banner6

İnsan kaçakçılığına 4 yıl hapis cezası

banner37

Türkiye’de işlediği bir suç nedeniyle ülkemizden ihraç edilip, tır dorsesinde giriş yapıp, insan kaçakçılığı yaparken yakalanan Ahmet Güzelaydın’ın aleyhindeki karar dün açıklandı

İnsan kaçakçılığına 4 yıl hapis cezası
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Emine UYSAL ÇALUDA

    Türkiye’de işlediği bir suç nedeniyle ülkemizden ihraç edilip, tır dorsesinde giriş yapıp, 24 mülteciyi yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçirmeye çalışırken yakalanan Ahmet Güzelaydın, 4 yıl hapis cezası aldı.  

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “insan kaçakçılığı” suçlamasıyla itham edilen sanık Güzelaydın, suçlamaları kabul etti.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün davayı karara bağladı.

   Karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı İbrahim Ruso hazır bulundu.

   Kararı okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

   Soytaç, yasa koyucunun, sanığın mahkum olduğu dava için 10 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü, oldukça  ciddi ve vahim bir suç olduğunu belirtti.

   İnsan kaçakçılığı suçunun günümüzde uluslararası alanda işlenen vahim ve örgütlü suçlardan biri olduğuna işaret eden Soytaç, “Bu suç, uluslararası düzeyde gerçekleştiği için Birleşmiş Milletler bir sözleşme ile bu konuyu düzenlemiştir. Ülkemizde, insan kaçakçılığı suçlarındaki hızlı artış, bu sorun ve mücadele kapsamında yasal düzenleme ihtiyacını doğurmuştur. Bu zorunluluğun sonucu olarak Fasıl 154 Ceza Yasamız 14/20 sayılı yasa ile tadil edilerek, insan kaçakçılığı Cezası Yasası kapsamında düzenlenmiştir” dedi.

    Soytaç, göçmenlerin arasında küçük yaşta çocukların oluşunu ayrıca sanığın ihraç edilmesine rağmen, tekrar tekrar bu suçu işlemesi ve nedamet getirmemesini sanığın aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

   Soytaç, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinerek, oybirliği ile 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2023, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104