İnsan kaçakçısının karantinadan firarı soruşturulacak

banner37

Öğrenci statüsündeki Afrika kökenli 4 kişiyi Güney Kıbrıs’a geçirmek isterken suçüstü yakalanan ve Covid-19 testi pozitif çıkan Pakistan uyruklu Ahmed Badshah’la ilgili mahkeme soruşturma açılmasına emir verdi

İnsan kaçakçısının karantinadan firarı soruşturulacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

4 KİŞİ TUTUKLU YARGILANACAK… Covid-19 testi pozitif çıktığı için bir öğrenci yurdunda karantinaya alınan ve buradan firar eden Ahmed Badshah, halen yakalanamazken, Lefkoşa Kaza Mahkemesi, Badshah’ın firarıyla ilgili soruşturma açılmasına emir verdi. Ahmed Badshah’la Akıncılar bölgesinde valizleriyle yakalanan .J.O., C.S.O., P.O.I., ve G.Ü.E., isimli dört zanlı ise yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Akıncılar köyünde 10 Mayıs akşamı sınıra yakın bir bölgede insan kaçakçılığı yaparken aracındaki öğrenci statüsündeki Afrika kökenli 4 kişiyle birlikte suçüstü yakalanan ve Covid-19 testinin sonucu pozitif çıkan Pakistan uyruklu Ahmed Badshah’ın karantinaya alındığı öğrenci yurdundan 13 Mayıs’ta firar etmesiyle ilgili mahkeme soruşturma açılmasına emir verdi.

Firari Ahmed Badshah henüz yakalanamazken, valizleriyle yakalanan .J.O., C.S.O., P.O.I., ve G.Ü.E., isimli dört zanlı ise yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

C.J.O., C.S.O., P.O.I., ve G.Ü.E., isimli dört zanlı, dün teminat amaçlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, Savcı Fatma Damdelen, polis memuru Şükrü Ömürlü’yü tanık olarak dinletti.

banner134
Mahkemede yemini şahadet veren Ömürlü, Güney Kıbrıs’a geçmeyi amaçlayan C.J.O., C.S.O., P.O.I., ve G.Ü.E.’nin valizleriyle birlikte 10 Mayıs 2021 tarihinde Ahmed Badshah’ın DN 611 plakalı aracında suçüstü yakalandıklarını, tutuklanan zanlılardan Ahmed Badshah’ın PCR testinin pozitif çıktığını ve diğer 4 zanlının da temaslı olmaları nedeniyle bir öğrenci yurdunda karantinaya alındıklarını belirtti.

Şükrü Ömürlü, zanlı Ahmed Badshah’ın 13.05.2021 tarihinde karantinada bulunduğu yurttan firar ettiğini ve halen yakalanamadığına dikkat çekti.

Ömürlü, zanlı Ahmed Badshah’ın aramalarının sürdüğünü, diğer dört zanlının aleyhlerindeki tahkikatın tamamlandığını belirterek, tutuklu yargılanmaları talebinde bulundu.

Yargıç Temay Sağer, 4 zanlının da yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasakladı. Sağer, hakkında tutukluluk kararı bulunan ve PCR testi pozitif çıkıp Dikmen’de Özok Yurdu’na yerleştirilen Ahmed Badshah’ın polis nezaretinde yurtta bulunduğu esnada kaçması ve kamu sağlığını riske atılması ile ilgili soruşturma yapılmasına ve soruşturma neticesinin 30 gün içinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne iletilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75