banner6

İngiltere'deki Kıbrıslı Rumlar, İngiliz medyasını topa tuttu

banner37

Sunday Telegraph ve MailOnline gazetelerinde yer alan Kıbrıs’a yönelik turizm tanıtımlarında kullanılan, “KKTC ifadesi” ve “Kuzey Kıbrıs’ı öven sözler” İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Rumları çıldırttı

İngiltere'deki Kıbrıslı Rumlar, İngiliz medyasını topa tuttu
banner150 banner150 banner151

Gözde ÖZ

İngiltere’deki Kıbrıslı Rum örgütü Ulusal Kıbrıslı Federasyonu, Kuzey Kıbrıs ile ilgili Sunday Telegraph ve MailOnline gazetelerine bir mektup göndererek, “KKTC ifadesi” ve “Kuzey Kıbrıs’ı öven sözler” kullanıldı diye Kıbrıs’la ilgili tanıtımı protesto etti. Gazetelerin Kıbrıs’la ilgili tanıtımındaki Karpaz’la ilgili güzel ifadelere bile tahammül edemeyen İngiltere’deki Kıbrıslı Rumlar, adeta çıldırdı.

Kendilerini İngiltere’deki Kıbrıslı topluluğu ve gruplarını temsil eden şemsiye bir örgüt olarak addeden federasyon gönderdiği açıklamada, “İngiltere’deki Kıbrıs (Rum) kökenli yaklaşık 300 bin İngiliz vatandaşının, içinde “KKTC” ifadesi geçen tanıtımlara sert itirazlarda bulundu. İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Rumlar, Kuzey Kıbrıs’ın 1974’ten beri Türkiye tarafından illegal olarak işgal altında tutulduğunu iddia etti ve Britanyalılara bu bölgelere gitmemeleri yönünde çağrı yaptı.

Federasyon özellikle, Sunday Telegraph’ın haberinde Girne Antik Limanı’nı “KKTC”de göstermesini şiddetle kınadı.

Sunday Telegraph’ın editör ekibine Kuzey Kıbrıs’ın “Türkiye tarafından tutulan bölge” olduğunu iddia ederek, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının 541’inci kararına bağlı olarak ‘kanunen geçersiz’ olduğunu söyleyen federasyon, “Makaleler dünyanın en son bölünen başkenti Lefkoşa’nın durumunu yanlış aktarıyor” dedi.

Açıklamada, “Sunday Telegraph, Lefkoşa’yı ‘Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında ikiye bölünmüş bölge’ diye tanımladı. Ancak, Lefkoşa etnik kavramlara bağlı olarak bölünmüş bir başkent olmak yerine Türkiye’nin illegal işgali altında tutuluyor. Bu tarz doğru olmayan habercilik, Türkiye’nin yasal olmayan işgalini okuyuculara normalleştiriyor ve onları Kıbrıs’ın gerçekleri hakkında yanlış yönlendiriyor” ifadelerine yer verildi.

Federasyon, MailOnline’ın Karpaz hakkında kaleme aldığı makalede ise “işgal bölgesi olarak nitelendirdiği” Kıbrıs’ın kuzeyine gönderme yapıldığını ve Karpaz’ın “izole”, “en doğal güzellikleri ile adanın en az nüfusa sahip kısmı” şeklinde tanımlamada bulunduğunu bildirdi.

Dipkarpaz’ın kasten izole edilen, yasal olmayan rejim tarafından insan haklarından mahrum kalan ve çoğunlukla BM’den gönderilen yardımlara mecbur bırakılan Kıbrıslı Rumların evi olduğunu iddia eden federasyon, MailOnline’ı “Bölgeyi romantikleştirmesi, hem uygunsuz hem de duygudan yoksun” diyerek eleştirdi.

Açıklamada, “Sizden makaleyi kaldırmanızı istiyor, ileride Kıbrıs’ın alakalı olduğu konular hakkında doğru bilgiye ulaşmanız için İngiltere merkezli Ulusal Kıbrıslı Federasyonu’yla iletişime geçmenizi kibarca öneriyoruz” denildi.

Açıklamada gönderilen “mektuptan” ise “Türkiye’nin illegal işgalinden dolayı evini kaybetmiş ve bu sebeple Birleşik Krallık’a göç etmiş çok sayıda Kıbrıslının incinmesine neden olan işgal bölgeleriyle ilgili reklamlardan ileride geri durulması gerektiğini gösteren bir mektup olma özelliğini de taşımaktadır” şeklinde söz edildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 08:58
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110