İngiltere’deki gençlere ilgi gösterilmesini sağlayacağız

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençleri örgütlemek amacıyla yeni kurulan Kıbrıs Türk Gençlik Birliği’nin Başkanı Nafiya Horozoğlu, KKTC’nin bugüne kadar İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençlerin ihtiyaçlarını sorgulamadığından yakındı

İngiltere’deki gençlere ilgi gösterilmesini sağlayacağız
  • 11 Kasım 2018, Pazar 8:54

Ahmet İLKTAÇ

Yurt dışındaki Kıbrıslı Türk gençleri bir çatı altında toplama amacıyla kurulan Kıbrıs Türk Gençlik Birliği’nin Başkanı Nafiya Horozoğlu, KKTC’nin, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençlerine gerektiği kadar ilgi göstermediğinden yakındı.

KKTC’nin, İngiltere’de yaşayan gençlerin ihtiyaçları veya sorunlarını sorgulamadığına dikkat çeken Nafiya Horozoğlu, bu gençlerin birçok sorunla, en önemlisi de zararlı alışkanlıklarla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi.

Horozoğlu, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençlerin, Kıbrıs’ı, sadece tatil amaçlı düşündüklerini, özellikle de erkeklerin zorunlu askerlikten dolayı Kuzey Kıbrıs’ta uzun vadeli yaşamayı düşünmediklerini belirtti.

Bu nedenlerden dolayı Kıbrıs Türk Gençlik Birliği’nin, İngiltere’de doğup büyüyen, okuyan veya yaşayan Kıbrıslı Türk gençlerini bir çatı altında toplayıp güçlü bir ses oluşturmayı amaçladıklarını anlatan Horozoğlu, İngiltere’de doğup büyüyen ve Kuzey Kıbrıs’tan gelen gençler arasında köprü kurup, gençlik arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayacaklarını bildirdi.

Güçlü bir ses oluşturmalıyız

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Gençlik Birliği Başkanı Nafiya Horozoğlu, birlik olarak amaçlarının, İngiltere’de doğup büyüyen, okuyan veya yaşayan Kıbrıslı Türk gençlerini bir çatı altında birleştirip güçlü bir ses oluşturmak olduğunu söyledi.

Horozoğlu, böylece de Kıbrıslı Türk gençlerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit edip çözümler üreteceklerini kaydetti.

Sosyal, kültürel, eğitim, sağlık ve spor alanlarında çalışmalar gerçekleştirip, gençlik politikalarının geliştirilmesinde katkıda bulunacaklarını anlatan Horozoğlu, İngiltere’de doğup büyüyen ve Kuzey Kıbrıs’tan gelen gençler arasında köprü kurup, gençlik arasında yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayacaklarını bildirdi.

Nafiya Horozoğlu, temel hedeflerinden birinin de diasporada yaşayan toplumları kenetlemek amacı ile birlik ve beraberlik içerisinde gençleri buluşturmak olduğunu dile getirdi.

Bunlara ek olarak bir diğer amaçlarının İngiltere’de ikamet eden gençleri, KKTC’yi daha sık ziyaret etmeleri için teşvik etmek ve ülkeleriyle bağlarını güçlendirmek olduğuna dikkat çeken Horozoğlu, bu vesileyle, Kıbrıslı Türk gençlerin asimilasyonunu önlemek için gerekeni yapacaklarını belirtti.

Birliğe, gençlerden yoğun ilgi

Nafiya Horozoğlu,  İngiltere’de doğup büyüyen ve Kıbrıs’tan okumak veya yaşamak için İngiltere’ye gelen gençler tarafından kurulan Kıbrıs Türk Gençlik Birliği’nin 21 Ekim’den itibaren faal olarak çalışmaya başladığına işaret eden Horozoğlu, yönetimin 6 kişiden oluştuğunu, kendisinin Mustafa Aşık, Bayram Çubuk, Tolga Özküm, Yaren Kuruovalı ve Bertunç Bayramoğlu’nun yönetimde yer aldığını açıkladı.

Horozoğlu, kuruluşlarının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen, oldukça yoğun bir ilgi gördüklerini, yüzlerce kitleye ulaşabilmenin mutluluğu ve gururu içinde olduklarını söyledi.

İnternet üzerinden yaratmış oldukları üyelik formu sayesinde, İngiltere’deki Kıbrıslı Türk gençlerin çok kolay bir şekilde birliklerine üye olabildiklerine değinen Horozoğlu, böylece birliklerinin üye ağını genişlettiğini ifade etti.

Kültürümüze sahip çıkıp tanıtacağız

Nafiya Horozoğlu, birliklerinin farklı alanlarda çalışmalar ve faaliyetler gerçekleştirebilmek için şimdiden çalışmalara başladığını kaydetti.

Birleşik Krallık’taki üniversitelerde Kıbrıslı Türk öğrenci derneklerinin kuruluşunu sağlayacaklarını veya destekleyeceklerini bildirdi.

