İnsan eliyle çevre felaketi; çöplük yangınları

banner37

2021 yılı içerisinde çeşitli bölgelerde bulunan çöplüklerde 10 yangın meydana geldi, yangınların arazilere sirayet etmesi sonucu ise yüzlerce dönüm biçilmemiş ekin, anız, ormanlık alan, kuru ot ve çok sayıda balya yandı

İnsan eliyle çevre felaketi; çöplük yangınları
banner99

Mehmet KARA- Doğan SAMER

ELEKTRİK HATLARI, KURU OT VE İZMARİT YAKIYOR… Yol kenarlarındaki kuru ot temizliğinin ilgili kurumlar tarafından zamanında yapılmaması da yangınlara davetiye çıkarıyor. Yol kenarından başlayan yangın sayısı da küçümsenemeyecek derecede. Yıl içerisinde 90 civarında yangının bu şekilde başladığı ve bu yangınların çoğunun seyir halindeki araçlardan sorumsuz kişiler tarafından atılan sönmemiş sigara izmaritleri sonucunda meydana geldiği tahmin ediliyor. Ayrıca elektrik trafo merkezleri ve yüksek gerilim elektrik hatlarının alt kısımlarında biten yabani otlar, elektrik hatlarına temas eden ağaç dallarının budanmaması, ayrıca ısı nedeniyle sarkma yapan elektrik hatlarının birbirine teması sonucu atılan kıvılcımlar da yangınlara yol açıyor.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte itfaiye ekipleri yangından yangına koşuyor. Her yıl ülkemizde çıkan onlarca yangın, büyük zararları da beraberinde getiriyor.

Ülkemizde yerleşim yerlerinin en büyük sıkıntılarından biri çöplük yangınları olmaya başladı. Yangınlar çevre sorununa neden olduğu gibi arazi ve orman yangınlarına da davetiye çıkarıyor.

2021 yılı içerisinde çeşitli bölgelerde yerel yönetimlerin sorumluluğunda bulunan çöplüklerde çeşitli nedenlerle başlayan yangınların, arazilere sirayet etmesi sonucu biçilmemiş ekin, anız, ormanlık alan, kuru ot ve çok sayıda balyanın yanarak milli servetin yok olmasına sebep oldu.

KIBRIS muhabirinin derlediği bilgilere göre, yıl içerisinde belediyelerin sorumluluk alanlarında bulunan çöplük alanlardan başlayarak çevre araziye sıçrayan toplam 10 yangın meydana geldi.

Bu yangınlarda yaklaşık 300 dönüm biçilmemiş ekin, 800 dönüm anız, 200 dönüm ormanlık alan, 8 dönüm kuru ot ve 152 adet balya yandı.

Yangın açısından oldukça riskli bir dönemi yaşadığımız bu günlerde belediyelerin de daha duyarlı olması gerekiyor.

10 çöplük yangını meydana geldi

Çöplük kaynaklı yangınların çevreye sirayet etmesi sonucu; Alayköy çöplüğünde 3, Beyarmudu çöplüğünde 2, Kırklar’da, Akdoğan’da, Güngör’de, Paşaköy ve Gazimağusa çöplüğünde 1’er kez yangın çıktı.

banner134
Özellikle çöplük alanlarının etrafında yangın şeritlerinin oluşturulmaması, gerekli temizlik ve kontrollerin yapılmaması ve belediyelerin çöplük alanlarda görevli bulundurmaması yangın sayılarının artmasının etkenleri arasında görülüyor.

Yol kenarlarındaki ot temizliği zamanında yapılmıyor

Yol kenarlarındaki kuru ot temizliğinin ilgili kurumlar tarafından zamanında yapılmaması da olası yangınlara sebebiyet veriyor.

Yol kenarından başlayan yangın sayısı da küçümsenemeyecek derecede. Yıl içerisinde 90 civarında yangının bu şekilde başladığı ve bu yangınların çoğunun seyir halindeki araçlardan sorumsuz kişiler tarafından atılan sönmemiş sigara izmaritleri sonucunda meydana geldiği tahmin ediliyor.

Ayrıca elektrik trafo merkezleri ve yüksek gerilim elektrik hatlarının alt kısımlarında üreyen yabani otlar, elektrik hatlarına temas eden ağaç dallarının budanmaması, ayrıca sarkma yapan elektrik hatlarının birbirine teması sonucu atılan kıvılcımlar da yangınlara neden oluyor. Bu yerlerin de ilgili kurumlar tarafından zamanında temizliğinin yapılması olası bir yangın riskinin asgari seviyeye çekecek.

Polis Genel Müdürlüğü yangınlar konusunda uyarıyor

Yıl içerisinde gerek yaz aylarının girişi ve gerekse kış aylarında ısınma ihtiyacının başlaması ile birlikte İtfaiye Müdürlüğü halkı bilinçlendirici ve uyarıcı açıklamalar yapıyor.

Yangınlar konusunda duyarlılığı artırmak adına İtfaiye Müdürü tarafından hazırlanan bir kamu spotu ile araçlardan atılan sönmemiş sigaranın neden olabileceği yangının boyutuna dikkat çekildi.

Söz konusu kamu spotunu da Polis Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yayımlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75