İnternet üzerinden işlenen suçlar cezasız kalıyor

banner37

Bilişim suçlarını cezalandıracak bir yasanın olmaması herkesin internet üzerinden rahatça istediğini yazıp, paylaşmasına olanak tanıyor

banner87
İnternet üzerinden işlenen  suçlar cezasız kalıyor
banner99

Erol KANLIADA

Ülkemizde, bilişim suçlarını engelleyecek bir yasa yok… Bu durum da isteyen herkesin internet üzerinden istediği gibi paylaşım yapmasına, istediğine rahatça hakaret etmesine olanak sağlıyor.

Ülkemizde bilişim suçlarını engelleyecek bir yasanın olması için yıllardır çalışma yapılıyor. Bu kapsamda Bilişim Suçları Yasa Tasarısı hazırlandı ancak bir türlü yasallaşamadı.

   Tasarının yeni dönemde yeniden meclis komitesinin gündemine gelmesi bekleniyor.

   Bilişim suçları konusunda özel çalışma yapan Avukat Öncel Polili, yasanın yürürlüğe geçmesi halinde internet üzerinden işlenen suçların engellenebileceğini ve zamanla bu suça olan teşvikin giderek azalacağını söyledi.

Yasa tasarısında bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Polili, tasarıda internet üzerinden işlenen suçla ilgili hangi mahkeme itiraz edeceğinin yazmadığını ifade etti.

 

“Erişimi engelleme kısmında ciddi sıkıntı var”

Bilişim ağı hizmetlerinin düzenlenmesinin önemine değinen Öncel Polili, Bilişim Suçları Yasa Tasarısı’nın gelişen teknolojinin yarattığı suçların ve tahribatın önlenmesi için yasallaşması gerektiğinin altını çizdi.

Polili, tasarının temel önceliğinin bilişim sistemleriyle oluşan suçların önlenmesi olduğuna değinerek tasarının yayınlara erişimi engelleyerek ifade özgürlüğünü, adil yargılama ilkelerinin dışına çıkarak kısıtlamaya yönelik unsurlar da içerdiğini belirtti.

Polili, yasa tasarısının fikri hakların bilişim sistemleri aracılığıyla ihlali, yazılım veya veritabanı üzerindeki hakların bilişim sistemleri aracılığıyla ihlali suçlarıyla ilgili olarak erişime engellemeyle ilgili düzenleme yapmayıp, mülkiyet hakkı ve özel hayata saygı hakkının korunmasıyla ilgili tedbir öngörmediğini söyledi.

Polili, tasarıdaki en büyük sıkıntının ifade özgürlüğüne müdahale edecek erişimin engellenmesi konusunda yeterli derecede açıklık getirilmemesi olduğuna vurgu yaptı.

Erişimin engellenmesi kısmının ciddi şekilde insan hakları normları da dikkate alınarak gözden geçirilmesinin faydalı olacağını belirten Polili, erişimin engellenmesi kararının mahkeme tarafından verilmesinin olumlu olmakla birlikte erişimin engellenmesinden etkilenen kişilerin de mahkemeye erişimi için adil yargılanma ilkelerinin de yasa tarafından garanti altına alınması gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96