Galler’deki Kıbrıslı Türk gençlerle temaslarının olduğunu ve orada yaklaşık 40 Kıbrıslı Türk gencin olduğunu öğrendiklerini anlatan Horozoğlu, bu gençlerle tanışmak için ocak ayında Galler’e ziyaret gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Nafiya Horozoğlu, şunları kaydetti:

“Sanatsal, kültürel, spor ve akademik alanlarda faaliyetler düzenleyip öğrencilere ilgi duydukları alanda katkı koyma şansını yaratacağız. Tecrübeli, halk dansları öğretmeni Ahmet Havalı ile temasımız oldu ve gençlerden oluşan folklor ekibi kurmak için çalışmalara başladık. Özellikle İngiltere’de doğup büyüyen gençlerimizi, kültürümüzü öğrenmeleri ve yaşatmaları için çalışacağız. Yurt dışında yaşamamıza rağmen, kültürümüze sahip çıkıp tanıtmalıyız” dedi.

İngiltere’de yaşayan ve Türkçe konuşan gençlerin birçok sorunlarla karşı karşıya kaldıklarının altını çizen Horozoğlu, bu sorunlar arasında en önemlilerinden birinin kötü ve zararlı alışkanlıklar olduğunu söyledi.

Nafiya Horozoğlu, Hollanda’da VU Amsterdam Üniversitesi ve İngiltere’de Queen Mary Londra Üniversitesinde araştırma görevlisi ve doktora öğrencisi Klinik Psikolog olan Özlem Eylem ile bu konu hakkında özellikle de Kıbrıslı Türk gençlere yönelik bir çalışmaları olacağını ve gençler için neler yapabileceklerini konuşacaklarını bildirdi.

İngiltere’de doğup büyüyen ve yaşayan bir genç olarak İngiltere’deki gençlerin- Kıbrıs’ı çok sevdiklerini rahatlıkla söyleyebileceğini ifade eden Horozoğlu, tatil denilince ilk akıllarına gelen ülkenin Kıbrıs olduğunu dile getirdi.

Memleketin havası, kokusu, kültürü ve insanları kendileri için büyük önem taşıdığına vurgu yapan Horozoğlu; “amma velâkin, gençler Kıbrıs’ı sadece tatil amaçlı düşünüyor. Aylar önce gençlerle birlikte yaptığım söyleyişte, gençler İngiltere’deki imkânların daha iyi olduğunu ve Kıbrıs’ta bir düzenin olmadığını vurguladı. Erkekler ise askerlikten dolayı Kuzey Kıbrıs’ta uzun vadeli yaşamayı düşünmediklerini söyledi” şeklinde konuştu.

Karar verilirken gençlerde söz sahibi olsun

Nafiya Horozoğlu, Kıbrıs için “memleketimizin bizim için ne yapacağını değil de, bizim memleket için ne yapabileceğimizin düşünme zamanıdır aslında” dedi.

Kurmuş oldukları birlik sayesinde gençleri bir çatı altında buluşturup, güçlü bir ses oluşturacaklarına değinen Horozoğlu, birliği kurdukları zaman  ‘Kıbrıs Türk gençliğinin sesi’ olacağız dediklerini ve gençlerin sesi olmak için de gerekeni yapacaklarını açıkladı.

Nafiya Horozoğlu, devletlerinden tek arzularının gelecek için karar verilirken Kıbrıslı Türk gençlerin de söz sahibi olmasını görmek istediklerini söyledi. Horozoğlu; “birliğimiz bizim gücümüzdür, gücümüzde inancımız ve azmimizdir. Yeni bir heyecan ve yürümemiz gereken uzun bir yol var. Bu yola çıkarken devletimizin yanımızda olduğunu bilmek, gücümüze güç katacaktır” dedi.

Gençler gerektiği kadar ilgi görmedi

KKTC’nin İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk gençlere gerektiği kadar ilgi göstermediğini söyleyen Nafiya Horozoğlu, İngiltere’de yaşayan gençlerin ihtiyaçları veya sorunlarının sorgulanmadığını kaydetti.

Nafiya Horozoğlu,  KKTC’den yetkililer İngiltere’ye geldiklerinde önce gençlerle görüşmesi gerektiğini işaret etti. Horozoğlu, Kıbrıs Türk Gençlik Birliği olarak bu konuda gerekeni yapacaklarını belirtti.

Nafiya Horozoğlu, sivil toplum örgütlerinden çok güzel destek mesajları aldıklarını, toplum üyelerinin de desteklerini kendilerine belirttiğini bildirdi. Horozoğlu, destek mesajlarını duymanın kendilerini mutlu ettiğini ve başarılı çalışmalar üretmek için gençlik olarak dayanışma sağlayacaklarını aktardı.

Nafiya Horozoğlu, 3 Kasım Cumartesi günü Turizm ve Çevre Bakanımız Fikri Ataoğlu ile çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Fikri Ataoğlu ile yaptıkları bu görüşmeden memnuniyet duyduklarını ifade eden Horozoğlu, yine KKTC Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit 14 – 18 Kasım arası Londra’da olacağını ve Cemal Özyiğit’in de “gençlerle ne tür bir temasımız” olabilir diyerek kendileriyle temas kurduğunu ve bir görüşme gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık