banner6

İnsan kaçakçılığı hız kesmiyor

banner37

Yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan yabancı uyruklu iki kişi ile onlara yardımcı olan iki kişi tutuklandı, aranan bir kişinin daha olduğu belirtildi

İnsan kaçakçılığı hız kesmiyor
banner150 banner150 banner151 banner152

Emine UYSAL ÇALUDA

Avrupa ülkelerine geçiş yapmak isteyen Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkelerinden insanlar ve onların sırtından para kazanmayı amaçlayan insan kaçakçıları, Kıbrıs’ı kullanmaktan vazgeçmiyor.


Kıbrıs Cumhuriyeti adı altına yıllar önce Avrupa Birliği üyesi olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne geçmek isteyen insanları, kimi zaman teknelerle KKTC’ye getiren, kimi zamansa kendi imkanları ile KKTC’ye gelmelerini sağlayan insan kaçakçıları, bu kişileri yüklü miktarlardaki paralar karşılığında yasa dışı olarak Güney Kıbrıs’a geçiriyor.


KKTC polisi, önceki gece de Alayköy bölgesinde yasa dışı bir şekilde Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışan Kongo uyruklu iki kişiyi suçüstü yakaladı, onlara yardımcı oldukları suçlamasıyla da iki kişiyi tutukladı. Dört zanlıyı dün mahkemeye çıkararak aleyhlerine üç gün tutukluluk emri alan polis, meseleyle bağlantılı bir kişinin daha arandığını açıkladı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Demirel, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ertan Çoban’ı dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Çoban, 29.12.2021 tarihinde saat 19.20 raddelerinde Alayköy Sanayi bölgesinde bulunan cami önündeki toprak yola GV 980 plakalı araç ile bırakılan Kongo uyruklu zanlı 1 M.T.T. (E-27) ile zanlı 2 I.L.F.’nin (E-26) bir gece kulübünün batı tarafında Güney Kıbrıs’a doğru yürüdükleri sırada tespit edilerek tutuklandıklarını kaydetti.


Polis memuru Ertan Çoban, Muhaceret Şubesi’nde yapılan soruşturmada zanlı 1’in yasal işlemlerini yaptırarak Ercan Havalimanı’ndan 14.12.2021 tarihinde, zanlı 2’nin ise 06.12.2021 tarihinde ülkeye 60 günlük öğrenci vizesi ile giriş yaptığının ve akabinde başka herhangi bir işlem yaptırmadıklarının belirlendiğini anlattı.  

Çoban, yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında zanlı 3 H.K. ve zanlı 4 H.K.’nin Düzova’da GV 980 plakalı araçla tespit edilip, tutuklandığını kaydetti.


Çoban, zanlı 1 ve 2’nin öğrenci, diğer iki zanlının ise çalışma izinli statüsünde olduklarını söyledi.


Tahkikatın devam ettiğini, aranan bir kişi olduğunu anlatan Çoban, dört zanlının da üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, zanlıların üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110