banner6

‘İnsan kaçakçılığından’ yargılanacaklar

banner37

‘İnsan kaçakçılığından’ yargılanacaklar
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA   

   Lefkoşa’da faaliyet gösteren 2 üniversiteye kayıt yaptıran ancak yasal olmayan Güney Kıbrıs’a geçtikleri iddia edilen 4 kişiye yardımcı oldukları suçlamasıyla tutuklanan 5 zanlı dün mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerindeki ‘İnsan kaçakçılığı’ suçlamasından yargılanmak üzere teminata bağlandı. Ülkede ikamet izni bulunmayan zanlılardan ikisi hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, diğer 3 zanlı ise teminata bağlanarak yargılanıncaya kadar serbest bırakıldı.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Savcı Senem Palabıyık’ın tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Kazım Sevinç, zanlı 1 R.A., zanlı 2 A.E.M., zanlı 3 S.A., zanlı 4 M.N.M. ve zanlı 5 S.A.’nın “İnsan Kaçakçılığı” ve “KKTC’de ikamet izinsiz ikamet etme” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti.

   Polis memuru Sevinç, 22 Nisan 2022 tarihinde, saat 12.00’de Lefkoşa Polis Müdürlüğü Cürümleri Önleme Şubesi ekiplerince ihbar üzerine düzenlenen operasyonda ZPF 677 plakalı araçta bulunan zanlı 1 ve zanlı 2’nin tespit edildiğini, zanlı 2’nin ikametgahında yapılan aramada zanlı 2’ye ait 28 bin 75 TL, 235 Euro ve 100 ABD Doları tespit edildiğini ifade etti.

   Zanlı 1’in ikametgahında kalan zanlı 3’ün huzurunda yapılan aramada ise 5 adet Bangladeş pasaportu tespit edildiğini ve zanlıların ileri işlem için Lefkoşa Adli Şube’ye götürüldüğünü belirten Sevinç, yapılan muhaceret araştırmasında KKTC’de ikamet izinsiz kaldıklarının belirlendiğini kaydetti.

   Sevinç, zanlı 4’ün Lefkoşa’da tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını ve ikametgahta bulunan Bangladeş pasaportlarındaki şahısların yasal olmayan yollardan Güney Kıbrıs’a geçtiği yönünde bilgi temin edildiğini ve bu konuyla ilgili de tahkikatın sürdüğünü belirtti. Sevinç, soruşturma kapsamında zanlı 5’in de tutuklandığını söyledi.

   Zanlıların etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını kaydeden Sevinç, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, KKTC’de yasal statüsü olmayan zanlı 1 ve 4’ün bir ayı aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine; diğer zanlıların ise yurtdışına çıkışlarının yasaklanmasına ve 15 günde bir polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110