banner6

İnsanlar, kredi kartı limitlerini artırmaya çalışıyor

banner37

İnsanlar, kredi kartı  limitlerini artırmaya çalışıyor
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde zamlar ve pahalılık aldı başını gidiyor. Enflasyon ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Geçinemeyen dar gelirli vatandaşların isyanı günden güne büyürken, iş insanlarının zorlukları da büyüyor.

   Ülke ekonomisinin ciddi anlamda sarsıldığı bu günlerde, bankalara kredi taksiti ödeyenler, özellikle de döviz borçluları ciddi anlamda sıkıntılar yaşıyor.

   Haziran sonu, ödemeyi kolaylaştıracak kredileri yapılandırma süreci son bulurken, döviz borçluları hala hükümetten faiz desteği bekliyor.

   Öte yandan geçinecek gücü kalmayan vatandaşlar, ihtiyaçlarını öteleyerek bankalardan borçlanmaya çalışıyor, kredi kartı harcamalarının büyüklüklerinin artmasından dolayı birçok vatandaş da kredi kartı limitini artırıyor.

   Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, konuyla ilgili KIBRIS’a konuştu.

   Önel, “Kredi kullandırımlarımız var. Bunun ağırlıklı olarak ticari işlemlerle ilgili olduğunu gözlemliyoruz. Enflasyonist ortam nedeniyle özellikle ticaretle uğraşan firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları ciddi şekilde arttı. Artan işletme sermayesi ihtiyaçları ağırlıklı olarak bankacılık sistemi aracılığıyla finanse ediliyor” dedi.

   “Bireysel krediler, toplam kredilerimiz içerisinde küçülmeye devam ediyor” diyen Önal, taşıt, konut gibi varlık alımları için yapılan başvuruların az olduğuna, yüksek enflasyon ve yüksek kur nedeniyle kredili satın alma planlarının ertelendiğine, ya da mümkünse kredisiz satın alma yöntemlerinin tercih edildiğine işaret etti.

   Önal, bu davranış şeklini, beklentilerin bozulması nedeniyle riskten kaçınmaya çalışmak olarak yorumlayarak, “Müşteri kart limitlerinin, harcamaların nominal büyüklükleri arttığı için yetersiz kalmaya başladığını izliyoruz. O yüzden, limitlerin artışı için talepte bulunan bireysel müşteri sayımız da fazla” şeklinde konuştu.

“Kredi yapılandırmaları sürüyor”

   Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, ülkemizde yaşanan ekonomik zorluklara karşı bankalara kredi borcunu ödemekte zorlanan kişiler için haziran ayı sonuna kadar kredisini yapılandırarak ödemek isteyenler için hali hazırda yapılandırma YGK’sının yürürlükte olduğunu söyledi.

   Önal, böyle bir düzenleme olmasa da, ödeme niyeti içerisinde olan, ancak koşullar değiştiği için zorlanan ve haklı gerekçelerle ödeme planını değiştirmek isteyen müşterilere her zaman kolaylık ve yardım yapmanın işlerinin bir parçası olduğunu belirtti.

“Borçlanmalar azaldı, limitler artırıldı”

   Bu zor dönemde borçlanma ve kredilerle ilgili normalin dışında bir hareketlilik olmadığının altını çizen Önal, “Kredi kullandırımlarımız var. Bunun ağırlıklı olarak ticari işlemlerle ilgili olduğunu gözlemliyoruz. Enflasyonist ortam nedeniyle özellikle ticaretle uğraşan firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları ciddi şekilde arttı. Artan işletme sermayesi ihtiyaçları, ağırlıklı olarak bankacılık sistemi aracılığıyla finanse ediliyor” dedi.

   Önal, sabit sermaye yatırımı yapan firma sayısının da çok olduğunu vurgulayarak, bu firmaların da yatırımlarının finansmanı için krediler kullandıklarını kaydetti.

   Gayrimenkul geliştirme, turizm ve buna benzer büyüyen diğer sektörlerde de sık sık kredi talepleri ile karşı karşıya olduklarının altını çizen Önal, “Normal fonksiyonlarımızı yerine getiriyoruz, normalin dışında bir hareketlilik yok” ifadesini kullandı.

   “Bireysel krediler, toplam kredilerimiz içerisinde küçülmeye devam ediyor” diyen Önal, taşıt, konut gibi varlık alımları için yapılan başvuruların az olduğuna dikkat çekti.

   Önal, yüksek enflasyon ve yüksek kur nedeniyle kredili satın alma planlarının ertelendiğini, ya da mümkünse kredisiz satın alma yöntemlerinin tercih edildiğini gördüklerini belirterek, diğer ihtiyaçlar için ise özellikle Türk Lirası kredi talepleri olduğunu ama yoğunluk olmadığını ifade etti.

   Önal, bu davranış şeklini, beklentilerin bozulması nedeniyle riskten kaçınmaya çalışmak olarak yorumlayarak, “Müşteri kart limitlerinin, harcamalarının nominal büyüklükleri arttığı için yetersiz kalmaya başladığını izliyoruz. O yüzden, limitlerin artışı için talepte bulunan bireysel müşteri sayımız da fazla” dedi.

“Vakit kaybetmeden kredilerini TL’ye çevirmeliler”

   Döviz borçluları konusuna da değinen Önal, şunları kaydetti:

   “Geçtiğimiz yıl içerisinde dövizle borçlananları temsil eden bir ekiple birkaç toplantı yaptık. Toplantıların bir kısmına Başbakanlık Müsteşarımız ve KKTCMB Başkanımız da katıldı.

   O toplantılarda, daha fazla kur riski taşımamaları ve yeni bir şok ile karşılaşmamaları için kredilerini Türk Lirası’na çevirmelerini önerdik. Uygulanacak faiz için devletten faiz desteği talepleri oldu. Takip edebildiğimiz kadarıyla olumlu cevap alamadılar.

   Ölçüsüz riskler taşımamaları için faiz oranları yüksek de olsa (dernek yetkilileri yüksek dediği için bu şekilde belirtiyorum ama yükseklik iddiasına katılmıyorum) Türk Lirası borçlanarak yabancı para kredilerini kapatmalılar”.

   Önal, Türk Lirası için piyasadaki faizlerin enflasyonun çok altında olduğunu söyleyerek, reel negatif faiz ile borçlanma imkanının da var olduğunu ifade etti.

   Önal, bu fırsatı kullanmayarak,  faiz desteği almak için kulis yapmanın ve vakit kaybetmenin çok riskli olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104