banner6

İnşaat alanları yatakları oldu!

banner37

Çoğunluğu güvenlik önlemleri olmadan canları avuçlarında inşaatlarda çalışarak ekmeğini kazanan işçilerin ihtiyaçlarını giderecek doğru dürüst bir yerleri yok. İşçiler, tuvalet ihtiyaçlarını gidereceği, su ve yemeklerini koruyup, ellerini yıkayacağı ve uzanıp dinleneceği bir alandan yoksun, zor şartlarda çalışıyor

İnşaat alanları yatakları oldu!
banner8

Ahmet UÇAR

  Ülkemizde zor şartlar altında çalışan inşaat ve buna benzer sektörlerde çalışan işçilerin ihtiyaçlarını giderecek doğru dürüst bir yerleri yok.

İşçiler, tuvalet ihtiyaçlarını gidereceği, su ve yemeklerini koruyup, ellerini yıkayacağı ve uzanıp dinleneceği bir alandan yoksun, zor şartlarda çalışıyor.

 Güneşin kavurucu sıcağında çalışarak dinlenme saatinde inşaat alanında yere uzanarak soluklanmaya çalışan işçilerin bu hali, yürek burkuyor.

Birçok işçi öğle molasında inşaat içerisinde yemek yiyor, suntalar ya da karton kutular üzerinde bedenini dinlendiriyor, tuvalet ihtiyacını ise sağda solda gideriyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG- BİR) Başkanı Güvenç Yüksel, yasaya göre işçilere, dinlenmek için hijyenik ve temiz  ortamlar sağlanması gerektiğini belirterek, ülkemizde böyle adımların atılmadığını söyledi.

 Yüksel, şehir merkezindeki inşaatlarda çalışan kişilerin kısmen elverişli ortamlara sahip olsa da kırsal kesimlerde çalışan işçilerin böyle bir imkana dahi sahip olmadığını ifade etti.

“İşçiler, ihtiyaçlarını inşaat içerisinde gideriyor”

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği (İSG-Bir) Başkanı Güvenç Yüksel, inşaat sektöründe çalışan işçilerin dinlenebilecekleri, tuvalet, su ve yemek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, üstlerini değiştirebilecekleri, Covid- 19’la mücadele kapsamında ellerini yıkayıp dezenfekte edebileceği temiz ve hijyenik ortamların yaratılması gerektiğini söyledi.

İnşaatlarda çalışan birçok işçinin bu ihtiyaçlarını inşaat içerisinde gidermeye çalıştığını dile getiren Yüksel, yemeklerini koruyacakları, rahat bir şekilde dinlenebilecekleri ortamların bulunmadığını ifade etti.

Yüksel, şehir merkezlerindeki inşaat çalışmalarının çok göz önünde olması nedeniyle daha elverişli olduğunu söyleyerek, kırsal kesimlerdeki inşaatlarda ise durumun daha da vahim bir hal aldığını açıkladı.

  Avrupa ülkelerinde çalışanların bu ihtiyaçların karşılamak için kimyasal prefabrik tuvaletlerin kullanıldığını ve işçiler için konforlu alanların sağlandığını anlatan Yüksel, bizim ülkemizde istisnalar dışında böyle ortamların sağlanmadığını bildirdi.

banner134

Yurt dışından gelen ve ülkemizdeki işçilerin, sendikal bir güvencesinin bulunmamasından dolayı rahat koşullar için sesini çıkaramadığına işaret eden Yüksel, yurt dışından, daha kötü koşulların yaşandığı ülkelerden gelen kişilerin ülkemizdeki koşulları sorgulamadığını belirtti.

Yüksel, birçok işçinin haklarının farkında olmadığını kaydederek, yaşadıkları durumu normal karşıladığını dile getirdi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre, işçilerin dinlenme ortamlarının sağlanması gerektiğini ifade eden Yüksel, gereken denetimlerin yapılmaması nedeniyle bu yasanın uygulanmadığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104