İnsanlar ölüyor, yetkililer 'üç maymunu' oynuyor

banner37

Şoför Okulları Birliği eski başkanı ve Gerçek Tilki Şoför Okulu Direktörü Barış Tilki, ülkede meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekti ve yetkilileri, bu konuda gerekli önlemleri almamakla suçladı

İnsanlar ölüyor, yetkililer 'üç maymunu' oynuyor
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

   Ülkede son 5 ayda meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi hayatını kaybetti ancak kazaları önlemek için hâlâ gerekli adımlar atılmıyor.

   Ne bozuk yollar tamir ediliyor, ne yol kenarlarına ve orta refüjlere, araçların yoldan çıkmasını ya da karşı şeride geçmesini engelleyecek bariyerler konuyor, ne anayollarda yeterli ışıklandırma yapılıyor, ne de sürücüler doğru düzgün bir şekilde eğitiliyor.

   Hatta ehliyet sınav sistemine yeni bir düzenleme getiren tüzüğün yürürlüğe girme tarihi bile ötelendikçe öteleniyor. 

    KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Şoför Okulları Birliği eski başkanı ve Gerçek Tilki Şoför Okulu Direktörü Barış Tilki, trafikte karşı karşıya kalınan sorunlar hakkında bilgi verdi.

   Tilki, ülkede ehliyet alma koşullarını güncel şekilde düzenleyen ve 2 Mayıs 2019’da yürürlüğe girmesi gereken tüzüğün bile yürürlüğe girmesinin 2020’ye ötelendiğini açıkladı.

   Ülkede meydana gelen ölümlü trafik kazalarının büyük çoğunluğunun yollardaki sorunlar ve trafik bilincinin olmamasından kaynaklandığına dikkati çeken Tilki, “Her kazada bizim içimiz yanıyor ancak devlet yetkilileri hâlâ gerekli önlemleri almıyor” dedi.

“2017’den beri tek bir çivi dahi çakılmadı”

   Barış Tilki, söz konusu tüzüğün 2017 yılında hazırlanıp kabul edildiğini ancak bu tüzük hazırlanırken, AB normlarına önem verilmediğini vurguladı.

   Buna rağmen tüzük içerisinde gerekli olan bazı maddelerin yer aldığını söyleyen Tilki, şöyle konuştu:

   “Tüzükte iyi olan şeyler gibi iyi olmayan şeyler de vardı. Bunlarla ilgili sorunları da biz daha önceki hükümete de, şimdiki hükümete de anlattık. İyi olanlardan biri araç sınıflarının düzene girmesidir. Örneğin şu anda biri 5 bin kilo ile sınava girip TIR ehliyeti alabilir.

   1974’ten kalma bir tüzüktü. Bu değişti. Artık kamyonet ehliyeti almak isteyen belli bir kilo ile TIR ehliyeti almak isteyen de TIR ile sınava katılacak.  Bunlar yapılırken de şoför okullarının iyileştirilmesi, tüzüklere göre uyum sağlaması için bazı aşamalardan geçilecekti. 2017’den bugüne nokta üzerine çivi çakılmadı”.

“Devlet destek vermiyor”

   Tilki, bugüne kadar şoför okullarına devlet tarafından hiçbir yardım ya da destek verilmediğini kaydetti ve şoför okullarının kendi yağı ile kendi ciğerini kavurmaya çalıştığını belirtti.

   Şoför okulları olarak eğitimin bir noktasında olmak istediklerini söyleyen Tilki, maalesef hep dışlandıklarını ifade etti.

   Tilki, “Acemilere öğrettiğimiz için arabalarımız yıprandı. Araçlarda gümrük muafiyeti istedik ‘tamam’ dendi ancak uygulanmadı. Sınavı geçemeyen öğrenciler için ikinci sınavda indirim istedik, cevap verilmedi. Bu konularda devlet destek verebilir” dedi.

“Ölümlü kazaların başlıca nedeni yetkililerin yanlışları”

   Tilki, ölümlü kazalar olduğunda hep içinin parçalandığını ifade etti ve ne yazık ki yetkililerin bu durumlarda hep “üç maymunu” oynadığını belirtti.

   “Yetkililer ne duyuyor, ne görüyor, ne de konuşuyor. Ölen insanlar başkalarıymış gibi davranıyor” diyen Barış Tilki, herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

   Tilki, şu anki hükümetin yaşadığı bazı sıkıntılar olduğunu ancak para istemeyen konularda olsun bir şeyler yapabileceğini anlattı.

   Barış Tilki, bunların ise şoför okullarına ve okullarda öğrencilere eğitim verilmesi, araç alınırken bazı vergilerde indirimler olduğundan söz etti ve buna rağmen başlatılan eğitimin bile işin uzmanları tarafından verilmediğinin altını çizdi.

banner134
   Tüzükleri ihlal ederek eğitimlerin verildiğini savunan Tilki, “bugün hükümet yetkilileri yasalara ve tüzüklere uymayacaklarsa neden tüzükleri ve yasaları çıkarıyorlar” diye sordu.

