banner6

İnşaat ve emlak sektörü belirsizlikten tedirgin

banner37

İnşaat ve emlak sektörü  belirsizlikten tedirgin
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat sektörünün sorunlarının ne olduğunu 5 -10 başbakana, 20 farklı bakana anlattığına, projeler hazırladığını ancak hiçbir gelişme kaydedilmediğini söyledi.

   Gürcafer, sorunların çözümü için adım atılması beklenirken hükümetin bozulduğunu belirterek bunun da zaman kaybına yol açacağının altını çizdi.

   Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin yükseldiğini kayıt dışı çalışanların önüne geçilemediğini belirterek betonun fiyatının bir yıl içerisinde 5 misline çıktığına, kimsenin ev yapıp satmayacağına işaret etti.

   Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur da, Emlakçılar Birliği Yasası Tasarısı’nın ülkedeki vergi kaçağını, dolandırıcılığı durdurmayı amaçladığını, Meclis’te ivediliğinin de alındığını ancak hükümet krizi nedeniyle kadük olduğunu söyledi.

   Sungur, ülkede kaçak İranlı emlakçıların türediğini ifade etti.

Gürcafer: Hiçbir adım atılmadı

   Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, sadece inşaat sektörünün değil ülkedeki tüm sektörlerin büyük kriz içerisinde bulunduğunu belirterek, ekonominin hastalıklı bir durumda olduğunu söyledi.

   Gürcafer, siyasilerle bir araya gelmeleri, popülizmi bırakmaları ve zaman kaybetmemeleri yönünde çağrıda bulanarak kimsenin kendilerini umursamadığını, hükümetin bozulmasıyla yine zaman kaybedildiğini belirtti.

   Ülkenin baştan sona tüm mevzuatlarının “çürümüş, çökmüş ve kokmuş” durumda olduğunu iddia eden Gürcafer, sadece ülkenin ve makamların adının bulunduğunu, bunların altının boş olduğunu savundu.

   Gürcafer, ülkedeki tüm mevzuatların, yasaların ve tüzüklerin ele alınması; ülkenin ikinci cumhuriyet gibi yeni baştan yaratılması gerektiğine işaret ederek, sadece inşaat sektörünün değil ülkedeki her şeyin çöktüğünü anlattı.

   İnşaat sektörünün sorunlarının ne olduğunu 5 -10 başbakana, 20 farklı bakana anlattığına, projeler hazırladığına dikkat çeken Gürcafer,  ancak hiçbir gelişme kaydedilmediğini söyledi.

   Gürcafer, sorunların çözümü için adım atılması beklenirken hükümetin bozulduğunu belirterek bunun da zaman kaybına yol açacağının altını çizdi.

   “Bir hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Sorunu bilen doktor sana ‘Al bu ilaçları iç de iyileş’ der. Sen bu ilaçları içmezsen veya tedaviyi uygulamazsan hastalık yayılır. Bundan sonra ya hasta ölür ya da tedavisi uzun bir zaman alır. Hatta pahalıya mal olur” şeklinde konuşan Gürcafer, ekonominin de bu durumda olduğunu, 4 yıldır yapmaları gerekenin söylenmesine rağmen hiçbir adım atılmadığını vurguladı.

   Gürcafer, gereken yapılmadığı sürece ekonomik hastalığın daha da yaygınlaşacağını ve tedavisinin de zorlaşacağını anlatarak, zaman kaybedilmemesi gerektiğini söylemelerine rağmen hükümetteki krizle bir zaman kaybı daha yaşandığına dikkat çekti.

Amca: Kayıt dışılıkla mücadele edemiyoruz

   Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin yükseldiğini kayıt dışı çalışanların önüne geçilemediğini belirterek, sorunların çözülmesi için adım atılmasını beklerken hükümetin bozulduğunu söyledi.

   Amca, sorunlar ve çözüm önerileri konusunda konuşmak için Çalışma Bakanlığı’ndan randevu bekledikleri sırada hükümetin çöktüğünü dile getirerek, artık ülkede umutlarının, moral ve motivasyonlarının kalmadığını vurguladı.

