banner6

İnsan kaçakçılarına 6 yıl 8 ay hapis

banner37

İnsan kaçakçılarına 6 yıl 8 ay hapis
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ağustos 2021’de Tatlısu Balıkçı Barınağı’nda insan kaçakçılığı suçundan yakalanan Halit Tepe, Mehmet Kurkut, Serhat Şan ve Mehmet Emin Çiftçi’yi suçtaki rollerine göre suçlu bulup hapse mahkum etti.

   Mahkeme, tutuklandıkları günden beridir Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen 4 sanığa toplam 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

   Başkan Musa Avcıoğlu, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve üye yargıç Özge Uğraşın’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı karar Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu tarafından açıklandı.

   Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu, benzer sabıkası olan ve insan kaçıran Halit Tepe’yi 2,5, Mehmet Kurkut ve Serhat Şan’ı 2’şer yıl, sokağa çıkma yasağını ihlal edip diğer sanıklarla yakalanan Mehmet Emin Çiftçi’yi ise 3 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

   Pınar Beyoğlu, huzurlarındaki meseleyi çok titiz ve ayrıntılı bir şekilde tezekkür ettiklerini belirtti ve başkaları tarafından tekneyle yasa dışı yollardan getirilip sahile bırakılan 17 Suriyeli kaçak göçmeni, yasa dışı yolla KKTC’ye girişlerine yardımcı olan sanıklara ibretlik cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.

   Pınar Beyoğlu, sanıklara verilecek cezanın, sadece sanığa değil, bu suçlara tevessül edecek başka kişilere karşı ibret verici olması gerektiği üzerinde durdu.

   Beyoğlu, sanıkları kendi ikrarları, iddia makamı Başsavcılığın mahkemeye sunduğu olgu ve emareler ışığında aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulduklarını söyledi.

   Maddi menfaat elde etmek amacıyla, yabancı kişilerin, yasal olmayan yollardan ülkeye girişine imkan sağlayan kişi veya kişilerin insan kaçakçılığı suçunu işlediğinin altını çizen kıdemli yargıç, ciddi suçun yasada 5 yıl hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti.

   Kıdemli yargıç, göçmenlerin para karşılığı Avrupa’ya taşınmasında KKTC’nin bir basamak olarak kullanılmaya çalışılmasının KKTC’de ciddi sorunlara yol açtığına ve insan sağlığı yönünden büyük risk taşıdığına değindikten sonra sanıklara verilebilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini ifade etti.

   Kıdemli yargıç, tüm hususları dikkate aldıktan sonra, sanıkları suçtaki rollerine göre cezalandırdıklarını açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110