İngiltere’ye 3 aylığına gitti, 30 yıldır orada yaşıyor

banner37

Kıbrıs’ta başladığı müzik yaşamını şimdi İngiltere’de sürdüren İbrahim Sayın, ziyaret için geldiği ülkemizde Ali Baturay’ın KIBRIS TV’de yayınlanan ‘Markaj’ programına da konuk oldu

banner87
İngiltere’ye 3 aylığına gitti, 30 yıldır orada yaşıyor
banner90
banner99

Türk Sanat Müziği, Türkü, Anadolu Rock derken Yunanca şarkılar da öğrenip söylemeye başlayan ve müzik kariyerini söz ve bestelerle de zenginleştiren İbrahim Sayın, 1980’li yıllarda Kıbrıs’ta başladığı müzik yaşamını son 30 yıldır İngiltere’de sürdürüyor.


Aldığı bir teklifle 3 aylığına gittiği İngiltere’ye yerleşen ve 30 yıldır orada yaşayan İbrahim Sayın, geçtiğimiz günlerde kısa bir tatil için memleketi Kıbrıs’a geldi.


KIBRIS TV’de yayınlanan ve Ali Baturay’ın sunduğu Markaj programına konuk olarak katılan sanatçı Sayın, imkanların daha kısıtlı olduğu 1990’lı yılların başında Avustralya’ya giden ilk Kıbrıslı sanatçının kendisi olduğunu söyledi.


Konser için Avustralya’ya çağırıldığını ve konserlerde Türkiye’den de birçok sanatçının bulunduğunu belirten Sayın, Melbourne, Sydney ve Adelaide olmak üzere 3 eyalette konserler verdiğini söyledi.


Türk sanatçıların, Avustralya’da çok yoğun ilgi gördüğünün altını çizen Sayın, zamanında Yunanca şarkılar da öğrendiğini ve konserlerinde Yunanca şarkılar da seslendirdiğini belirtti.


Sayın, bir süre sonra Londra’dan başka bir iş teklifi aldığını, 3 aylık süre için gittiği Londra’da yaklaşık 30 sene kaldığını ifade etti.


Sayın, sanat dünyasının yanı sıra, aileden kalma kuyumculuk işini de bir müddet yürütmeye çalıştığını ve yaklaşık 10 sene kuyumculuk yaptıktan sonra bu mesleği bıraktığını açıkladı.


Geçmişte, Londra’da Türklerin sahip olduğu clublar olduğunu fakat uzun süre zarfında bu gibi yerlerin kapandığına dikkat çeken Sayın, şu anda Londra’da buna benzer 1-2 yer kaldığını ve onların da can çekiştiğini söyledi.

“Müzik aşkı bambaşka”


Müzik dünyasına Anadolu Rock ile başladığını belirten İbrahim Sayın, Edip Akbayram ve Barış Manço gibi isimlerin taklitlerini yaptığını ve bu sayede kendini geliştirdiğini vurguladı.


Müziğin büyüsünün ve aşkının bambaşka bir şey olduğunu anlatan Sayın, eski zamanlarda müzikte daha fazla yaratıcılık olduğunu, şimdiki zamana bakıldığında ise eskiye dair şarkılardan alıntılar yapıldığını ifade etti.


Sayın, müzik işiyle uğraşan müzisyenlerin üretme sıkıntısı yaşadığında popülaritesini kaybettiğini söyledi.


Sayın, kendisinin her tür müziğe bağı olduğunu, sadece belirli şarkı türlerinde takılı kalmadığını ve gerçek bir sanatçının her türlü şarkıyı dinleyip, söyleyebilmesinin gerekli olduğunu belirtti.


 

“Brexit’i kesinlikle desteklemiyorum”


30 yıl boyunca İngiltere’de yaşayan İbrahim Sayın, gündemden düşmek bilmeyen Brexit’e karşı olduğunu ve desteklemediğini söyledi.


Brexit’i, İngiltere’de yaşayan yaşlı kesimlerin çıkardığını düşündüğünü ileten Sayın, Brexit’in yabancı düşmanlığından kaynaklandığını ifade etti.


Sayın, Londra’da yaşayan insanların yüzde 90’ının yabancı olduğunu, çalışanlardan iş sahiplerine kadar yabancı kesimin çok fazla olduğunu vurguladı.


Sayın, “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması demek, işlerinin bir o kadar daha zorlaşması demektir, bu yüzden Brexit’e karşıyım, Avrupalının İngilizlere, İngilizlerin Avrupalıya ihtiyacı vardır” dedi.


Ülkeye adapte olan bazı Kıbrıslı Türklerin, İngiltere’deki belediye seçimlerine katıldığını ifade eden Sayın, halen daha belediye seçimlerine katılan Kıbrıslı Türklerin var olduğunu ve bunun hoşuna gittiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75