İnsanlığımızı kaybediyoruz!

banner37

Tarihinin en büyük yangın felaketini yaşayan, 10’larca insanını kaybeden Yunanistan’ın acısını paylaşmak yerine sosyal medyadan nefret içerikli yazılar yayınlayanlara büyük tepki var. Uzmanlar, bu tarz söylemlerin insanlık adına acı verici olduğu görüşünde birleşiyor

banner87
İnsanlığımızı kaybediyoruz!
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın 20 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Penteli ve Rafina bölgelerinde başlayan ve kısa sürede ormanlık araziden meskun mahallere sıçrayan yangınlardan dolayı 80 kişi yaşamını yitirdi, 180’i aşkın kişi ise yaralandı.

Yunanistan, tarihinin en büyük yangın felaketlerinden birini yaşarken, kayıp başvurusu yapılan birçok kişiye ise halen ulaşılamamasından ölü sayısının artmasından endişe duyuluyor.

Yunanistan’ın acısını paylaşanların yanı sıra nefret söylemleriyle ortaya çıkan kişiler de oldu.

Sosyal medyada, “Yunanistan cayır cayır yanıyor, ateşi bol olsun”, “Yukarıdan aşağıya su değil, benzin dökelim”, “Yunanistan yok olana kadar ateş sönmesin, yanmaya, yakmaya devam”, “Günün en güzel haberi 50 kişi ölmüş, az, 150 kişiye yükselir inşallah” gibi daha birçok nefret söylemi içerikli mesajlar yayımlanması, büyük tepkilere neden oldu.

Uzmanlar, bu tür söylemlerin insanlık adına acı verici olduğuna dikkat çekerek “İnsanlığımızı kaybediyoruz” uyarısında bulundu.

Gazetemiz KIBRIS’a ulaşarak, “İnsanlıktan nasibini alamamış bazı sosyal medya kullanıcıları Yunanistan’ın yaşadığı acılara destek olacağına nefret içerikli paylaşımlarda bulunuyor. Yangının dili, dini ve ırkı yoktur. Yangın nedeniyle birçok insan öldü. Birçok çocuk öksüz kaldı. Yarın aynı durumun bizim de başımıza gelmeyeceği ne malum!” diyerek, nefret söylemlerine tepki gösterdi.

Psikolog Ayla Kahraman, nefret içerikli paylaşımların insanlık adını acı verici bir durum olduğunu belirterek, başkalarının yaşadığı acıları hissedebildiğimiz oranda insanlıktan söz edebileceğimizi ifade etti.

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel de, teknolojik değişimlerin yaşam biçimimizi de etkilediğini söyleyerek teknolojik değişim yaşayan toplumlarda muhafazakârlaşma, milliyetçilik ve ırkçılık gibi akımların ön plana çıktığını söyledi. Başel, sosyal medyada yapılan nefret içerikli söylemlerin “şiddet uygulama”, “yakma” ve “yıkma”nın habercisi olduğuna vurgu yaptı.

 

Kahraman: Başkalarını anlayabildiğimiz oranda insanız

Psikolog Ayla Kahraman, Yunanistan’da yaşanan yangın felaketinden dolayı sosyal medyada yapılan nefret içerikli paylaşımların insanlık adını acı verici bir durum olduğunu belirterek, başkalarını anlayabildiğimiz oranda insan olduğumuzu ifade etti.

Kahraman, “İnsan olmanın en yüce değeri; başkalarının duygularını, düşüncelerini ve yaşantılarını anlamayı başarmaktır” şeklinde konuştu.

Yunan halkının başına gelen ve büyük çoğunluğumuzu bu acıyı paylaşmaya iten nedenlerin başında, insan olmamız ve insani duygudaşlığımız olduğunu ifade eden Kahraman, bütün insanların acıları, sevinçleri, var olma gayretleri, aşkları ve öfkelerinin birbirine benzediğini dile getirdi.

 

“Aramızda başkalarının başına geleni kendi zaferi gibi gören insanlar var”

Kahraman, insanın insanı anlamak için yapması gerekenin çok da zor bir şey olmadığını belirterek, insanın başkasını anlaması için kendini başkasının yerine koyması, başkasının yaşadıklarını kendi aklı ve yüreğiyle anlamaya çalışması gerektiğini, ancak bazı insanların bunu yapamadığının anlaşıldığını ifade etti.

Başkalarının yerine kendini koyamayan ve duyguyu paylaşamayan kişilerin yanı sıra aramızda başkalarının başına geleni kendi zaferi gibi gören insanların olduğunu dile getiren Kahraman, söz konusu kişilerin sayısının da fazla olduğunu ve sayılarının gün geçtikçe de arttığını kaydetti.

Kahraman, şiddet ve saldırganlığın giderek çoğaldığı uyarısında bulunarak insanın insanı yok etme hızının bir şekilde arttığına dikkat çekti.

 

“İnsanlık adına ortada ciddi bir tehlike var”

Ayla Kahraman, “Bunca insan acı çekerken, onları anlamak yerine zafer çığlığı atan birileri varsa ve seslerini duyurmak adına gayet rahat davranabiliyorlarsa insanlık adına ortada ciddi bir tehlike var demektir” dedi.