   Osman Amca, ülkede uzun bir süredir başıboşluğun olduğunu belirterek, insanların el yordamıyla yaşadığını kaydetti.

   Amca, ekonominin yerlerde süründüğü, insanların açlık sınırında bulunduğu, işlerin azaldığı, mal ve malzemeye ulaşımın zorlaştığı, ciddi bir iradeye ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçildiğini dile getirerek, bu süreçte hayatı kolaylaştırması gereken hükümetin düşmesinin ne moral, ne motivasyon ne de umut bıraktığını ifade etti.

   Betonun fiyatının bir yıl içerisinde 5 misline çıktığına, kimsenin ev yapıp satmayacağına işaret eden Amca, inşaat sektörünün biteceğini vurguladı.

   Amca, inşaat sektöründe yaşanan en büyük sıkıntının kayıtsız işçilerden kaynaklandığına dikkat çekerek, ülkeye okumaya gelen 100 bin öğrencinin yaklaşık 80 bininin öğrenci değil kayıt dışı çalışan olduğunu öne sürdü.

   Bu sorunları ortadan kaldırması beklenilen hükümetlerin birkaç ay içerisinde bozulup gittiğini söyleyen Amca, dertlerini anlatıp bir çözüm sunana kadar hükümetin bozulduğunu söyledi.

   Amca, sıkıntıların çözülmesi için Çalışma Bakanlığı’ndan randevu beklediklerini ancak hükümetin yine bozulduğunun altını çizdi.

   Amca, “Sıkıntılarımızı çözmek için kimi muhatap alacağız? Güney Kıbrıs’a mı geçelim, sorunlarımızı oradaki hükümetle mi konuşalım? Bu ülkede umudumuz kalmadı. Bir yerden girdi maliyetleri yükselirken, bir yerden kaçak işçilerle mücadele etmeye çalışıyoruz. Gelirlerimizi düzenleyici fiyat ayarlamasını yapamıyoruz. Karşımızda dev gibi kaçak ordusu var. En önemli sorunumuz budur” şeklinde konuştu.

   Sorunların önüne geçilebilmesi için Çalışma Bakanlığı’nda muhatap bulamadıklarını yineleyen Amca, bakanlar birkaç ayda bir değiştiğini, dertlerini anlatacak kimsenin olmadığını vurguladı.

   Amca, yeni hükümetin uzun süre kurulmamasını istediğini belirterek, yeni hükümetlerde sadece bakanların değiştiğini, zihniyetin aynı olduğunu, hükümet kurulmazsa zamların da yapılmayacağını kaydetti.

Sungur: Emlak sektöründe vergi kaçakçılığı

ve dolandırıcılığı önlenemiyor

   Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, hükümetin bozulmasının emlak sektörünü olumsuz etkilediğini belirterek, Emlakçılar Birliği Yasası’nın ülkedeki vergi kaçağını, dolandırıcılığı durduracağını, bu yasanın Meclis’te ivedilik aldığını ancak hükümet düştüğü için kadük olduğunu kaydetti.

   Hükümetin adaptasyonunu tam sağlayamamasından dolayı ülkede kaçak İranlı emlakçıların türediğini ifade eden Sungur, bu kişilerin bir şekilde ofis açıp araba aldığını, milyon dolarların dolaşmaya başladığını söyledi.

   Sungur, önceki hükümetin bunlardan aldığı vergilere bakıldığında, hiçbir ödemenin söz konusu olmadığını ifade etti.

   Yeni hükümet kurulup Vergi Dairesi müdürünün belli olmasının ardından Emlakçılar Birliği’ne bağlı üyelerle toplantı yapacaklarına işaret eden Sungur, üye olanları bildireceklerini, olmayanların ise Daire tarafından denetlenmesinin talep edileceğini vurguladı.

   Sungur, ülkedeki vergi kaçakçılarına hiçbir müdahalede bulunmadığını ileri sürerek hükümetin yakın bir zamanda kurulmaması ve disiplinin sağlanamaması durumunda dolandırıcılığın artacağı öngörüsünde bulundu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110