banner6

İngiltere Dışişleri: Müzakerelerde ilerleme liderlerin duruşu sayesinde oldu

banner37

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Britanya’da ikamet eden beş Kıbrıslı Rum göçmenin mektubuna yanıt vererek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiades'in Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde gösterdikleri liderlik duruşu için memnuniyetini ifade etti.

İngiltere Dışişleri: Müzakerelerde ilerleme liderlerin duruşu sayesinde oldu
banner151 banner143

Kıbrıs Haber Ajansı (KİPE)'de yer alan habere göre sözcü, iki liderin duruşuyla “BM himayesinde Kıbrıs sorunundaki müzakerelerde ilerleme sağlanması mümkün oldu” dedi.

Britanya hükümetinin, her iki tarafın adanın bölünmesinin sona erdirilmesine yol açacak tarihi fırsatı değerlendirmesi için cesaretlendirdiğini ifade eden yetkili, “Birleşik Krallık, iki toplumun Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi amacıyla yaptıkları çalışmaları desteklemeye devam edecektir” diye belirtti.

Sözcü, İngiliz Dışişleri Bakanı'nın New York'ta BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasoulides ve Cumhurbaşkanı Akıncı ile yaptığı ayrı ayrı görüşmelerde de bu mesajı verdiğini söyledi.

Britanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Sir Alan Duncan'ın 6-8 Eylül tarihleri arasında Kıbrıs'ta yaptığı temasları sırasında aynı mesajı ilettiğini ifade eden Sözcü, Birleşik Krallığın Kıbrıs ile “tarihi ve güçlü dostluk ilişkilerine önem verdiğini” söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 12:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104