banner6

İnternet alışverişlerinde mutlaka sanal kartlar kullanılmalı!

banner37

Teknolojik gelişmeler ve pandemi sürecindeki karantina dönemiyle birlikte internet üzerinden yapılan alışverişler, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlık kazanırken, birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, internetteki alışveriş tuzaklarıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu:

İnternet alışverişlerinde mutlaka sanal kartlar kullanılmalı!
banner151 banner143

“BİLİNDİK İNTERNET SİTELERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPILMALI”… Teknolojik gelişmeler birçok konuda kolaylıklar sağlarken, dolandırılma riskini de beraberinde getiriyor. Pandemi süreciyle birlikte daha çok tercih edilen internetteki online alışverişler, kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi gibi büyük riskler taşıyor. Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, sadece online alışverişlerde tercih edilen sanal kartların kullanılması, internet sitelerinin kontrol edilmesi ve bilindik internet sitelerinden alışveriş yapılması uyarılarında bulundu. Topal, internet üzerinden alışveriş yapmak istediği sırada kart bilgilerinin ele geçirildiğini fark eden kişilerin bankayla iletişime geçmesi gerektiğine işaret ederek, bankanın o kartı ve hesabı iptal edip yeni bir hesap açabileceğini söyledi

Ahmet UÇAR


Teknolojik gelişmeler ve pandemi sürecindeki karantina dönemiyle birlikte internet üzerinden yapılan alışverişler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlık kazandı. Fakat online alışverişler, beraberinde büyük riskleri de getirdi.


Bilindiği gibi online alışverişlerde bir ürün satın alabilmek için yapılacak olan ödemeler kredi kartları üzerinden gerçekleştiriliyor.

  KIBRIS, internet siteleri üzerinden alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar konusunda Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal’ın görüşlerine başvurdu.


Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, bankalardan, sadece online alışverişlerde kullanmak için sanal kartlar çıkarılması gerektiğini belirtti ve alışveriş yapılacak sitelerin güvenirliğinin sorgulanması, kart bilgilerinin kopyala- yapıştır şeklinde eklenmesi uyarısında bulundu.


Topal, internet sitesinin güvenlik frekansının (SLL) da incelenmesi gerektiğine işaret ederek, özellikle bilinen sitelerden alışveriş yapılması gerektiğini vurguladı.


Topal, internet üzerinden alışveriş yapmak istediği sırada kart bilgilerinin ele geçirildiğini fark eden kişilerin, bankayla iletişime geçmesi gerektiğine işaret ederek, bankanın, o kartı ve hesabı iptal edip yeni bir hesap açabileceğini söyledi.

“Sadece online alışveriş için sanal kartlar kullanılmalı”


Siber Güvenlik Uzmanı Arda Topal, kişilerin online (internet üzerinden) alışveriş yaparken güvende kalabilmesi için öncelikle sadece bu alışverişlerde kullanacakları sanal internet alışveriş kartı oluşturması gerektiğini belirterek, alışverişte harcayacakları kadar parayı bu kartlara aktarabileceklerini kaydetti.


Topal, kişilerin, internet sitesinden alışveriş yaptıkları sırada kart bilgilerinin çalınması durumunda sanal kartla alışveriş yapmaları nedeniyle büyük bir sorunla karşılaşmayacaklarını dile getirerek, kredi kartlarını korumuş olacaklarını ifade etti.


Ülkemizde geçmiş dönemlerde “PayPal” adında internet satışında aracı firmanın bulunduğunu anımsatan Topal, bu firmanın Türkiye ile anlaşmazlık yaşaması sonucu faaliyetini durdurduğunu anlattı.


Topal, internet üzerinden satıştaki aracı firmaların ülkemizde kaybolduğuna işaret ederek, “İnsanlar, internet üzerinden alışveriş yapmak amacıyla kullanmak için bankalardan sanal kart oluştururlar. Bu sanal kartın içerisine alışverişte kullanacakları kadar para atarlar ve bununla alışveriş yaparlar” şeklinde konuştu.
 

“Alışveriş sitesinin güvenilirliği sorgulanmalı”


Online alışveriş yaparken söz konusu internet sitesinin güvenilirliğinin sorgulanması gerektiğine dikkat çeken Topal, bu internet sitesiyle ilgili daha önce alışveriş yapan kişilerin yorumlarının okunabileceğini söyledi.


Topal, alışveriş yapılan internet sitesinin SSL (Güvenli Yuva Katmanı- sitenin kimliğini doğrulayan sertifika) sertifikasının bulunup bulunmadığına bakabileceklerini anlatarak, bu bilginin, bağlantı adresinin (linkin) solunda bulunduğunu bildirdi.


Alışveriş yapıldığı sırada kart bilgileri girildiğinde banka tarafından cep telefonuna onay kodu gönderildiğini belirten Topal, bu onay kodunun girilmesiyle bir doğrulama sisteminin kullanılmış olacağını kaydetti.


Topal, online alışverişte en önemli unsurun, bilindik sitelerinin kullanılması olduğunu dile getirerek, böylece dolandırıcılığa maruz kalmayacaklarını ifade etti.


İnternet üzerinden alışveriş yapmak istediği sırada kart bilgilerinin ele geçirildiğini fark eden kişilerin bankayla iletişime geçmesi gerektiğine işaret eden Topal, bankanın o kartı ve hesabı iptal edip yeni bir hesap açabileceğini söyledi.

“İnternet üzerinden yapılan işlem için devlete bağlı hizmet veren komite yok”


Topal, internet üzerinden yapılan işlemlerle ilgili takip yapan, güvenlik önlemleri alan ve sürekli duyurular yapan devlete bağlı bir komitenin bulunmadığına dikkat çekerek, bunlarla ilgili devletin bir unsurunun bulunmadığını anlattı.


Böyle bir unsurun bulunması durumunda da ülkemizin politik durumundan dolayı uluslar arası arenada müdahale etme olanağının söz konusu olmadığını vurgulayan Topal, “Genelde siteye erişim engeli internet sağlayıcılar tarafından koyarsınız, bu da kesin bir sonuç değil. Ancak uluslar arası arenada olmadığımız için siteye kalıcı bir çözüm üretilemez. Global anlamda bir yaptırım yok. Sorunlara çözüm için halk bilinçlendirilebilir ve bankalarla iletişime geçilebilir” dedi.

“Kart bilgileri alışveriş sitesine ‘kopyala- yapıştır’ şeklinde yazılmalı”


Topal, online alışverişte özellikle kaynaklara dikkat edilmesi, bilindik alışveriş sitelerinden alışveriş yapılması, bilinmedik sitelerden uzak durulması gerektiği üzerinde durarak, mutlaka sanal kart kullanılması gerektiğinin altını çizdi.


İnternet alışverişi yapılırken kartların numaralarının kopyala- yapıştır şeklinde siteye yazılmasının büyük önem arz ettiğini belirten Topal, bazı zararlı yazılımların cihazın içerisine girerek klavyede hangi tuşlara basılıyorsa bunları kaydettiğini belirtti.


Topal, pandemi sürecinde yaygınlık kazanan temassız kredi kartı ödemelerindeki tehlikeyle ilgili de konuşarak, bunun örneklerinin olduğunu, post cihazı gibi işlev gören makinelerle veya söz konusu kartlardaki çiplerden yayılan sinyallerle bilgilerin ele geçirebildiğini söyledi.


Topal, temassız kartların böyle yanları bulunsa da ülkemizde bu denli teknik çalışan hırsızların bulunmadığını ifade etti.
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104