banner6

İnsanlar artık otoriteden korkmuyor

banner37

TKÖD Başkanı Avcı, son günlerde alkollü ve süratten kaynaklı kazaların arttığını, şimdi buna bir de ‘ehliyetsiz’ sürüşlerin eklendiğini belirterek, tespitini dile getirdi:

İnsanlar artık otoriteden korkmuyor
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

BİR AYDA 18 YAŞ ALTI 2 SÜRÜCÜ… TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, son günlerde artan kazalara değinerek, alkollü ve süratli sürüşten kaynaklı kazalar, bir de son günlerde basına da yansıyan ehliyetsiz sürüşlerle sıkça karşılaştığımızı, bunun sebebinin ise cezaların caydırıcı olmaması ve otoriteden korkmama olduğunu söyledi. Avcı, son bir ayda 2 kez 18 yaş altı sürücü (ehliyetsiz sürücü) kazasının meydana geldiğine dikkat çekerek, çocukların ve vatandaşların ehliyetsiz araç kullanma cesaretini otoriteden korkmamak olarak değerlendirdi.

“CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL, ARTIRILMALI”… Avcı, geçmiş yıllara oranla alkollü araç kullanımının arttığını, özelliklerde alkol kullanarak trafiğe çıkan sürücülerin promil oranlarında ciddi artışlar gözlemlendiğini söyleyerek, 3 yıl öncesine bakıldığında polisin raporlarına yansıyan alkollü araç kullanımlarında promil miktarının 50 ile 100 promil arasında olduğunu şimdi 200-300 promil ile araç kullanan sürücülere sıkça rastlandığını vurguladı. Avcı, barda restoranda 1 şişe alkol tüketen kişinin tam asgari ücret cezayı ödemekten de korkmayacağını vurgulayarak, cezaların artırılması gerektiğini söyledi.

   Trafikte son günlerde gözle görülür oranda artan kazalar dikkat çekerken, KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, basında her gün birden çok kaza haberi yer aldığını belirterek, kazaların başlıca sebebini otoriteden korkmama ve cezaların caydırıcı olmaması olarak değerlendirdi. Avcı, cezaları artırmak ve ehliyetsiz araç kullananların aracına emare olarak el konması gerektiğini ifade etti.

“Kazaların sebebi caydırıcı olmayan cezaları”

   TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, son günlerde artan kazalara değinerek, her gün birden çok kaza haberi okuduklarına dikkat çekti.

   Gerek takla atan araçlar, alkollü ve süratli sürüşten kaynaklı kazalar, birde son günlerde basına da yansıyan ehliyetsiz sürüşlerle sıkça karşılaştığımızın altını çizen Avcı, caydırıcı olmayan cezalar sebebi ile bugün bu noktada olacağımızın sinyallerinin çoktan verildiğini söyledi.

“Otoriteden korkmuyorlar”

   Avcı, son bir ayda 2 kez 18 yaş altı sürücü (ehliyetsiz sürücü) kazasının meydana geldiğine dikkat çekerek, bunun yanında 19-20 yaşında gençlerin sıkça kazalara karıştıklarını da gözlemlediklerini belirtti.

   Çocukların ve vatandaşların ehliyetsiz araç kullanma cesaretini otoriteden korkmamak olarak değerlendiren Avcı, diğer bir sebebinin ise araç sahibinin ya da çocukların ebeveynlerinin çocuk yaşta yasal yaşı gelmeden çocuklarına araba sürmeyi öğretmesi ve araba sürmelerine izin vermeleri olduğunu kaydetti.

   Avcı, 18 yaş altındaki çocukların kullanımına arabayı veren anne baba ve işverenlerinde yasalardan çekinmediğini, otoriteden korkmadığını dile getirdi.

“Caydırıcı önlemler alınmalı,

cezalar artırılmalı”

   Devletin ehliyetsiz araç kullanımına karşı ve çocukların araba sürmesini engelleyici caydırıcı önlemler alması gerektiğine vurgu yapan Avcı, bu noktada cezaları artırmanın çözüm olabileceğini belirtti.

   Avcı, ehliyetsiz araç kullanan çocukların arabasına el konularak, aracın belirli süreliğine emare olarak alınabileceğini kaydederek, bu uygulamanın aracı çocuğun kullanımına veren ebeveynler ve işverenler için de caydırıcı olacağını sözlerine ekledi.

   Avcı, alınabilecek bu önlemle ilgili yetkililerle çok kez görüştüklerini ama bu konuda elini taşın altına koyan olmadığını aktardı.

“200-300 promille araç kullanıyorlar”     

   Alkollü araç kullanımına da değinen Avcı, geçmiş yıllara oranla alkollü araç kullanımının arttığını, özelliklerde alkol kullanarak trafiğe çıkan sürücülerin promil oranlarında ciddi artışlar gözlemlendiğini söyledi.

   Avcı, 3 yıl öncesine bakıldığında polisin raporlarına yansıyan alkollü araç kullanımlarında promil miktarının 50 ile 100 promil arasında olduğunu şimdi 200-300 promil ile araç kullanan sürücülere sıkça rastlandığını vurguladı.

   Avcı, 50-100 promil arası cezanın yarım asgari ücret ve 3 ay ehliyete el koyma olduğunu, 100 ve üzeri promilin cezasının ise tam asgari ücret ve 3 ay trafikten men olduğunu söyleyerek, “50 ile 100 promil arasındaki ceza yeterli olsa da, 100 ve üzeri için yasada belirtilen ceza caydırıcı değil. Bu bağlamda yasada değişikliğe gidilerek ceza artırılmalı gerekirse belirli süreliğine hapislik cezası verilmelidir” dedi.

   Son yıllardaki polis raporlarına yansıyan alkollü sürüşlerdeki artan promil miktarına bakıldığında kişilerin bir şişe veya fazla alkol tüketerek trafiğe çıktıklarının net olarak görüldüğünü belirten Avcı, barda restoranda 1 şişe alkol tüketen kişinin tam asgari ücret cezayı ödemekten de korkmayacağını vurguladı.

“Yollarda güvende değiliz”

   Avcı, gelişmiş ülkelerin hiçbirinde alkollü araç kullanımına taviz bile gösterilmezken, bizde alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullanımına müsamaha verildiğinin altını çizdi.

   Trafikte uyuşturucu kontrolü ile ilgili geçen yasaya da işaret eden Avcı, hala yasanın uygulanmasına başlamamasını eleştirdi.  

   Son olarak yollarda güvende olmadığımızın altını çizen Avcı, trafikte arkanızda, sağınızda veya solunuzda giden araç sürücüsünün alkollü veya uyuşturucu mu kullandı, ehliyetsiz mi bilmeden yola çıktığımızı ve güvende olmadığımızı söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104