İnsanlık dışı görüş ve duygu ifade eden kişilerin kendileri gibi düşünmeyenlere karşı aldıkları tavra dikkat çeken Kahraman, bu gibi kişilerin yaptığı davranışın insanları artık nesne gibi algıladığını gösterdiğini ifade etti.

Kahraman, sosyal medyada yanarak can veren küçük bir çocuğun fotoğrafında bile ortada insanlık göremeyen bir zihniyetin olduğunu belirterek, insanlık tarihinin kara sayfalarının insan eliyle işlenen cinayetler ve toplu katliamlarla dolu olduğunu kaydetti.

Kahraman, “Bunlar yok ediciliğin, saldırganlığın, her türlü terör habercisinin sesleridir ve bunları durdurabilmenin tek yolu başkalarını anlama becerisinin geliştirilmesidir. Düşmanca hislerin insanlık dramına dönüşmemesi için, en önemli kaynak, elbette insan ve insani değerlerdir” dedi.

 

Başel: Nefret söylemleri ileride ırkçılık olayların yaşanmasının habercisidir

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, teknolojik değişimlerin yaşam biçimimizi de etkilediğini belirterek, teknolojik değişim yaşayan toplumlarda muhafazakârlaşma, milliyetçilik ve ırkçılık gibi akımların ön plana çıktığını ifade etti.

Başel, toplumların kullandığı para biriminin değerine bakmadan “En büyük benim” dediğini ifade ederek böylece ben merkezci düşünce yani egosantrik düşüncenin ön plana çıktığının görüldüğünü dile getirdi.

Başel, “Denize gittiğinde benim eşim kıyafetleriyle şemsiye altında otursun, denize girmesin mantığıyla hareket eden bazı kişiler, sosyal medyada yarı çıplak kadınların fotoğraflarına baktığında sorun olmuyor” diyerek, şu anda bilgi teknolojisi devriminin yaşandığını, bu zamanda böyle yaklaşımların yanlış olduğunu ifade etti.

Dünya genelinde faşizm ve ırkçılığın yükseldiğini belirten Başel, gelişmiş toplumların konuyla ilgili yaşam biçimlerini düzenleyebildiklerini kaydetti. Başel, sosyal medyanın büyük bölümünü çocuk ve gençlerin oluşturduğunu belirterek, sosyal medyada yapılan nefret söylemlerini önlemenin en büyük yolunun bilişim suçlarının belirlenip ceza getirilmesi olduğuna vurgu yaptı.

“Günlük hayatta birinin yüzüne söyleyebileceğimiz bir şey nasıl gerilim yaratabilirse, sosyal medyada da bu durum aynı şekildedir” diyen Başel, nefretin en korkutucu nefret söyleminin şiddet uygulama, yakma ve yıkmanın geleceğinin habercisi olduğunu ifade etti.

Başel, söz konusu nefret söylemlerini daha önce Afrika Gazetesi’nde yaşanan olaylarda da gördüğümüzü belirterek, nefret söylemlerinde en küçük bir kıvılcımın bile şiddete dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Bir dönem sosyal medyada homofobik söylemler de yapıldığını anımsatan Başel, söz konusu dönemde caddelere asılan LGBT konulu billboardların sosyal medyada yapılan nefret söylemleriyle birlikte kaldırıldığını, yani sosyal medyada yapılan nefret söylemlerinin ileride ırkçı olayların yaşanmasının habercisi olduğunu belirtti.

Başel, sosyal medyada nefret gruplarının olduğunu dile getirerek, söz konusu gruplara aidiyet hisseden grupların şiddet sergilemeye başladığını belirtti.

“Sağ medyanın kullandığı nefret içerikli dil, sosyal medya paylaşımlarını da etkiliyor”

Sağ medyanın manşetlerinde kullandığı nefret içerikli dilin insanların sosyal medyadaki paylaşımlarını da etkilediğine dikkat çeken Başel, bu sayede ideolojik ve algısal paylaşımların ortaya çıktığını kaydetti.

Başel, nefret söylemlerinde bulunan toplulukların sağlıksız, kişilik yapısını geliştirmemiş, kendini nefretle ifade etmeye çalışan bir psikolojik ortam yarattığını dile getirerek, “Ülkemizde medya okuryazarlığının çocuklar ve gençler için yeterli değildir. Medya okuryazarlığını artırırsanız nefret içerikli paylaşımlar olgunlaşma ile birlikte azaltılabilir” dedi.

Toplumda şu anda bu bilincin yetersiz olduğunu kaydeden Başel, devletin konu hakkında gerekli yasal düzenleme yapması gerektiğini belirtti. Başel, “Dürüst, erdemli, insan sevgisine önem veren, çağdaş düşünebilen insanlar, başkalarının mutsuzluğuna mutlu olmazlar, başkalarının acılarına da sevinmezler” şeklinde konuşarak, insan olmanın bunu gerektirdiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108