İnönü Belediyesi’nde yolsuzluk

banner37

İnönü Belediyesi’nin 4 çalışanı, 2015-2017 tarihleri arasında fatura ve makbuzlarda oynama yaparak toplam 14 bin 50 TL’yi zimmetlerine geçirdikleri suçlamasıyla tutuklandı ve yargılanmak üzere dün teminata bağlanarak serbest bırakıldı

İnönü Belediyesi’nde yolsuzluk
banner90
banner99

BAŞKAN İHBAR ETTİ… İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü’nün 16 Ağustos 2017 tarihinde Dörtyol polisine yaptığı ihbarla başlayan polis soruşturması ve Sayıştay Başkanlığı incelemesinin tamamlanmasının ardından belediye çalışanları Mehmet Çağakan, Burcu Hançer, Ahmet Latif ve Pembe Havuççu, dün tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, zanlıları ileride yargılanmak üzere teminata bağlayarak serbest bıraktı.

Sedef BOŞNAK

   İnönü Belediyesi’nde görev yapan 4 çalışan, 2015-2017yılları arasında, vatandaşlar tarafından belediyeye yatırılan çok sayıda su faturası ve vergi makbuzunu sahteleyerek, 14 bin 50 TL’yi sirkat ettikleri iddiasıyla tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı.

   Meseleyle ilgili KKTC Sayıştay Başkanlığı’nın düzenlediği rapor ve Dörtyol polisinin yaptığı soruşturma sonucu tutuklanan Mehmet Çağakan, Burcu Hançer, Ahmet Latif ve Pembe Havuççu, işlediği iddia edilen suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı.

   Avukatları aracılığıyla aleyhindeki suçlamaları reddeden zanlılar KKTC dışına çıkmaktan men edilip, KKTC vatandaşı 2’şer kefilin lehlerine imza ettiği 100’er bin TL’lik kefalet senedi karşılığında serbest bırakıldı.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten savcı Hasan Boşnak’ın sorularını, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Dörtyol Polis Karakolu’nda görev yapan polis memuru İbrahim Bulut yanıtladı.

   Tanık polis İbrahim Bulut, 16 Ağustos 2017’de Dörtyol Polis Karakolu’na gelen İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü’nün, 1 Ocak 2015 ile 9 Haziran 2017 tarihleri arasında, İnönü Belediyesi çalışanı olan tüm zanlılar aleyhine ihbarda bulunarak, verdiği bilgiler ışığında, gerekli araştırma ve soruşturmanın yapılmasını istediğini anlattı.

   İbrahim Bulut, belediye başkanının, zanlılara verdiği şifreleri, defalarca kullandığını; vatandaşlar tarafından belediyeye yatırılan su faturaları ve vergi makbuzları üzerinde oynama yaprak üzerlerinde iptal edilip düzenleme yapıldıklarını gördüğünü, bahse konu fatura karşılığı olan 14 bin 50 TL’nin sirkat edilerek belediye hesaplarına yatırılmadığını belirterek, tüm zanlılardan şikayetçi olduğunu kaydetti.

   Gerekli araştırma ve soruşturmayı başlattıklarını, telefon dökümlerini inceleyip, fatura ve makbuzlarda adı geçen kişilerden ifade temin ettiğini kaydeden tanık polis, tüm araştırma ve sonuçların, incelenmesi için KKTC Sayıştay Başkanlığı’na teslim edildiğini ifade etti.

   KKTC Sayıştay Başkanlığı’ndan temin ettiği rapora göre, başkanın iddiaları doğrulayan tespitlerin var olduğunu anlatan tanık polis, belediyenin bilgisi dışında, birçok makbuz üzerinde tarih ve meblağlarda iptal ve düzeltme işlemlerinin bulunduğunu dile getirdi.

   Tanık polis, raporlara göre, tüm zanlıların “Kamu görevlisi tarafından sirkat”, “Sahte resmi belge düzenleme ve tedavüle sürme”, “Sahte beyanda bulunma”, “Hesaplarda hile ve sahtekarlık yapma”, “Sahte davranışla kayıt temin etme”, “Dolandırma niyetiyle hesaplarda değişiklik yapma”, “Hesaplarda gerçeğe aykırı kayıt yapma”, “Kamu görevlisi tarafından sahte hesap tutulması” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarıyla ilgili ileri işleme gidilmesigerektiğinin belirtildiğini aktardı.

   Zanlıları dün tespit edip tutukladığını kaydeden tanık polis, mahkemeden KKTC vatandaşı olan zanlıları uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlıları, KKTC vatandaşı 2’şer kefilin lehlerine imza ettiği 100’erbin TL’lik kefalet senedi karşılığında serbest bıraktı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75