İnsan kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor

banner37

Şu anda cezaevinde yargılanmayı bekleyen Bayram ve Bedrettin Tosun’u, 5 bin Euro karşılığında yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçirdiği iddia edilen Hüseyin Karabıyık, ülkeye girerken yakalandı

İnsan kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor

Emine UYSAL ÇALUDA

Türkiyeli iki kişiyi, KKTC’ye getirdikten sonra, 5 bin Euro karşılığında yasal olmayan yolla güneye geçirdiği iddia edilen Hüseyin Karabıyık, Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan ülkeye girerken yakalandı.

Güney Kıbrıs’ta zor durumda kaldıklarını belirterek 31 Temmuz’da Metehan Sınır Kapısı’na gelip polise teslim olan Bayram Tosun ve Bedrettin Tosun, çalışıp Euro kazanacakları vaadiyle Hüseyin Karabıyık tarafından Türkiye’den KKTC’ye getirildiklerini, ardından da 5 bin Euro karşılığında yasal olmayan yoldan Güney Kıbrıs’a geçirildiklerini, orada bilmedikleri bir köyde terk edildiklerini, iş bulamadıklarını gibi aç da kaldıklarını söylemişti. Bayram ve Bedrettin Tosun, haklarındaki soruşturma tamamlandıktan sonra yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Bayram ve Bedrettin Tosun’un adını verdiği ve önceki gün yakalanan Hüseyin Karabıyık, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ali Özçınar, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Hüseyin Ergüleç’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Ergüleç, 25 Temmuz’da yasal olmayan yollarla güneye geçen ve 31 Temmuz’da kara sınır kapısında polise teslim olup, yargılanmak üzere cezaevine gönderilen zanlılar Bayram Tosun ve Bedreddin Tosun’un ifadeleriyle zanlı Hüseyin Karabıyık’ın aranan şahıs ilan edildiğini belirtti.

Polis memuru Hüseyin Ergüleç, zanlıların, kendilerini Hüseyin Karabıyık’ın güneye geçirdiğini itiraf ettiğini kaydetti.

Ergüleç, zanlı Hüseyin Karabıyık’ın 11 Ağustos’ta Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan kuzeye geçiş yapıp, tutuklandığını belirtti.

Meselede aranan şahıslar olduğuna vurgu yapan Ergüleç, tahkikat için üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

“Zanlı, AIDS hastasıdır”

Mahkemede söz alan avukat Salih Irgat, “Zanlının ciddi bir hastalığı var. Zanlı AIDS hastasıdır. Doktor kontrolünden geçirilmesini talep ederim” dedi.

Yargıç Murat Soytaç, zanlının bir gün tutuklu kalmasına ve kapsamlı bir muayeneden geçirilip, tahlillerinin yapılmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER