banner6

‘İnsan kaçakçılığı’ soruşturması derinleştirildi

banner37

‘İnsan kaçakçılığı’  soruşturması derinleştirildi
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA   

   Lefkoşa’da faaliyet gösteren iki okula kayıt yaptıran 4 kişinin yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçiş yaptığına yönelik iddialar üzerine söz konusu kişilerin geçişlerine yardımcı olduğu gerekçesiyle tutuklanan yabancı uyruklu 4 kişi 3 gün daha tutuklu kalacak.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü duruşmada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, polis memuru Kazım Sevinç’i tanık olarak dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Sevinç, zanlı 1 R.A., zanlı 2 A.E.M., zanlı 3 S.A. ve zanlı 4 M.N.M’nin “İnsan Kaçakçılığı” ve “KKTC’de ikamet izinsiz ikamet etme” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti.

   Polis memuru Sevinç, 22 Nisan 2022 tarihinde, saat 12.00’de Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonda ZPF 677 plakalı araçta ihbar üzerine yapılan aramada zanlı 1 ve zanlı 2’nin bulunduğunun tespit edildiğini söyledi.

   Bunun üzerine mahkemeden temin edilen arama müzakeresiyle zanlı 2’nin ikametgahında arama yapıldığını belirten Sevinç, yapılan aramada zanlı 2’ye ait 28 bin 75 TL, 235 Euro ve 1 adet 100 ABD Doları tespit edildiğini ifade etti.

   Sevinç, zanlı 1’in ikametgahında kalan zanlı 3’ün huzurunda yapılan aramada ise 5 adet Bangladeş pasaportu tespit edildiğini söyledi.

   Meseleyle ilgili zanlıların ileri işlem için Lefkoşa Adli Şube’ye getirildiğini belirten Sevinç, zanlılara yapılan muhaceret izinlerinde KKTC’de ikamet izinsiz kaldıklarının belirlendiğini kaydetti.

   Sevinç, zanlı 4’ün Lefkoşa’da tespit edilerek derdest emir gereği tutuklandığını ve ikametgahta bulunan Bangladeş pasaportlarındaki şahısların yasal olmayan yollardan Güney Kıbrıs’a geçtiği yönünde bilgi temin edildiğini ve bu konuyla ilgili de tahkikat başladığını vurguladı.

   Zanlıların evlerinde bulunan birçok öğrenci belgesi ile iki laptop ile printerin incelenmesinin devam ettiğini belirten Sevinç, çıkacak sonucun önemine dikkat çekti.

   Meseleyle ilgili alınması gereken ifadeler ile aranan şahısların olduğundan söz eden Sevinç, zanlıların üç gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlıların avukatları İbrahim Ürcan, Tekin Söylemez ve Gülten Çetereisi ise tutukluluk talebine itiraz etmedi, ancak zanlıların insan kaçakçılığı suçuyla bağlarının olmadığını savundu.

   Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110