İnşaat şirketi mağdurları yasal değişikliği bekliyor

banner37

Herpa ve Bulut İnşaat gibi kamuoyuna mal olmuş inşaat şirketlerinden ev almak için ödeme yapan, ancak üzerinden yıllar geçmesine rağmen ne parasını, ne de evini alabilen mağdurlar, devletin, bu şirketlere ait arsa ve yarım inşaatlarına el koyarak satmasını ve kendilerine zararlarının ödenmesini istiyor

İnşaat şirketi mağdurları yasal değişikliği bekliyor

Ceren ÖZBİL

Ülkede, yürürlükte olan 1962 Zorla Mal İktisabı Yasası'nda yapılması planlanan değişiklik, yıllar önce bir inşaat şirketinden ev alıp, ne evini, ne de parasını geri alabilen mağdurlara umut oldu.

Söz konusu yasa tasarısı ile hem yarım inşaatların yarattığı çevre kirliliğinin önüne geçilmesi, hem de Orams ve Kulaksız İnşaat davalarında olduğu gibi, yasal boşluklar nedeniyle, ülkede satın aldıkları malın parasını ödemelerine rağmen malını alamayan mağdurların sorunlarının çözülmesi amaçlanıyor.

Orams ve Kulaksız İnşaat örneği dışında da Herpa ve Bulut İnşaat gibi firmalardan ev alan binlerce kişinin de, hâlâ, ne evini, ne de parasını geri alabildiği biliniyor.

Herpa ve Bulut İnşaat mağdurları da söz konusu bu yasal değişiklikle, devletin söz konusu inşaatların yapılacağı arazilere, ya da yarım kalan inşaatlara el koyarak, şirketlere ödedikleri parayı kendilerine geri ödemesini istiyor.

KIBRIS Gazetesi'ni ziyaret eden Herpa Limited mağdurlarından Akın Manga, Ferdi Arlı, Kemal Baysaloğlu ve Bülent Emirhoca, mağduriyetlerinin giderilmesi için mücadele başlatma amaçlı bir komite kurduklarını anlattı.

Bu doğrultuda diğer Herpa mağdurlarına da çağrı yağan Manga, Arlı, Baysaloğlu ve Emirhoca, bu kişilerin kendilerine sosyal medya hesaplarından ulaşmasını istedi.

Herpa Limited 93, Bulut İnşaat 300 mağdur yarattı...

Herpa Limited'den 2003 yılında ev alan 93 kişi ve Bulut İnşaat'tan da 2012 yılında ev alan yaklaşık 300 kişi hâlâ evini alamadı. Bu kişilere ayrıca paraları da geri ödenmedi.

Her iki şirketin de inşasına hiç başlamadığı ve yarım inşaat şeklinde bıraktığı evler, yıllardır öylece duruyor.

Hasta olup ölenler, eşinden ayrılanlar var...

Herpa Limited'den 15 yıl önce ev satın alıp, evini alamayanlar arasında, hasta olup ölenler, ev sorunu nedeniyle eşinden ayrılmak zorunda kalanlar da bulunuyor.

Benzer bir durum, Bulut İnşaat'tan ev alanlar için de geçerli. Oradan ev satın alanlar arasında da Bulut İnşaat'ın sunduğu imkânlardan yararlanmak isteyip, arabasını, aileden kalan arsasını satıp, bu inşaatlar için firmaya para yatıran kişiler yer alıyor.

Temel Bulut da, Akın Büyükköroğlu da kayıplara karıştı

Herpa Limited Şirketi direktörü Akın Köroğlu da, Bulut İnşaat direktörü Temel Bulut da vatandaşlardan parayı alınca, Türkiye'ye giderek kayıplara karıştı.

Türkiye'de de benzer dolandırıcılıklara adı karışan Bulut İnşaat direktörü, geçtiğimiz ocak ayında, Türkiye'de tespit edilerek tutuklandı.

Akın Büyükköroğlu'ndan ise 2010 yılından beri haber alınamıyor.

Herpa mağdurlarının umudu, Vakıf Bank'a ipotekli olması...

Herpa Limited Şirket'ten ev alarak 15 yıl boyunca ne evini, ne de parasını alabilen mağdurların tek umudu, parasını ödedikleri evlerin arsasının Vakıf Bank'a ipotekli olması.

Onlara göre, devletin bu mallara el koyması ve satması durumunda, ev almak için yatırdıkları para kendilerine geri ödenebilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER