngilizce öğretmenliği bölümünü ülkemizde başarıyla sunan üniversitelerimizden mezun olanların kriterleri nasıl olmalı?

banner134

ATANER: Ülkemizin üniversitelerinden de çok iyi İngilizce öğretmenleri mezun olmaktadır. İngilizce öğretmenliği de diğer tüm öğretmenlik dalları gibi öncelikle kişisel yetenek ve bu mesleğe olan tutkuya bağlı.


Yurdumuzda İngilizce öğretmenliğine hazırlanan ya da mezun olan bireylerin eğitim süreleri boyunca yapmış olduğu müfredat dışı faaliyetler, stajlar, yurtdışı sertifika ve bölümle ilgili uzmanlaşma atölyeleri çok önemli kriterler arasında.


Üniversite süresinde exchange (değişim) programlarından yararlanmak, farklı eğitim kurumlarında staj yapmak, yaz tatillerinde gönüllü ya da asistan olarak çalışmak, öğretmen adayları arasında farkı belirliyor.


Mezun olduktan sonra da yüksek lisansa devam etmek ve farklı milletlerden çocuklara İngilizce öğretebileceği ortamlarda deneyim elde etmek de çok önemli kriterler arasında.
 


KIBRIS: İngilizce öğretmenleri eğitimleri sırasında ve sonrasında eğitim aldıkları ülke dışında nerelerde ne yapmalı?


ATANER: Aynen İngiltere’deki bir öğretmenin gidip Çin ve diğer Uzak Doğu ülkelerinde deneyim yaptığı gibi ülkemizden mezun İngilizce öğretmenleri de farklı ülkelerde yüksek lisans ya da farklı eğitimlere gitmeli.


Yabancı eğitmenlerden farklı ülkelerin eğitim metotlarını öğrenmeli, bunları kendi ülkesindeki kültür ve müfredata uyarlayarak alanında fark yaratabilmeli.


Kısacası yurtiçindeki güzide kurumlarımızdan eğitim alan ve İngilizce öğretmenliği bölümünü (pedagoji dâhil) okuyan kişilerin de öğretmenliğe olan tutku, kendini geliştirme, tatil ve ders dışı saatlerini verimli değerlendirme, ek staj ve gönüllü eğitmenlik yapma ve dünyadaki İngilizce eğitim metotlarını yakından takip etmek iyi öğretmeni ortaya çıkarabiliyor.


KIBRIS: İngilizcenin ilk-orta ve lise eğitiminde diğer derslere etkisi ve mesleğe giden yolda üniversite hayatında katkısı nedir?


ATANER: Hiç şüphesiz, tüm öğrencilerin ilkokuldan itibaren üniversite, hatta sonrasında kariyerlerindeki en önemli ve birincil kişisel farkı İngilizceyi ne kadar iyi kullandıklarıdır. Bu sebeple, ülkemizde ailelerin çocukları için İngilizce eğitimi alacağı kurum ve kuruluşları seçerken dikkat etmesi gereken bazı şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:


- Tercihen İngiltere’den İngilizce öğretmenliği bölümü mezunu olan deneyimli eğitmenlerin; müfredat takip ve belirlemesi, materyal seçimleri ve dilin öğretimi sırasındaki tüm aşamaları kontrolü, Akademik İngilizceyi yani dilin kural, altyapı, temel, dilbilgisi ve esas konularını öğretmesi, Tüm ders içerik ve sürecini koordine etmesi.

- Herhangi bir İngilizce eğitim kurumunu yönetenler, direktörler, akademik öğretim veren öğretmenler en az yüksek lisanslı ve direkt yurtdışında İngiltere’de tam olarak '”İngilizce öğretmenliği'” mezunu olmalı.

- Bir kurumda çalışan farklı eğitim seviyelerinde İngilizce öğretmenleri olabilir fakat dünyadaki en başarılı dil merkezlerinde İngiltere mezunu İngilizce Öğretmenleri’nin sistemi kurması, yönetmesi, müfredat belirlemesi, tüm öğrencileri takip etmesi ve ess akademik öğretimi uygulaması kesin şarttır. Bunu veliler incelemeli, bilmeli.


- Akademik eğitimi gerçekleştiren ve İngilizcenin ana konularını, ana dil bilgisini ve hassas noktalarını veren İngilizce öğretmenlerinin pedagojisi kendi içinde dâhil, İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun ve en az yüksek lisanslı olduğu durumlarda öğrenciler çok daha rahat, daha iyi bir İngilizce seviyesi yakalıyor. Bir diğer önemli nokta ise İngilizce öğretmenliği dalında üniversiteyi İngiltere’de bitirdikten sonra bir öğretmenin yine aynı dalda kalarak uzmanlaşması ve Master (Yüksek Lisans) tezini de aynı dalda tamamen İngilizce dilinin öğrenimi ve öğretimi konusunda tamamlamış olması bu öğretmenlerle karşılaşan öğrenciler ve veliler için büyük avantaj.KIBRIS: İngilizce diline hâkim bireylerin iş ve eğitim hayatındaki yarattığı esas fark nedir?

ATANER:
Yurtdışı eğitim imkânı bulamamış kişilerin dahi diğerleriyle arasındaki en büyük fark da yine İngilizce dili olmaktadır. Bir kişi kendi ülkesinde eğitime devam etmiş ve iş hayatında diğerine fark atmışsa bu yine İngilizce eğitimi almış olmasına bağlı oluşmaktadır.

Veliler ve öğrenciler tüm dünyada İngilizce eğitimini en önde tutmaktadır ve İngilizce dilinde hâkimiyet diğer tüm dersleri ilkokuldan başlayarak hayat boyu doğru orantılı olumlu destekliyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75