İnşaat mühürlendi karar‘resmen’ iptal!

banner37

Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararının ardından Başparmak Dağları’nın eteklerine yapılan site inşaatı Girne Belediyesi tarafından durduruldu. Söz konusu arazinin Güven Yapı Ltd.’ye 49 yıllığına kiralanmasına ilişkin 2017 ve 2018 yıllarında alınan Bakanlar Kurulu kararlarının ‘iptali’ de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

İnşaat mühürlendi karar‘resmen’ iptal!
banner8

KIBRIS Gazetesi’nin “Doğa katliamı” manşetiyle kamuoyuna duyurduğu Beşparmak Dağları’nın eteklerine yapılan site inşaatıyla ilgili çevrecilerin attığı adım sonuç verdi.

Yüksek İdare Mahkemesi, Güven Yapı Kooperatifi tarafından Girne’de başlatılan site inşaatının durdurulması kararını üretti. Mahkeme kararı sonrası Girne Belediyesi dün bölgeye giderek inşaatı mühürledi.

Söz konusu inşaatla ilgili esas dava ise cuma günü görüşülecek.

Öte yandan söz konusu arazinin 49 yıllığına Güven Yapı Ltd.’ye kiralanmasıyla ilgili 2017’de ve 2018’de alınan Bakanlar Kurulu kararlarını iptali de dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hatırlanacağı üzere, kısa süre önce konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Başbakan Ersan Saner, söz konusu arazinin “orman arazisi” olarak kalması yönünde adım atılacağını söylemişti.

banner134

Karar Resmi Gazete’de

Bakanlar Kurulu’nun 9 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleşen toplantısında aldığı karar, 17 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

“TE-(K-1) 450-2018 sayı ve 3.5.2018 tarihli kararın iptal edilmesi” başlığıyla yayımlanan kararda aynen şöyle yazıyor:

“Bakanlar Kurulu, H (K-I) 2961-2017 ve 31.10.2017 tarihli Bakanlar kararıyla 63/1993 sayılı Taşınmaz Hazine Malları (Kiralama ve Değerlendirme) Yasası kapsamına alınarak 49 yıllığına kiralanabilmesi için yetki verilen Girne bölgesinde kain XII.28.D.1 bölüm J’de parsel 53 (kısmen yeni parsel no 175), 53, 54 ve 63 (kısmen) numaralı arazilerin, Güven Yapı Ltd.’ye Girne Bölgesi’nde Arazi Kiralanması’na ilişkin Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu TE (K-I) 450-2018 sayı ve 3.5.2018 tarihli kararın, söz konusu arazilerin askeri amaçlar için kullanılmayacak olması, kullanımının kamu yararı teşkil etmemesi ve yasalara aykırı ve/veya usulsüz şekilde alınmış olması nedeniyle iptal edilmesine karar verdi.”

Sarpten: Süreci takip ediyoruz

Biyologlar Derneği eski Başkanı Hasan Sarpten, Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının önemine değindi.

Sarpten, şöyle konuştu:

“Davanın esası cuma günü görüşülmeye başlanacak. Süreci takip ediyoruz. Başbakan’ın açıklamalarının henüz Resmi Gazete’de yayımlanması, yani bu konudaki resmi açıklama önemlidir.

Resmi yazının yayımlanmasıyla, bölgenin doğal haline dönmesi ve rehabilitasyon sürecinin tamamlanması için çalışacağız ve takipçisi olacağız. Bunun da bilimsel bir şekilde yapılması için çalışacağız.”

Davanın avukatlarından Emre Efendi de “Bundan sonraki süreç artık mahkemede cereyan etmeye devam edecek. Bize ulaşan bilgi, ilgili şirketin sabah saatlerinde de çalışmaya devam ettiği yönündedir. Bunun üzerine Girne Belediyesi’ne haber verildi ve ardından mühürleme işlemi yapıldı. Mahkeme gündeminde bir dava var ve bu nedenle de çok fazla bir şey söylemek doğru olmaz. Bizim esas hedefimiz, kamu yararını korumaktı. Şu an itibari ile kamu yararı noktasında bir ara emri temin ettik. Başka da bir amacımız yoktu. Bundan sonraki süreç artık mahkemede devam edecek” dedi.

Başbakan Saner, detayları paylaşmıştı

Bakanlar Kurulu’nun önceki günkü toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Ersan Saner, Güven Yapı Limited’e Girne bölgesinde arazi kiralanmasına yönelik süreci anlatmıştı:

“İlk olarak 2017 yılında İçişleri Bakanlığı’nın önergesiyle Bakanlar Kurulu önergede belirtilenler ışığında Güven Yapı Ltd.’e azami şekilde istifadesini sağlamak ve kooperatifin kuruluş amaçlarına katkıda bulunmak için bazı kararlar aldı.

Bu kararlar uyarınca ilk olarak GKK tahsisinde bulunan Girne bölgesindeki arazi askeri yasak bölge kapsamından çıkarılarak Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’na devredildi.

Daha sonraki maddede arazinin kamu yararı amacıyla İskan Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası kapsamından çıkarılması öngörüldü. Ulaşım yolunun haritaya işlenerek yasallaşması amacıyla İçişleri Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Dairesi yetkili kılındı.

Diğer bir Bakanlar Kurulu kararıyla kiralamanın uzun vadeli olarak 49 yıllığına yapılabilmesi için Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi yetkili kılındı ve son madde de kiralanacak araziye yapılacak projeyle ilgili Güven Yapı Limited’in, Şehir Planlama Dairesi ile istişarede bulunmasını içeriyordu.

31 Ekim 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu, bahse konu arazinin askeri yasak bölge kapsamından çıkarılıp Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesini, bunun İskan Topraklandırma ve Eşdeğer Mal Yasası kapsamından çıkarılmasını, İçişleri Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Dairesi’nin buraya bir yolun ulaşması için yetkili kılınmasını ve bahse konu kiralamanın 49 yıllığına yapılabilmesi için Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin yetkili kılınmasını öngören kararlar aldı.

Bunun akabinde Bakanlar Kurulu, 3 Mayıs 2018 tarihinde Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nin söz konusu araziyi 49 yıllığına Güven Yapı Limited’e kiralamasına yönelik karar üretti.

Normal Bakanlar Kurulu prosedürlerine bakıldığı zaman bu tip sözleşmelerin, yani kiralanmasına karar verilen arazilerin sözleşmesi bu kararın arkasında yer alır. Yaptığımız araştırmada 3 Mayıs 2018 tarihinde üretilen bu kararın ekinde Güven Yapı Ltd.’e kiralanan arazinin hangi şartlarda ve nasıl kiralandığına dair prosedüre rastlamadık.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88