banner6

İnsan kaçakçısı üç yıl ceza aldı

banner37

İnsan kaçakçısı  üç yıl ceza aldı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   5’i çocuk 18 göçmeni 5 bin dolar karşılığında yasadışı yolla Güney Kıbrıs’a geçirip, yakalanan Mehmet Altınışık, üç yıl hapis cezası aldı.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Attila Enver Etkin hazır bulundu.

   Davanın kararını okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhindeki davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

   Soytaç, sanığın işlediği “İnsan Kaçakçılığı” suçunun 10 yıla kadar hapis cezası öngören, ciddi ve vahim olduğuna vurgu yapıp, mahkemelerin gündeminde artış gösteren suçlar arasında olduğuna dikkat çekti.

   Yargıç Murat Soytaç, kamu yararı prensibinden hareketle, sanığın 5’i çocuk 18 göçmeni 5 bin dolar karşılığında açık deniz için seyahate elverişsiz olan bir tekneyle Güney Kıbrıs’a bırakıp, dönerken yakalandığını kaydetti.  

   Soytaç, sanığın hem 5’i çocuk 18 kişiyi taşıyacak, hem açık denize açılacak koşullara uygun olmayan elverişsiz bir tekneyle açık denizde açılıp can güvenliklerini hiçe saymasını aleyhlerine değerlendirdiklerini kaydetti.

   Soytaç, ciddi ve yaygın suçlarda kamu yararı gözetilerek, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine işaret etti.

   İnsan kaçakçılarının göçmenlerin zor durumlarından faydalandıklarına dikkat çeken Soytaç, maddi menfaat elde etmek için kamu düzeninin zarar görmesine neden olduklarını kaydetti. 

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, sanığa oybirliği ile üç yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110