İnsan kaçakçılığına 3 buçuk yıl hapis cezası

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, insan kaçakçılığı yapan Serhat Yenigün’e, benzer suçları işleyecek olanlara da ibret olacak bir cezayı uygun buldu

İnsan kaçakçılığına  3 buçuk yıl hapis cezası
banner90
banner99

“YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”… Ülkeye yasa dışı olarak getirilen 15 Suriyeli kaçak göçmeni aracıyla taşırken yakalanan Serhat Yenigün’ü 3 buçuk yıl hapse mahkum eden kararı açıklayan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, “2020’de Ceza Yasası’na yapılan tadilatla, konu suça ağır ceza öngörülmesiyle, insan kaçakçılığındaki mücadelede yeni dönem başladı” dedi. Şenol, yeni yasanın insan kaçakçılığına 5 yıla kadar, mağdurun 18 yaşından küçük olması halinde ise 10 yıla kadar hapislik öngördüğüne de vurgu yaptı.

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, insan kaçakçılığı yapan Serhat Yenigün’ü yargılayarak 3 buçuk yıl hapse mahkum etti.

   Mahkeme, başkaları tarafından Mersin’den iki tekneyle getirilip, Küçükerenköy sahilinden KKTC’ye kanunsuz giriş yapan 15 Suriye uyruklu kişiyi, kullanımında bulunan araca alarak, yasa dışı ülkeye girişine yardımcı olan Serhat Yenigün’ü ibretlik cezayla cezalandırdı.

   Heyet başkanı, sanığa verilecek cezanın, sadece sanığa değil, bu suçlara tevessül edecek başka kişilere karşı ibret verici olması gerektiği üzerinde durdu.

   Huzurlarındaki meseleyi çok titiz ve ayrıntılı bir şekilde tezekkür ettiklerini belirten Fatma Şenol, sanığa verilecek en uygun cezanın, hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini söyledi.

“Kaçakçılıkla mücadelede

yeni dönem başladı”

   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve üye Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı heyet başkanı açıkladı.

banner134
   Heyet Başkanı Fatma Şenol, sanığı, kendi ikrarı, iddia makamı Başsavcılığın mahkemeye sunduğu olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen insan kaçakçılığı ve Suriyelilerin KKTC’ye girişlerine yardımcı olma suçlarından suçlu bulduklarını söyledi.

   Heyet başkanı, 2020’de Ceza Yasası’na eklenen maddeye göre, maddi menfaat elde etmek amacıyla, yabancı kişilerin, yasal olmayan yollardan ülkeye girişine imkan sağlayan kişi veya kişilerin insan kaçakçılığı suçunu işlediğini anlattı.

   Ciddi suçun yasada 5 yıl hapis cezası öngördüğünü ifade eden Başkan Fatma Şenol, konu suçla mağdur olan kişilerin 18 yaşından küçük olması halinde, bu cezanın 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabileceğine vurgu yaptı.

   Fatma Şenol, yasadaki çok yeni tadilat sonrası Yüksek Mahkeme’nin emsal teşkil edebilecek bir kararı bulunmadığına vurgu yaparak, “2020’de Ceza Yasası’na yapılan tadilatla, konu suça ağır ceza öngörülmesiyle, insan kaçakçılığındaki mücadelede yeni dönem başladı” dedi.

“Caydırıcı, ibretlik ceza şart”

   Fatma Şenol, uluslararası örgütlerin dahil olduğu insan kaçakçılığının, dünyanın önde gelen sorunları arasında yer aldığını ifade ederek, dünyadaki birçok ülkenin bu suçla mücadele ettiğinin altını çizdi.

   Şenol, ülkedeki mülteci sayısının her geçen gün arttığına vurgu yaparak, ülkelerindeki zor koşullardan kurtulmak isteyen kişilerin suç örgütlerinin eline düşerek çaresiz bırakıldığını kaydetti ve ekledi:

   “Maddi menfaat sağlamak amacıyla çaresiz insanları, başka ülkelere, yasal olmayan yollarla sokmaya çalışan kişilere karşı caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi, bu tür suçlarla mücadelede büyük önem arz eder. KKTC’nin bir ada ülkesi olduğu gerçeği karşısında, meydana gelen insan kaçakçılığı suçunun büyük kısmı, en eski yöntem olan deniz yoluyla yapılmaktadır. Bu yolla yapılan kaçakçılıkta, tüm risk kaçaklardadır ve can kaybı oldukça fazladır. Bu tür suçların tespiti oldukça zordur.”

“Devlet, tedbir almalı”

   Konu suçların merkezinde insan hayatının olduğuna dikkat çeken heyet başkanı, bu tür suçları önlemek için, devletin gerekli tedbirleri alması gerektiği üzerinde durdu.

   Başkan Fatma Şenol, kaçırılan insanların, temel insan haklarının ihlal edilmesi halinde, bu kişilerin sığınmacı olarak kabul edilmesi ve sığınmacı haklarından faydalanabilmeleri için uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerine uyarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

   Konu suçta esas rol oynayan kişilerin tespit edilemediğini ifade eden Fatma Şenol, olgulardan, bu kişilerin, iki yıldır psikolojik tedavi gören sanığın, bir anlamda kullanıldığına vurgu yaptı ve iki çocuk babası, sabıkasız sanığın suçtaki rolünün yalnızca taşımacılık olduğunu ifade etti.

   Şenol, ayrıca, yasalar hilafına hareket eden sanığın, konu suçtan herhangi bir maddi menfaat elde etmeyişini sanık lehine hafifletici bir unsur olarak değerlendirdi.

   Sanığa verilebilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğunu kaydeden heyet başkanı, tüm hususları dikkate aldıktan sonra, sanığı oy birliğiyle 3 buçuk yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75