banner6

İnsan hakları ihlaline devam

banner37

Ülkemize sığınmak isteyen mültecilerin, hemen tutuklanıp, ardından geri çevrilmesiyle, bu kişilerin insan hakları çiğneniyor

İnsan hakları ihlaline devam
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Savaştan kaçarak, ülkemize sığınmaya çalışan mültecilerin tutuklanarak gönderilmesi, yıllardır insan hakları ihlali olarak değerlendiriyor ancak bu ihlale kimse “dur” demiyor.

Mültecilerle ilgili gerekli yasal altyapı bir türlü oluşturulamıyor. Ülkemize sığınmak isteyen mültecilerin, tutuklanması, geri çevrilmesi, ülkeye sokulmayarak limandan geri gönderilmesi, çok ciddi bir insan hakkı ihlali olarak ortada durmaya devam ediyor.

Ülkesindeki işkence veya ölüm tehlikesinden kaçarak, ülkemize sığınmak isteyen mültecilerin, uluslararası çağdaş mülteci hakları çerçevesinde belirli korunma hakları bulunuyor.

Tasarılar hazırlandı ancak meclis komitesinin gündeminden kalktı

Mülteci Hakları Derneği tarafından geçtiğimiz yıl mültecilerle ilgili yasa ve tüzük tasarıları hazırlanmıştı ancak bu tasarılar meclisin gündeminden kalktı. Tasarılar, mevcut Muhaceret Yasası’nda mültecilerle ilgili düzenlemeleri kapsıyordu.

Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nda değişiklik öngören bir yasa tasarısı ve bu yasa tahtında oluşturulmuş bir tüzükte değişiklik öneriliyordu. Değişiklik önerileri, Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde uzun zaman bekletildi, ardından da rafa kaldırıldı.

Düzenlemeler, sığınma başvurusunda bulunan kişilerin ne koşullarda ülkelerine geri gönderilebilecekleri ve ülkede kaldıkları süre içerisinde ne tür hakları olabilecekleri noktalarını içeriyordu.

Önerilen değişiklikler her ne kadar kapsamlı bir düzenleme içermiyorsa da mültecilere dair en temel zeminde, kişilerin savaşa gönderilmemesini, hayatta kalmalarını sağlamayı öngörüyordu. Aynı zamanda çocuklara ilişkin düzenlemeler de yer alıyordu.

Geri göndermeme ve cezalandırmama maddeleri yer alıyordu

Yasa ve tüzük tasarılarında, bir kişinin zulme, ölüme, işkenceye uğrayacağı yere geri gönderilmemesi ve bunun tanınması için bir madde yer alıyordu. Bu maddede, Mülteciler Sözleşmesi tahtında mülteciler nedir ve diğer sorumlu olunan uluslararası hukuk kuralları altında geri göndermeme yasağının kimlere uygulandığı düzenlenmişti.

İçişleri Bakanlığı’na, bir kişiye geri ihraç emri veya ülkeye sokmama kararı vermeden, kriterlere uygun olup olmadığına bakma yükümlüğü de getirilmişti. Tasarılarda mültecilerin cezalandırılmaması da düzenlenirken, kişilerin kısa sürede muhacerete gidip, ülkeye yasadışı yollardan girmek zorunda kalmışlarsa, bunun nedenlerini açıklamaları halinde, cezai bir müdahaleye tabi tutulamayacaklarına da yer verilmişti

Bu haklar düzenlenirken, hali hazırda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından KKTC'de kaydedilmiş mültecilere uygulamada tanınan haklar temel alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2017, 10:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104