banner6

İnsan kaçakçılarının şifresi çözüldü

banner37

Girne’de ‘insan kaçakçılığı’ suçlamasıyla tutuklanan 5 zanlının telefonlarındaki kayıtlar, çetenin nasıl çalıştığını da gözler önüne serdi

İnsan kaçakçılarının şifresi çözüldü
banner151

PLANLAR YAPILIYOR, KONUMLAR ATILIYOR… K.A., U.F., D.S., H.D. ve S.Ç. isimli 5 zanlıyı dün mahkemeye çıkaran polis, zanlıların cep telefonu kayıtlarında kaçak mültecileri nereden alıp nereye bırakacakları konusunda planlar yaptıklarında dair konuşmalarının yanı sıra, Türkiye’den bir gemi kaptanının da zanlılardan birine konum attığının tespit edildiğini açıkladı. Polis, meseleyle bağlantılı 3 kişinin daha arandığını söylerken, mahkeme 5 zanlının 5 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

Sahil Güvenlik ekibinin Girne açıklarında bir teknedeki 2 kişiyi fark etmesiyle başlayan ve şu ana kadar 5 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan ‘insan kaçakçılığı’ soruşturması çok yönlü devam ederken, polis K.A., U.F., D.S., H.D. ve S.Ç. isimli zanlıların cep telefonlarında yaptığı incelemede, çetenin nasıl çalıştığına dair önemli bilgilere ulaştı.


5 zanlıyı dün mahkemeye çıkaran polis, zanlıların cep telefonu kayıtlarında kaçak mültecileri nereden alıp nereye bırakacakları konusunda planlar yaptıklarında dair konuşmalarının yanı sıra, Türkiye’den bir gemi kaptanının da zanlılardan birine konum attığının tespit edildiğini açıkladı. Polis, meseleyle bağlantılı 3 kişinin daha arandığını söylerken, mahkeme 5 zanlının 5 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.


Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis çavuşu Ömer Faruk Şengil, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Girne deniz açıklarında Zodiac botta iki erkek şahıs görülmesi üzerine kıyılarda devriye görevine başladıklarını, balıkçı barınağı yakınında park halinde bulunan Mercedes marka araçta bekleyen zanlı K.A.’nın tespit edildiğini ifade etti.


Gözaltına alınan zanlının cep telefonunda yapılan inceleme sonucu zanlı U.F.’ye ulaşıldığını ve bu zanlının da gözaltına alındığını kaydeden Şengil, bu zanlının Adli Şube’de cep telefonunu yere atarak kırdığını söyledi.


Yapılan soruşturma sonucu U.F.’nin esas cep telefonunu bulduklarını, yapılan DATA incelemesi sonucu S.Ö., H.D. ve D.S.’ye ulaştıklarını belirten Şengil, gözaltına alınan bu zanlıların da cep telefonlarına el konduklarını ifade etti.


Zanlı S.Ö.’nün cep telefonunda diğer 4 zanlı ile yaptığı görüşmelere dair ses kaydı tespit edildiğini belirten Şengil, ses kaydında zanlıların mültecileri ve kaptanları nereye bırakacaklarına dair plan yaptıklarını, olayla ilgili tüm detayların olduğunu açıkladı.


Şengil, ayrıca S.Ö.’nün cep telefonunda Türkiye’den bir kaptanın konum attığına dair tespit yapıldığını, söz konusu konuma gidildiğini ve bir erkek kazağı bulunarak emare alındığını ifade etti.


Suçla bağlantılı 3 kişinin daha arandığını, bunlardan birinin kimliğinin tespit edildiğini, diğer ikisiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyleyen Şengil, kamera kayıtlarının incelemesinin sürdüğünü de ifade ederek, zanlıların 5 gün daha tutuklu kalmasını talep etti. Mahkeme talebi kabul etti. (KAMALI HABER)

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110