“Trafik konusunda en yetkili bakanlık ulaştırma”

   Tilki, Ulaştırma Bakanlığı’nın trafik konusunda en yetkili bakanlık olduğunu söyledi ve buna rağmen bakanlıkta, trafik konusunda uzman ve deneyimli bir ekip olmadığını söyledi.

   Karayolları Dairesi’nin 170’e yakın personel eksiği olduğunu belirten Tilki, “bunları tamamlamak için neyi bekliyorlar” diye soru yöneltti.   

   Tilki, para olmasa bile yapılması gereken ufak tefek işler olduğunu ve bunların yapılmasıyla da trafikteki ölüm oranının düşebileceğini kaydetti.

“Tüzük 2020’ye ertelendi”

   Barış Tilki, 2017’de geçen tüzüğü hep yürürlüğe girecekmiş gibi düşünüp, o doğrultuda hareket ettiklerini söyledi ve şöyle devam etti:

   “Biz tüm çalışmalarımızı yaptık. Engelli laboratuarımızı, sınıflarımızla, cihazlarımızla yaptık. Ancak tüzüğün uygulamaya geçmesi 2020’ye ertelendi. Ayrıca senede, iki kez eğitmenlik sınavı açmaları gerekirken, hâlâ senede bir defa açıyorlar ve sınava girenlere de belge verilmiyor. Bu kadar hantal bir çalışma olamaz. Neyi bekliyor bu yetkililer. Bu tüzüğün 2 Mayıs itibari ile yürürlüğe girmesi gerekirdi. 2017’de hazırlanan bu tüzüğün 2 Mayıs 2019’da yürürlüğe girmesi gerekirdi. Ancak bu tüzüğün yürürlüğe giriş tarihi 1 Ocak 2020’ye kadar uzatıldı. Bakanlık hazırlanamadı. 2 yıl yani 24 ay ne yapıldı?

   Bugün şoför okullarının eğitilmediğini ve 10 ders zorunluluk olmasına rağmen 10 ders vermediğini biliyoruz. Denetleme yapılmıyor, ofislerin yeterli olmadığı, araçların yeterli olmadığı biliniyor. Neden bunlar görmezlikten geliniyor. Neden trafiğe gereken önem verilmiyor. Biz bunları anlamakta güçlük çekiyoruz”.

“Trafik mühendisleri yetiştirmeliyiz”

   Barış Tilki, üniversiteler adası olmamıza rağmen ülkede trafik mühendisi ya da bu alanda uzman yetiştirmediğimize işaret etti ve bu durumun üzücü olduğunu kaydetti.

   Bakanlığın sitede verdiği beyanatların olmamasının acısını yaşadıklarını söyleyen Tilki, bu konularda acil bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

   Tilki ayrıca ehliyet sınavlarının yapıldığı yerlerde de çok ciddi sıkıntılar olduğuna vurgu yaptı.      ,

“Çipli ehliyetlere bir türlü geçemedik”

   2018 yılının sonunda çipli ehliyetlere geçilmiş olması gerektiğini hatırlatan Tilki, 2019 yılının mayıs ayına gelmemize rağmen hâlâ baskı şeklindeki ehliyetlerin kullanıldığını belirtti.

   Tilki, “Sahte ehliyet verirmişiz gibi dünya bize gülüyor. Kopyalanması basit” dedi.

   Ayrıca seyrüsefer işlemlerinin de online olarak yapılabileceğinden söz edildiğini hatırlatan Tilki, bunun da lafta kaldığını belirtti.

“Seyrüsefer paraları neden trafik için kullanılmıyor”

   Barış Tilki, “seyrüsefer paralarının neden alındığını” sordu ve seyrüseferden toplanan paranın trafik için kullanılmadığını vurguladı.

   Barış Tilki ayrıca “Eğer bu para trafik için kullanılmayacaksa seyrüsefer vergisinin adını değiştirip, memur maaşı katkısı yapsınlar” dedi.

   Ölümlü kazaların yüzde 90’ının yollardaki bozukluklardan kaynaklandığını ifade eden Tilki, “Neden bu insanlar 2004’ten beri güneye geçiyor ve ölümlü kaza yapmıyor” diye sordu.

   Barış Tilki ayrıca Trafik Dairesi’ne de gereken önemin verilmediğinin altını çizerek, “Şu andaki müdür de bir önceki müdür de trafikten anlamayan kişiler… Bu birimlerin başında trafikten anlayan kişiler olmalı… Ayrıca ilkokullarda trafik eğitimi verilmeli… ” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 09:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75