İnşaat müteahhitleri ayaklandı

banner37

KTİMB Başkanı Gürcafer, köy yollarının ve bazı üst yapı işlerinin Türkiye’den gelen iki firmaya ihalesiz olarak verildiği bilgisi aldıklarını ifade ederek, “Hükümet bunun hesabını çok ağır verecek” dedi

İnşaat müteahhitleri ayaklandı
banner90
banner99

Doğan SAMER
“KAVGA DERDİNDE DEĞİLİZ”… Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, eyleme hazırlanıyor. Birlik Başkanı Cafer Gürcafer, birlik olarak kavga derdinde olmadıklarının altını çizerek meselenin iş ve meslekleri olduğuna işaret etti. Bakanlığın elinde birçok iş olmasına rağmen, yol yapımı için Türkiye’den 2 firmaya iş verildiğini iddia eden Gürcafer, “Başbakan, mimar olmasına rağmen inşaat sektörünün ülke ekonomisine ne kadar önem arz ettiğini bilmesine rağmen duyarsız davrandı. Hiçbir çaba-girişim göstermedi” dedi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, köy yollarının ve bazı üst yapı işlerinin Türkiye’den gelen iki firmaya ihalesiz olarak verildiği bilgisi aldıklarını ifade ederek, birliğin dün olağanüstü toplantı yaptığını ve eyleme gideceğini açıkladı.

Toplantıda yapılan değerlendirmeler ve alınan eylem kararına yönelik KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Cafer Gürcafer, “Hükümet üzerine düşeni yapmadı. Başbakanla yaptığımız toplantı istediğimiz gibi değildi. Başbakan, özellikle mesleği gereği mimar olmasına rağmen inşaat sektörünün ülke ekonomisine ne kadar önem arz ettiğini bilmesine rağmen duyarsız davrandı. Hiçbir çaba-girişim göstermedi. Her şeyi oluruna bıraktı. Bunun hesabını soracağız” dedi.
Gürcafer, tüm köy yollarının yapımına ilişkin ihalelerin KKTC’de çıkarılması için çok çaba sarf ettiklerini ama girişimleri dışında hiçbir hükümet yetkilisinin bu konuda herhangi bir girişimde bulunmadığını hatta ortaya ‘bizimkiler almasa da olur’ gibi bir tavır sergilediğini öne sürdü.

KTİMB Başkanı Gürcafer, pandemi sürecinin ekonomide ciddi hasarlara sebep olduğuna dikkat çekerek “Pandemi süreci ekonomimizi yerle bir etti. Sürecin doğru öngörülerle değil de temennilerin etkisiyle yönetilmiş olması hasarı derinleştirdi” dedi.
Bu kötü günleri geride bırakmak, ayağa kalkabilmek için canla başla çalıştıklarını anlatan Gürcafer, “İşe, aşa her zamankinden çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde KKTC’de firmalarımız boş boş otururken yapılacak işler, işe ihtiyacı olmayan Türkiye’nin dev firmalarına veriliyor. Peki bizim hükümetimiz ne yapıyor? Bu işlerin bizim insanımıza verilmesi için, kendi ekonomimize girmesi için çaba sarf etmediği bir yana bir de yapılanı ayakta alkışlıyor” ifadelerini kullandı.

“Hükümet çok ağır hesap verecek!”

banner134
İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin eyleme gideceğini duyuran Gürcafer, bugün eylemin ne şekilde yapılacağına karar vereceklerini söyledi.

Birlik olarak kavga derdinde olmadıklarının altını çizen Gürcafer, meselenin iş ve meslekleri olduğunu işaret etti.

Bakanlığın elinde birçok iş olmasına rağmen, yol yapımı için Türkiye’den 2 firmaya iş verildiğini iddia eden Gürcafer sözlerine şu şekilde devam etti:

“Müteahhitler işsiz bir şekilde oturuyor. Bu böyle olmamalıydı, buna müsaade edilmemeliydi. Bunun formülü bulunmalı. Müteahhitler işsizlikten can çekişiyor, kıvranıyor. İşçilere maaş verilemiyor. 4 gözle pandeminin bitmesini beklerken, tüm yollar Türkiye’den 2 firmaya verildi. Bütün köy yolları yapılacağı duyuruldu, bu olay müteahhitlerin canını sıkmıştır. Çok şey yapacağız kimsenin hiçbir şüphesi olmasın. Hükümet bunun hesabını çok ağır verecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75